اثر کتاب و تکنولوژی در میان هزار اثر برنده شد/کارتون هنری است که دست هنرمندان را باز می‌گذارد
 • 1397/10/18 10:46
 • 107395
گفت‌وگوی تفصیلی آناج با کارتونیست برتر تبریزی؛

اثر کتاب و تکنولوژی در میان هزار اثر برنده شد/کارتون هنری است که دست هنرمندان را باز می‌گذارد

یاریان گفت: در جشنواره کارتون کوزوو که بیش از هزار اثر از بسیاری از کشورها فرستاده شد بود، به لطف خدا اثر من جز برگزیدگان بود.

گروه فرهنگی آناج: هنرهای ترسیمی اگرچه علاقمندان بسیاری دارد اما کمتر کسی به سراغ هنرهایی مانند ترسیم کارتون و کاریکاتور می‌رود. اندک کسانی که این هنرها را دنبال می‌کنند هم مورد بی‌مهری قرار گرفته و کمتر در میان مردم شناخته می‌شوند.

عاطفه یاریان خبرنگار و کارتونیست تبریزی است که طی سالهای گذشته افتخارات و جوایز متعددی کسب کرده و در بین هنرمندان این عرصه به خوبی درخشیده است. به گفت‌وگو با این خبرنگار_کارتونیست تبریزی نشستیم تا بیشتر از وضعیت هنر و کارتون در تبریز باخبر شویم. مشروح این گزارش را در زیر می‌خوانید:

آناج: خودتان را معرفی کنید و بفرمایید که چه شد به سراغ هنر کارتون رفتید؟

عاطفه یاریان متولد بهمن 61 هستم و در دانشگاه تبریز ادبیات خوانده‌ام که رشته تحصیلی‌ام چندان هم ربطی به این موضوع نداشت اما چون علاقه زیادی به نقاشی داشتم از دوره دبیرستان کلاس‌های نقاشی را گذراندم. البته آن زمان هنوز سررشته‌ای از کاریکاتور و کارتون نداشتم و به همین دلیل به سراغ نقاشی و طراحی رفتم.

بعد از کنکور و قبولی در دانشگاه کمی فاصله بین کار افتاد، البته بعد از دوره لیسانس که وارد کار خبرنگاری و نشریه شدم به صورت دلی کاریکاتورواره می‌کشیدم.بعد از آن در کارگاه‌های نقاشی آقای بقال اصغری ثبت نام کردم و چندین کارتونی که در روزنامه چاپ شده بود را نشان دادم و همین موضوع باعث تشویق ایشان شد و به من گفتند که استعداد بسیار خوبی در کاریکاتور داری و نقاشی را کنار بگذار. که همین کار را هم کرده و به سمت کارتون و کاریکاتور حرکت کردم.

سوژه یابی و کار را یاد گرفتم و اولین مسابقه‌ای که شرکت کردم یعنی مسابقه بین المللی شهر و شهروندی تبریز کارم به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد و همین باعث انگیزه بیشتری برای من شد که کارتون را به صورت رسمی ادامه دهم و دوره‌های مربیگری را گذراندم و بعد به صورت حرفه‌ای کار را شروع کرده و به لطف خدا به صورت پیاپی هم در مسابقات استانی، کشوری و بین المللی هم برنده شدم.

آناج: فرق کاریکاتور با کارتون چیست؟کار شما کشیدن کارتون است یا کاریکاتور؟

به کار ما در جامعه کاریکاتور می‌گویند اما به صورت اصولی در دنیا به عنوان کارتون شناخته می‌شود، کارتونی هم که ما به آن کارتون می‌گوییم؛ انیمیشن است. کاریکاتور در سطح بین‌المللی به کشیدن چهره می‌گویند اینکه با اغراق اجزای صورت را می‌کشند. هنری که موضوع داشته باشد کارتون نام دارد و ما کارتونیست هستیم البته کم کم در بین مردم نیز جا افتاده می‌شود و خیلی‌ها به درستی کارتونیست می‌گویند.

آناج: در خصوص آخرین مقام که در کشور کوزوو کسب کردید بفرمایید

این مسابقه در کشور کوزوو به صورت بین‌المللی با موضوع کتاب و تکنولوژی برگزار شد که از 47 کشور بیش از هزار اثر فرستاده شده بود. مسابقه معتبری هم بود و اثر من بین پنج برگزیده جشنواره انتخاب شد. سوژه آن هم با اینکه روزها به دنبالش بودم اما یک روز صبح که از خواب بیدار شدم به مانند شعری که برای شاعران الهام می‌شود به من الهام شد و آن را کشیدم؛ موضوع آن هم تقابل کتاب و تکنولوژی را نشان می‌داد که پدری اسپری که در فوتبال به روی زمین می‌کشند تا از آن خط جلوتر نیایند کشیده تا بچه‌ها به گوشی و کامپیوتر دست نزنند و به دستشان کتاب داده و بچه‌ها مات و مبهوت به کتاب‌ها نگاه می‌کنند.

آناج:از دیگر مسابقاتی که در آن مقام کسب کرده‌اید برایمان بفرمایید

برخی دیگر از مسابقاتی هم که در آن برنده یا برگزیده شده‌ام مانند مسابقه بین المللی معضلات شهری در تهران سال 2014، مسابقه بین‌المللی بازی جوانمردانه در ترکیه سال 2014، مقام دوم چهارمین جشنواره کشوری نفت و رسانه، برنده هشتمین جشنواره بین المللی کارتون چین، برگزیده سومین دوسالانه نمایشگاه بین المللی کتاب، رتبه دوم مسابقه بین المللی بهره‌وری تهران سال 2014، منتخب دومین مسابقه کارتون قاهره مصره در سال 2016 و ... بود.

اکثر جوایز این مسابقات به صورت یورو بوده و برندگان از این طریق جوایز خوبی کسب می‌کنند.

آناج: وضعیت کارتون و کارتونیست‌های تبریز چگونه است؟

از سال 92 پیشرفت بسیار خوبی صورت گرفته اما به آن حدی که باید کارتونیست به جامعه هنری اضافه می‌شد، نشده است، مربی کم است و تنها آقای اصغری تدریس می‌کنند، ایشان هم کار و دغدغه خودشان را دارند. شاید چون در کارتون نیاز به سوژه‌یابی وجود دارد استقبال صورت نمی‌گیرد. البته هنرجویان کار را دوست دارند و حتی ثبت نام کرده و به کلاس‌ها هم می‌آیند اما کار را ادامه نمی‌دهند.

البته در کل اگر به همه ایران نگاه کنیم تبریز وضعیت مناسب‌تری دارد و حتی انجمن کاریکاتور ما بیش از صد عضو دارد در حالیکه بسیاری از شهرها حتی انجمن ندارند، سایت تبریز کارتون نیز بسیار فعال می‌باشد و هر روز به روزترین اخبار و مسابقات جهان را انعکاس می‌دهند. اگرچه در نسل جدید چندان افراد جدیدی ندیده‌ام اما پیشکسوتان بسیار خوبی همچنان فعال هستند و کار می‌کنند.

آناج: آیا بُعد مالی کارتون می‌تواند برای جذب هنرجویان در این رشته جذاب باشد؟

کاریکاتور و کارتون نسبت به سایر رشته‌ها جوایز مناسبی دارند که به هنرمندان انگیزه می‌دهد، در سراسر کشور هم هنرمندان زیادی در مسابقات شرکت می‌کنند و مقام کسب می‌کنند اما کسی آن را بولد نمی‌کند.

آناج: اشاره کردید که سوژه‌یابی یکی از دلایل عدم رغبت به این رشته است، خودتان برای هر سوژه چقدر وقت می‌گذارید؟

برای پیدا کردن موضوع شاید در یک هفته چندین موضوع به ذهنم برسد و اتودهای اولیه را بزنم و بعد از بین آنها انتخاب کرده و در حد نیم روز کارم را تمام می‌کنم. اصلی‌ترین چیزی که انرژی می‌گیرد پیدا کردن سوژه خوب است چون اگر سوژه مناسب نباشد هر قدر هم که بخواهیم اجرای خوب داشته باشیم کار خوبی از آب در نمی‌آید.

البته اساتید به من می‌گویند کمی عجول هستم و اگر کمی اجرایم را بهتر کنم خیلی بهتر می‌شود اما مدل اجرای من هم اینطور است. کارتون هنری شیرین است و مغز را به چالش می‌کشد و هرکسی هم برداشت خودش را می‌گوید. در اجرای کارتون دستت باز است و اصلا می‌توانی قورباغه را صورتی رنگ کن، در نقاشی این راحتی وجود ندارد اما در کارتون و کاریکاتور این زیبایی وجود دارد.

آناج: خبرنگار بودن چه مقدار در راه کارتونیست شدن به شما کمک کرده است؟

اولین چیزی که باعث شد من به سمت کارتون بروم همین خبرنگار بودن بود.در زلزله ورزقان که مردم در سرما بودند و خبر آن را می‌نوشتم همینطوری یک نقاشی کشیدم که آدم برفی شال گردنش را به یک زلزله‌زده می‌دهد و مدیر مسئولمان آن را چاپ کرد و بعد از آن هم چندین کار را چاپ کردم و بعد هم برای جشنواره مطبوعات فرستادم و برنده شدم که این هم انگیزه دیگری بود.

آناج: وضعیت برگزاری جشنواره و مسابقات برای کارتون و کاریکاتور در تبریز چگونه است؟

در تبریز مرتبا مسابقه بین المللی شهر و شهروندی برگزار می‌شود و مسابقات مختلف استانی و کشوری نیز در تبریز برگزار می‌شود و از این منظر وضعیت مناسبی دارد.

آناج: پیشنهاد کاری برای نشریات و روزنامه‌ها داشته‌اید؟

کارتون نمایشگاهی و کاریکاتور نشریات متفاوت است، کاریکاتور به دلیل نوشته و نزدیکی به مردم  بسیار ساده است اما اکثر کارهای من نمایشگاهی است.

از مسائل روز هم کشیده و به دوستان روزنامه‌ای می‌دهم و حتی برخی پیشکسوتان نیز کاریکاتور و کارتون به نشریات می‌دهند اما فکر نمی‌کنم درآمد زیادی از آن داشته باشند.

آناج: هدفتان برای آینده چیست؟

دوست دارم از مدل نمایشگاهی خارج شوم و مسائل روز را بیان کنم و زبان گویای مردم باشم و مشکلات شهر تبریز را منعکس کنم چیزی که تابحال اتفاق نیفتاده است.

آناج: سخن پایانی...

همینجا از آقای اصغری، مولوی و همسرم تشکر می‌کنم؛ خیلی وقت‌ها همسرم مسابقات مختلف را پیدا کرده و من را هم برای شرکت در آن تشویق می‌کند؛ از خانواده‌ام هم که همواره تشویقم کردند تشکر می‌کنم.

گفت‌وگو از: فرناز پورعباس

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •