تکرار انتخابات یا تشکیل حکومت ائتلافی؟/هیچ دولتی از این انتخابات ایجاد نمی شود
 • 1394/03/19 12:12
 • 10704
نتیجه انتخابات پارلمانی ترکیه:

تکرار انتخابات یا تشکیل حکومت ائتلافی؟/هیچ دولتی از این انتخابات ایجاد نمی شود

رجب طیب اردوغان برای اولین بار در 13 سال گذشته و با کسب نتیجه پایین در انتخابات روز یکشنبه گذشته، مجبور به تشکیل دولت ائتلافی با احزاب دیگر و یا برگزاری مجدد انتخابات خواهد شد.

به گزارش گروه بین الملل آناج، با کاهش آراء حزب حاکم "عدالت و توسعه" در انتخابات پارلمانی روز 7 ژوئن 2015، رجب طیب اردوغان همچون سه دوره قبل نمی تواند به‌تنهایی دولت تشکیل دهد و به نوشته روزنامه گاردین در روزهای آینده گفتگوها در مورد تشکیل دولت ائتلافی و یا تکرار انتخابات بحث غالب سیاسی در ترکیه خواهد بود.

به نوشته گاردین، "حزب عدالت و توسعه"، به مانند گذشته انتظار داشت در این انتخابات اکثریت را به دست آورده و به‌تنهایی دولت جدید را تشکیل دهد اما فقط توانست کمی بیش از 40 درصد آراء را کسب کند و برای اولین بار از سال 2002 مجبور به ائتلاف با احزاب دیگر و یا تکرار انتخابات خواهد شد.

هنوز معلوم نیست شریک دولت ائتلافی اردوغان چه حزبی خواهد بود. آژانس خبری آناتولی نوشت: "دولت باغچلی"، رهبر حزب "حرکت ملی" ترکیه ائتلاف با اردوغان را رد کرده و گفته که آماده است در برابر ائتلاف احتمالی حزب "عدالت و توسعه-دموکراتیک خلق ها" و "حزب جمهوری‌خواه خلق" به حزب اپوزیسیون تبدیل شود.

صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر  حزب "دموکراتیک خلق‌ها" که از وی به‌عنوان پدیده این انتخابات نام برده شده نیز گفته است از قول خود بازنمی‌گردد و حاضر نیست با حزب حاکم "عدالت و توسعه" ائتلاف کند.

به نوشته گاردین، روزنامه‌های طرف دار دولت، امروز دوشنبه بیشتر به احتمال تکرار انتخابات پرداخته و خواستار برگزاری مجدد انتخابات شده‌اند.

"بورهان کوزو"، از سران حزب حاکم "عدالت و توسعه" و رییس کمیسیون قانون اساسی مجلس ملی ترکیه به بی‌بی‌سی گفته است: هیچ دولتی از این انتخابات ایجاد نمی‌شود حتی دولت ائتلافی.

وی افزود، نتیجه این انتخابات، ضعف سیستم پارلمانی را آشکار ساخت. به نظر می‌رسد به‌ناچار باید انتخابات تکرار شود.

آژانس خبری فرانسه هم در مورد برگزاری مجدد انتخابات در ترکیه نوشت: درخواست برای برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی در ترکیه می‌تواند در 45 روز آینده ارائه شود.

بر اساس آخرین نتایج انتخابات ترکیه، حزب حاکم "عدالت و توسعه" یا AKP نزدیک به 41 درصد آراء، حزب "جمهوری‌خواه خلق" CHP  بیست و پنج درصد، حزب "حرکت ملی" یا MHP شانزده و نیم درصد و حزب "دموکراتیک خلق‌ها" یا HDP توانست نزدیک به 13 درصد آراء را به دست آورد.

گفتنی است، حزب اردوغان در این انتخابات به دنبال کسب اکثریت و به دنبال آن تغییر سیستم حکمرانی در ترکیه از پارلمانی به ریاستی بود

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •