کارشناسان در خصوص احتمال وجود طلای سیاه در آذربایجان چه می‌گویند؟/ احتمال وجود نفت در شهرهای هم‌مرز با اردبیل
 • 1397/10/29 12:57
 • 107561
آناج گزارش می‌دهد؛

کارشناسان در خصوص احتمال وجود طلای سیاه در آذربایجان چه می‌گویند؟/ احتمال وجود نفت در شهرهای هم‌مرز با اردبیل

در حالیکه نماینده سراب از مثبت بودن مراحل وجود نفت در آذربایجان می‌گوید، کارشناسان زمین‌شناسی وجود نفت در استان را غیرممکن می‌دانند.

گروه اقتصادی آناج: تاریخ پیدایش بهره برداری نفت درایران به سال 1280 شمسی باز می‌گردد. در آن زمان امتیاز بهره برداری به یکی از اتباع انگلستان بنام دارسی واگذار می‌شود و او با بهره گرفتن از کارشناسان زمین شناسی بعد از مطالعه وتحقیق با امکانات جدید و روز آن زمان به اکتشاف نفت و حفر چاه پرداخت و اولین بار در شهر مسجدسلیمان اکتشاف نفت صورت گرفت.

این تحولی بزرگ در معادلات اقتصادی ایران بشمار می‌آمد و دولت انگلستان همواره بر روی منابع نفت و گاز ایران حساب ویژه‌ای باز کرده بود  و حتی در جنگ جهانی اول سوخت ناوگان دریایی انگلستان نیز از منابع نفت و گاز ایران تامین می‌شد.

درحال حاضر در استان‌های خوزستان، ایلام، بوشهر، کرمانشاه، کهگلویه وبویراحمد، هرمزگان، فارس، گیلان، اردبیل و قم میدان‌های نفتی وجود دارد که نقش تعیین کننده‌ای در درآمد سالانه کشور دارد.

در استان آذربایجان شرقی نیز وجود 35 نوع ماده معدنی تائید شده که از جمله مهم ترین آنها می‌توان به مس، روی، آهن، نفلین سنیت و زغال سنگ اشاره کرد اما در  یک ماه اخیر صحبت‌ها و مسائل مختلفی در خصوص  وجود ذخایر نفت و گاز در استان مطرح شده موضوعی که شاید گذشت زمان واقعی یا غیر واقعی بودن آن را نشان دهد.

مطالعه ی وجود منابع نفت وگاز در استان به دانشگاه صنعتی سهند واگذار شده است 

یوسف داودی که درخواست مطالعات علمی را برای وجود ذخایر نفت وگاز مطرح کرده است، در گفت‌وگو با آناج عنوان کرد: سال 96 در مرکز اکتشافات وزارت نفت نقشه‌ی هیدرو کربنات نفتی کشور را بررسی کردیم که این نقشه وجود مواد هیدرو کربنات نفتی در استان آذربایجان شرقی را نشان می‌داد.

وی ادامه داد: بر همین اساس بنده در خواست بررسی وجود مخازن زیر زمینی هیدرو کربنات نفتی در شهرستان سراب را ارائه کردم  و در اولین مرحله اعزام کارشناسان وزارت نفت برای بررسی گیاهان منطقه، آب‌های زیر زمینی ،مواد هیدروکربنات و معادن آغاز شد که نتیجه این گزارش احتمال وجود مواد هیدروکربنات نفتی اعم از نفت وگاز را نشان می‌داد.

نماینده سراب تاکید کرد: در این بررسی‌ها نیاز به بررسی بیشتر نوشته شده بود و به همین  خاطر انجام مرحله ی دوم یعنی مرحله دوم مغناطیس سنجی هوایی انجام شد که خوشبختانه این آزمایش و بررسی هم مثبت اعلام شد.

وی ادامه داد: مرحله‌ی بعدی مغناطیس سنجی زمینی است که هزینه‌ی بسیار بالایی دارد و برای انجام این مرحله وزیر نفت دستور انجام را صادر کرده که روال این کار همکاری با دانشگاه‌هایی است که در زمینه نفت وگاز فعال هستند و در همین رابطه با رئیس اکتشافات شرکت ملی نفت نیز جلسهای داشتیم و ایشان هم با دانشگاه صنعتی سهند مذاکرات اولیه را انجام داده است.

داوودی تصریح کرد: اگر مرحله مغناطیس سنجی زمینی مثبت اعلام شود مرحله ی چهارم که لرزه نگاری است که اگر تایید شود که مواد هیدروکربنات نفتی در استان وجود دارد دستور حفر چاه صادر خواهد شد، اگر مطالعات نفتی در استان ما مثبت اعلام شود امتیازی  برای استان آذربایجان‌شرقی خواهد بود که براساس قوانین 2 درصد سود حاصل از نفت و گاز به مناطقی که در آن اکتشاف شده است اختصاص خواهد یافت و حتی برای پالایشگاه تبریز نیز مزیتی خواهد بود. 

وی در مورد مدت زمان ادامه‌ی مطالعات گفت: مدت زمان مطالعه وجود ذخایر نفت وگاز تا این مرحله حدودا دوسال خواهد بود.

احتمال وجود معادن نفت و گاز در شهرهای هم مرز استان اردبیل

بخشعلی معصومی در گفت‌وگو با آناج در خصوص وجود ذخایر نفت و گاز  در استان اظهار داشت: احتمال وجود ذخایر نفت وگاز در استان آذربایجان شرقی وجود دارد اما باید به این نکته نیز اشاره کرد که احتمال وجود منابع نفت و گاز  در مناطقی کوهستانی معمولا بسیار کم است و در این زمینه باید تحقیق و اکتشاف صورت گیرد.

وی ادامه داد: تکنولوژی اکتشاف نفت در کشور ما بسیار بالا است و به راحتی می‌توانند با چند آزمایش و تست میدانی به وجود نفت در استان پی ببرند؛ در این مدت براساس شنیده‌ها وجود نفت در استان اردبیل و دریای خزر تائید شده  و احتمال وجود منابع نفت و گاز در شهرهای هم مرز استان اردبیل زیاد است.

این کارشناس شیمی گفت: تنها فقط وجود منابع نفت و گاز مطرح نیست بلکه بحث در این است که چه مقدار از این منابع وجود دارد و آیا استخراج این منابع مقرون به صرفه است یا نه زیرا از نظر فنی برای این کار  امکانات ودستگاه‌های زیادی لازم است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا براساس یافته‌های علمی وتجربه‌های انجام شده در دیگر کشور ها در مناطق کوهستانی احتمال وجود نفت سبک بیشتر است یا سنگین ابراز داشت: معمولا در منطقه‌ی ما وجود نفت سنگین احتمال دارد چون در سال های گذشته بارندگی در این منطقه بسیار کم شده و به همین خاطر مولکول‌های سنگین شکسته نمی‌شوند، در کشور ما چه در مناطق کوهستانی و چه در مناطق گرم و خشک بیشتر ذخایر نفت سنگین وجود دارد. 

معصومی در مورد مقرون به صرفه بودن اکتشاف منابع نفت و گاز در استان نیز متذکر شد: در کشور ما ذخایر نفتی عظیمی وجود دارد و اکتشاف نفت در استان آذربایجان شرقی در حال حاضر مقرون به صرفه نخواهد بود اما در آینده که احتمال کم شدن این منابع هست می‌توان در این منطقه نفت را اکتشاف کرد.

بدلیل چین خوردگی وگسل در استان آذربایجان شرقی وجود منابع نفت و گاز امکان پذیر نیست 

حاج علیلو در گفت‌گو با آناج در خصوص وجود منابع نفت وگاز در استان آذربایجان شرقی گفت: در استان آذربایجان‌شرقی معادن زغال سنگ وجود دارد اما ذخایر نفت و گاز براساس شواهد علمی وجود ندارد و یکی از این دلایل زمین شناسی در استان ما وجود گسل‌ها و چین خوردگی های متعدد است.

وی ادامه داد: در آن ناحیه‌ای که پوسته زمین چین خوردگی و گسل زیادی داشته باشد حتی اگر منابع هیدروکربنات هم وجود داشته باشند این چین خوردگی‌ها و گسل‌ها منابع هیدروکربنات را به مرور زمان از بین خواهد برد.

گزارش از: محمدامین قهرمان‌نیا 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • shahinnazari
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - ۱۳:۰۶
  امیدواریم در این منطقه از طلای سیاه خبری نباشد مناطقی از ایران که طلای سیاه مهمانشان است در وضعیت جالبی بسر نمیبرند همان مس سونگون که به تاراج می رود کافیست
  4 + 1 -
 • کارشناس زمین شناسی
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - ۱۵:۰۹
  باسلام.قسمتی ازشهرستان سراب هموارهست.وخاک عمیق ان ازجنس شیل هست همانندمنطقه مغان استان اردبیل.ولی نکته بسیارمهمی که وجودداردبدلیل اینکه نفت بین لایه های رس شیلی پراکنده ست.بااین قیمت پایین نفت وتجهیزات پیشرفته ای که برای استخراج ان لازم هست مقرون بصرفه نیست.دربیله سوارهم منطقه قیرلونفت وجودداردمویدان میدان نفتای جمهوری اذربایجان که درمجاوران هست ولی چون انهاخیلی وقت هست برداشت میکنندنفت موجوددربیله سواربعلت گرانروی مهاجرت کرده.
  3 + 0 -
 • .
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - ۱۵:۱۰
  جمهوری آذربایجان مگر با آن همه ذخایر نفتی کوهستانی نیست!!!!!!!
  7 + 2 -
  • اوجان
   ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - ۱۷:۴۴
   جمهوری اذربایجان خیر.اکثرن اب وهوای معتدل خزری.
   نفت ان هم اکثرن ازکناره های دریای خزراستخراج میشود.
   4 + 4 -
 • رحیمی
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - ۱۷:۴۷
  درایران هرجانفت هست دزدی ورانت وفسادهم هست.
  کاش این مملکت اقتصادبدون نفت داشت تازمینه اختلاس خیلیافراهم نمیشد.
  ترکیه یه قطره نفت نداردولی جزبیست اقتصادبرترجهان هست
  8 + 1 -
 • ایرانلی
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۰/۳۰ - ۱۱:۱۳
  بعد از معدن مس، طلا، جنگل های ارسباران الان نوبت نفتشه.
  امیدورام ممکن نباشه
  6 + 1 -
  • یولدان کئچن
   ۱۳۹۷/۱۱/۰۱ - ۲۱:۲۹
   ببخشید فقط یک لحظه، اون "ارسباران" جعلی نیست بلکه " قره داغ" هست!
   9 + 0 -
نظر شما
 • 7
 • 0
 • 3
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •