با وجود دو خط ایرلاین پرواز هوایی به عتبات نداریم/ روایتی از حمله داعشی‌ها به یک روحانی در عربستان/ اعزام 3 هزار و 300 زائر به حج تمتع از استان
 • 1397/09/28 10:48
 • 106797
گفت‌وگوی تفصیلی آناج با مدیرکل حج و زیارت آذربایجان‌شرقی؛

با وجود دو خط ایرلاین پرواز هوایی به عتبات نداریم/ روایتی از حمله داعشی‌ها به یک روحانی در عربستان/ اعزام 3 هزار و 300 زائر به حج تمتع از استان

روحی ملکی گفت: علی‌رغم حضور دو خط ایرتور و آتا در استان در حال حاضر هیچ پرواز هوایی برای عتبات از آذربایجان‌‎شرقی وجود ندارد.

گروه فرهنگی آناج: کمتر از دو ماه از اربعین حسینی گذشته و زائرین آذربایجان‌شرقی نیز از این پیاده‌روی عظیم استقبال بی‌نظیری انجام دادند. همین همایش شور و شعور حسینی بهانه‌ای شد تا پای صحبت‌های مدیرکل حج و زیارت استان آذربایجان‌شرقی بنشینیم تا عملکرد این سازمان را بررسی کنیم. مشروح این گفت‌وگو را در زیر می‌بینید:

آناج: عملکرد حج و زیارت استان را در خصوص سفر عتبات امسال توضیح دهید

روحی ملکی: امسال ۲۴۸ کاروان هوایی عتبات تا نیمه دوم شهریور عازم کربلای معلی شدند که از نظر تعداد نفرات ۸ هزار و ۸۴۸ نفر به صورت هوایی و ۷ هزار و ۲۷۰ نفر در قالب ۱۹۱ کاروان زمینی شامل اتوبوس‌های ۳۸ و ۴۰ نفری اعزام شدند.

در مقطع اربعین اعزام‌های گروهی و کاروانی قطع شد و شرکت شمسا نیز که تحت نظر سازمان حج و زیارت است به دلیل عدم استقبال پروازها در فصل تابستان آنها را کنسل کرد، البته پیگیر موضوع بودیم تا حداقل پروازهای کوچکی در قالب چهار کاروان اختصاص دهند که این موضوع نیز تا بدین جا نتیجه‌ای نداشته است و باز هم هفته گذشته نامه‌ای نوشته‌ایم تا بتوانیم زائرانمان را به صورت هوایی اعزام کنیم.

با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و شرایط بد آب و هوایی و خطر راه‌ها پیگیر برقراری پرواز هستیم، البته با توجه به افزایش نرخ ارز پروازها نیز گران تمام می‌شد اما با کاهش قیمت ارز امیدواریم این پروازها برقرار شود تا استان ما بی‌نصیب از اعزام هوایی زائران نماند.

آناج: چرا پروازهای عتبات در اربعین برای استان ما برقرار نشد؟

روحی ملکی: در ارتباط با پرواز اربعین باید تصریح کنم که برنامه اعزام زائران اربعین در قالب ستاد اربعین که برنامه‌ریزی و اعزام را بر عهده دارند، بود و مسئولیت آن در استان با استانداری می‌باشد و حج و زیارت تنها کمیته‌ای از ستاد اربعین است و مسئولیت کلی با وزارت کشور می‌باشد.

حج و زیارت استان کمیته ثبت نام و اخذ روادید در اربعین بود و کمیته حمل و نقل بخش جداگانه‌ای بود، البته علی‌رغم اینکه انتقال زائرین به مرز مهران یا از طریق مرز هوایی به نجف یا بغداد جزء وظایف ما نبود با استاندار سابق صحبت شد و از طریق مدیرکل امنیتی استانداری از تهران پیگیر پرواز هوایی بودیم و در کنار آن از دو خط هوایی در استان پیگیر پرواز شدیم که چندان از این پیشنهاد استقبال نکردند؛ ایرتور اعلام کرد که به دلیل پاره‌ای از مشکلات اعزام به عراق نداریم و آتا هم استقبالی از اعزام زائرین انجام نداد هرچند که آتا سال گذشته چهار پرواز داشت.

 امسال علی‌رغم تمام پیگیری‌ها در خصوص پرواز عتبات موفق به اخذ پرواز نشدیم هرچند در اربعین مسئولیت حمل و نقل با ما نبود. البته بعضی اشخاص نیز می‌خواستند پرواز چارتر ایجاد کنند که بنده دخالت کردم که باید قیمت‌ها مانند قیمت‌های اعلام شده باشد. متاسفانه اکثر هم استانی‌های ما برای سفر اربعین به فرودگاه امام تهران رفته و از آنجا عازم عتبات شدند، جای تاسف این است در استانی که دو خط ایرلاین وجود دارد پروازی برای اربعین برقرار نشد.

پیگیر پروازها با ظرفیت کوچک نیز هستیم که به دلیل نبود صرفه اقتصادی ایرلاین‌ها حاضر به انجام نمی‌شوند. در حال حاضر تنها اصفهان، تهران و مشهد پرواز به عتبات دارند و می‌توانیم با همکاری سازمان حج و زیارت آذربایجان غربی یک پرواز برای دو استان برقرار کنیم اما در استان آنها نیز این استقبال برای پرواز هوایی نبود اگرچه همچنان پیگیر موضوع هستیم.

آناج: در خصوص عملکرد سازمان حج و زیارت در حج تمتع توضیح دهید

روحی ملکی: سال گذشته از استان ما ۳ هزار و ۳۰۰ نفر زائر به حج تمتع اعزام شدند که فکر می‌کنم آرام‌ترین و موفق‌ترین حجی بود که بنده در ۲۵ سال فعالیت در این سازمان دیده‌ام؛ کلیه اعضای ستادی، مدیران کاروان‌ها و ستادها دستورالعمل‌های سازمان و کشور سعودی را اجرا کردند و با آرامش کامل حج برگزار شد و حتی حداقل فوتی‌ها در سطح کشور را نسبت به سال گذشته داشتیم.

در کل کشور ده نفر در سفر حج تمتع در عربستان درگذشتند که تعدادی با درخواست خانواده‌هایشان آنجا دفن شدند و برخی جنازه‌شان به کشور برگشت داده شد که دلیل فوت آنها نیز بیشتر به دلیل کهولت سن و یا بیماری در اثر کهولت سن بود.

گرچه اعزام‌ها از طریق شرکت هواپیمایی سعودی بود‌ اما با برنامه‌ریزی‌های به موقع حتی تاخیری در پرواز‌های حج نبود، به اضافه اینکه اعزام زائران اردبیل نیز به علت تعمیراتی در فرودگاهشان از استان ما انجام شد و به رسم مهمان نوازی در اولویت اعزام قرار گرفتند.

این هفته نیز ریاست سازمان حج و زیارت و معاون وزیر فرهنگ و ارشاد بنا به دعوت وزیر حج عربستان سعودی در آنجا حضور دارند و بعد از نشست و امضای تفاهم نامه‌ی حج، ادامه برنامه ثبت نام زائرین را انجام خواهیم داد. امسال پیش از سالهای گذشته شروع به کار ثبت نام کرده‌ایم و پذیرش و مصاحبه مدیران کاروان‌ها انجام شده و این جمعه نیز آزمون مامورین پذیرایی و اشخاصی که می‌خواهند در مقطعی بالاتر به زائرین خدمت کنند برگزار می‌شود.

این افراد از اعضای سازمان نیستند و هرکس که شرایطش فراهم و در آزمون قبول شود می‌تواند پذیرفته شود و فرقی ندارد که بازاری یا اداری باشند و بعد از برخی امتحانات، مصاحبه و گزینش جذب کاروان‌ها می‌شوند.

در سامانه کارگزارن شرایط و ضوابط ثبت نام افراد آورده شده و اگر شرایط افراد مناسب باشند با ثبت نام در همین سامانه در آزمون شرکت کرده و بعد از قبولی در مصاحبه، گزینش و استعلام جذب کاروان می‌شوند.

افراد بعد از دوماه مهلت ثبت نام جمعه این هفته در آزمون شرکت خواهند کردند و بعد از جذب حق الزحمه ناچیزی نیز به آنان به دلیل خدمت به زائرین پرداخت می‌شود. البته لیست افراد قبول شده به مدیران کاروان‌ها داده می‌شود و هرکسی را که بخواهند می‌توانند انتخاب کنند، این برنامه به دلیل این می‌باشد که همه بتوانند سهمی در خدمات زائرین بیت الحرام داشته باشند چون قبلا این کار توسط مدیران کاروان‌ها انتخابی بود و شاید بر اساس روابط دوستی و خانوادگی صورت می‌گرفت و کسانیکه نسبتی با مدیران کاروان‌ها نداشتند نمی‌توانستند در جرگه باشند اما این آزمون باعث جذب افراد مختلف در کاروان‌‌ها می‌شود.

بعد از مشخص شدن ظرفیت و گروه قیمت هتل‌ها تعداد کاروان‌های ما مشخص می‌شود، سال گذشته ۲۴ کاروان اعزام داشتیم که امسال بستگی به تعداد متقاضیان دارد زیرا سال گذشته با پیش ثبت نام کاروان‌ها مشخص شد استقبال کم است و تعداد کاروان کم شد.

آناج: در موسم حج امسال آیا از زائرین استان کسی توسط پلیس عربستان دستگیر شده و یا مشکل امنیتی پیش آمده بود؟

روحی ملکی: در حج امسال خوشبختانه چنین مواردی نداشتیم؛ در هرکشوری قوانین و مقرراتی وجود دارد که باید آن را رعایت کرد و ما نیز دستورالعمل‌ها و قوانین عربستان سعودی را به مدیران کاروان داده و مدیران کاروان در ۱۳جلسه آموزشی به زائرین این مسائل را می‌گویند و ما حتی به زائرین توصیه می‌کنیم که شب‌ها تردد نکنند.

از استان ما زائرین مشکلی نداشتند اما در حج سال گذشته یکی از روحانیون که به تنهایی در یکی از خیابان‌ها تردد می‌کرد با پیچ گوشتی زخم شده بود که داعشی‌ها این مساله برعهده گرفتند هرچند که خوشبختانه این روحانی در بیمارستان بستری شده و بهبود یافت.

آناج: حج و زیارت استان چه برخوردی با برخی تخلفات دفاتر زیارتی داشته است؟

روحی ملکی: متاسفانه برخی دفاتر و شرکت‌ها بدون مجوز از حج و زیارت و با توجه به اشتیاق مردم برای زیارت از این مساله سوءاستفاده کرده و جهت کسب درآمد و سود بیشتر از این زائرین ثبت نام کرده و آنان رابه کربلا می‌برند که سیستم حمل و نقل، استراحت و تغذیه‌شان مناسبی ندارند و بعد از بازگشت زائران، با اعتراض آنان مواجه می‌شویم که خواهش ما این است زائران ثبت نام خودشان را از طریق دفاتری که مجوز سازمان را دارند انجام دهند تا در صورت وجود موردی حج و زیارت پیگیر آن باشد همانطور که در چندین موارد شکایت قضائی کرده‌ایم و حتی برخی دفاتر ما نیز به دلیل اعزام بدون اطلاع زائرین لغو مجوز شدند.

آناج: آیا در اربعین امسال صدور ویزای جعلی مانند برخی شهرها در استان ما دیده شد؟

روحی ملکی: امسال در اربعین در استان ما چنین موردی وجود نداشت، البته گزارشی به ما رسید که برخی ششصد هزار تومان از متقاضیان دریافت کرده و در سامانه سماح افراد را ثبت نام می‌کردند در حالیکه مبلغ ثبت نام ‌۲۳۵ هزار تومان بود اما امسال گزارش ویزای جعلی از استان ما نبود.

سال گذشته متاسفانه به غیر از سامانه سماح نیز برخی ویزا را به طور غیرقانونی دریافت می‌کردند که امسال با هماهنگی مدیرکل امنیتی و معاون سیاسی وقت استانداری گزارش اشخاصی که امکان داشت چنین کاری انجام دهند را داده و آنها نیز با این افراد برخورد کردند.

امسال از ۱۵ مهر تا هفتم آبان اربعین ۷۰ هزار و ۳۷۸ ویزا برای آذربایجان شرقی و غربی صادر شد که ۱۸ هزار نفر برای آذربایجان غربی و مابقی برای استان ما بود.

گفت‌وگو از: فرناز پورعباس

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •