فیلتر تلگرام اشتباه بود/ تا انتقاد می‌کنیم، می‌گویند اپوزیسیون هستیم/ مشکل امروز قوه‌قضاییه، نبود جرات است!
 • 1397/10/17 11:01
 • 107398
گفت‌وگوی صریح آناج با حجت الاسلام انجوی‌نژاد؛

فیلتر تلگرام اشتباه بود/ تا انتقاد می‌کنیم، می‌گویند اپوزیسیون هستیم/ مشکل امروز قوه‌قضاییه، نبود جرات است!

حجت الاسلام انجوی‌نژاد گفت: مشکل امروز قوه‌قضاییه در برخود با برخی پرونده‌ها نبود جرات است و این جرات زمانی به وجود می‌آید که مطالبه‌ و پیگیری مردم پشت آن باشد.

گروه سیاسی آناج: صحبت‌هایش در اینستاگرام حسابی صدا کرده و بسیاری از مخاطبان با شنیدن حرف‌هایش او را تحسین می‌کنند، خودش البته می‌گوید این‌ کلیپ‌ها منقطع شده و همه حرف‌ها نیست. بساط نسکافه تلخ کنارش همواره به راه است و می‌گوید از شهرت بدش می‌‌آید. سخنان صریح و بی‌پرده‌ای بر زبان دارد و معتقد است که باید برخی از ساختارها اصلاح شده و نظارت و شفافیت به صورت جدی در تمامی قسمت‌های حاکمیت به اجرا درآید.

حجت الاسلام سیدمحمد انجوی‌نژاد که چندی پیش با حضور در تبریز در مراسم «انقلابی دیگر برای محرومان» سخرانی کرده بود، در گفت‌وگویی تفصیلی با آناج نظرات خود را پیرامون موضوعاتی از قبیل مطالبه از مسئولین، نقد برخی از ساختارها، فعالیت‌های ضد انقلاب، فیلترینگ، دستگاه قضایی کشور و... بیان می‌کند.

مشروح این گفت‌وگو به شرح ذیل است:

آناج: کلیپ‌های سخنرانی شما در فضای مجازی با استقبال مخاطبین همراه بود، دلیل سخنان تند شما چیست؟

بنده تا جایی که به یاد دارم همیشه با چنین ادبیاتی سخن گفته‌ام، اما اخیرا عده‌ای چند کلیپ کوتاه از سخنرانی ده جلسه‌ای منتشر کرده‌اند که بیشتر جنبه ژورنالیستی دارد. این کلیپ‌ها را ما منتشر نکرده‌ایم و افرادی که نمی‌شناسیم آن‌ها را منقطع و پخش کرده اند.

عده‌ای برداشتشان این بود که صحبت‌های من در مخالفت با کل نظام و اپوزیسیون مابانه است در صورتی که اپوزیسیون بر روی نقاط ضعف تمرکز می‌کند درحالی که ما راه‌کار ارائه می‌‌دهیم.

نگفتم اعدام، گفتم آویزان/ تکلیف برادر آقایان روحانی و جهانگیری به کجا رسید؟

آناج: در کلیپی که از شما منتشر شد، می‌گویید باید یکی از سه کاندیدای ریاست جمهوری اعدام شوند، دلیل این حرفتان چیست؟

این بخش هم قسمتی تقطیع شده از جلسات آرمان‌شهر در شیراز است و البته این سخنان کنایه است به اینکه در مناظرات انتخاباتی سه نفر از کاندیداها یکدیگر را دزد خواندند و بالاخره باید یک نفرشان راست می‌گفت، اما پس از انتخابات هیچ کس صحت این ادعاها را بررسی نکرد.

آقای قالیباف سخنانی را نسبت به برادر آقایان جهانگیری و روحانی مطرح کرد، بنده گفتم اگر ایشان درست می‌گوید، پس تکلیف این افراد چیست و اگر قالیباف دروغ گفته؛ او را بگیرید و آویزان کنید. البته من نگفتم اعدام، از اصطلاح آویزان کردن استفاده کردم که به معنی زندانی کردن است.

این روزها دستگاه قضایی با برخی از مفسدین اقتصادی برخورده می‌کند و مجازات سختی را برایشان اعمال کرده است اما سوال این‌جاست که تکلیف آقایان جهانگیری و فریدون به کجا رسید؟

مشکل قوه قضاییه نداشتن جرات است!/ باید مطالبات مردمی پشتوانه برخوردها شود

مشکل قوه قضاییه در عدم برخورد با این افراد، مفاد قانونی نیست بلکه بحث جرات است. قوه قضاییه جرات نزدیک شدن به برادران برخی از مسئولین را ندارد چرا که از دولت حساب برده و حقوق دریافت می‌کند. جرات برخورد با مفاسد زمانی به وجود می‌آید که مطالبه‌ی مردم در پشت آن باشد. این روزها به جز برخی از افراد در کشور، چه کسی به دنبال برخورد با برادر آقایان روحانی و جهانگیری است.

وقتی انتقاد می‌کنیم، می‌گویند اپوزیسیون شده است/ توطئه دشمن جلوگیری از شکل‌گیری مطالبه توسط مردم است

آناج: به نظرتان مرز میان مطالبه و نقد سازنده با تخریب چیست؟

تا یکی از امثالِ ما چنین مباحث و نقدهایی را مطرح می‌کند، عده‌ای فکر می‌کنند که ما اپوزیسیون شده و می‌خواهیم عضوگیری کنیم، از طرفی این گفتمان را دشمن در فکر عده‌ای جاری ساخته که هر حرف انتقادی که زده شود، مقصود ضد انقلاب است. این توطئه دشمن است که هرچه ما می‌گوییم، آن‌ها هم بگویند و خود را با ما هم کاسه کنند. متاسفانه دشمن کاری کرده است که هرکس حرف حقی از سر دلسوزی بزند برچسب می‌خورد که نیت دیگری پشت این سخنان دارد.

امروزه مطالبه مردم باعث تغییرهای بنیادین در سطح مناسبات جاری کشور می‌شود اما دشمنان داخلی و خارجی نمی‌خواهند مردم مطالبه داشته باشند و همه را از مطالبه می‌ترسانند.

ده نفر از ائمه جمعه به موضوعات ورود کنند قبح قضیه می‌شکند/ کاری کرده‌اند که مردم نتوانند پیگیر موضوعات شوند

نظر و کامنت مردم، وزیر کشور را تغییر می‌دهد، انتصاب مسئولی را لغو می‌کند و این نوع از پیگیری‌های مردمی به روال رایجی از دموکراسی تبدیل شده است. به نظرم اگر ده نفر از ائمه جمعه، خطبا، مسئولین ارشد این مطالبات را سر دست بگیرند قبح قضیه شکسته و باعث می‌شود که کار به دست مردم بیافتد.

این روزها برخی از لایحه‌های دولتی در تنگنای فشار اقتصادی و معیشتی مردم، بدون هیچ مطالبه‌ای در حال تصویب است و مردم هیچ کاری نمی‌توانند انجام دهند و چرا که سرگرم معیشت و گذران زندگی خود هستند و اصلا نمی‌توانند پیگیر موضوع باشند.

نقص سیستم فعلی عدم نظارت و شفافیت است/ نیازمند مجلسی قوی و پیگیر هستیم

آناج: عده‌ای معتقدند برخی از سیستم‌ها و ساختارها باید اصلاح شود. نظرتان راجب این استدلال چیست؟

میان سیستم و ساختار تفاوت وجود دارد، ساختار متشکل از شورای‌نگهبان، مجلس، دولت و... ساختاری درست و متقن است اما سیستمِ اداره این ساختارها ایراد دارد و باید اصلاح شود. بزرگترین نقص سیستم عدم شفافیت و نظارت است و سخنان اخیر رهبر انقلاب درخصوص شفافیت در راستای این مباحث بود.

طبیعتا سیستم نمی‌تواند نظارت و شفافیت را قبول کند پس تنها راهکار باقی مانده، وجود مجلسی ناظر و دقیق است و باید گفتمانی شکل گیرد که مجلس آینده، مجلسی قوی، ناظر و پیگیر باشد.

بزرگتر از فعالیت مسیح علی‌نژاد امروزه در مدارس و دانشگا‌ه‌ها در حال اجراست/ استحاله نظام از دورن کشور است نه از بیرون 

آناج: اخیرا در فضای مجازی خانمی در حال فراخوان برای کشف حجاب توسط خانم‌ها است، نظرتان در خصوص این موضوع چیست؟

به نظرم چنین حرکتی ابتدایی‌ترین و ناشیانه‌ترین اقدامی است که هیچ سرانجامی نخواهد داشت چرا که بزرگ‌تر از اقدامات این خانم، کارهایی است که امروز در آموزش و پرورش و دانشگاه‌های ما در حال انجام شدن است و صدای کسی هم در نمی‌آید. از پهلوی گرفته تا همین مسیح علی‌نژاد همگی پول‌شان را می‌گیرند و در فضای‌مجازی فعالیت می‌کنند و به نظرم هدفشان اصلا تغییر یا استحاله نمی‌تواند باشد چرا که استحاله از درون کشور در حال رخ دادن است.

اگر به این افراد بگوییم که بیایند و مثلا استاندار فلان استان شوند، هیچ وقت قبول نمی‌کنند چرا که در خارج از کشور پول کلان می‌گیرند و زندگی کاملی را تجربه می‌کنند و از طرفی، اصلا نباید روی ضد انقلاب خارج از کشور حساب کرد چراکه اگر این‌ها را رها کنیم خودشان را تکه و پاره می‌کنند.

فیلتر تلگرام طراحی عده‌ای، برای خالی شدن میدان توسط حزب‌اللهی‌ها بود/ 40 میلیون مردم یک طرفند و به ما می‌گویند طرف دیگر باشید/ مردم اینترنت می‌خواهند نه اینترانت!

آناج: به عنوان سوال آخر نظرتان در خصوص فضای مجازی و فیلترینگ تلگرام چیست؟

به نظرم امروزه تاثیر فضای‌مجازی از هر چیزی بیشتر است. عده‌ای یک بازی طراحی کردند به نام فیلتر تلگرام و استفاده از نرم‌افزارهای داخلی و بسیاری از امثال ما را هم می‌گفتند که چون مسئولین ارشد نظام از تلگرام رفته‌اند شما نیز باید بروید. این توطئه بزرگ را طراحی کردند تا قشر مذهبی و تاثیرگذار از این فضا بیرون رفته و هرگونه که دوست داشتند در این میدان جولان دهند. 40 میلیون مردم در یک شبکه اجتماعی بودند و ما را مجبور می‌کردند که در جای دیگر باشیم! مردم دوس دارند در اینترنت باشند نه در اینترانت و یک محیط داخلی.

معتقدم که زمین بازی در جای دیگری است و ما می‌خواهیم در میدانی دیگر بازی کنیم به طوری که دشمن در آن طرف است و باید از این عزیزان سوال کرد که چه کسی می‌خواهد جواب دشمن را بدهد؟ نکته جالب دیگر آنجا بود که بعد از فیلتر تلگرام، افرادی که با فیلترشکن به این نرم‌افزار وارد شدند، توانستند به بسیاری از نرم‌افزارهای دیگر که قبل از آن نمی‌رفتند، بروند و باید از آن قاضی که به فیلتر تلگرام حکم داد پرسید مبنای عقلی شما برای چنین کاری چه بوده است؟

گفت‌وگو: نوید اسماعیلی

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • سلام
  پاسخ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۰۵:۵۶
  اچنوی نژاد کی هست کجا کار میکنه؟
  1 + 3 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •