طراحی براندازی جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر ظرفیت‌های قومی/ فدرالیسم قومی و خطر تجزیه‌ی خونین ایرن
 • 1397/09/15 09:36
 • 106381
آناج بررسی می‌کند؛

طراحی براندازی جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر ظرفیت‌های قومی/ فدرالیسم قومی و خطر تجزیه‌ی خونین ایرن

جریان‌های تجزیه‌طلب به جهت ریشه دار نبودن، فاقد پایگاه مردمی و قدرت اجتماعی موثر هستند و اسم رمز جدایی‌طلبی را با شعارهایی همچون فدرالیسم قومی تبلیغ می‌کنند چرا که شعار فدرالیسم قومی به قیمت ضربه به ایران، برای طراحان آن، "نان" دارد.

گروه سیاسی آناج: از مدت‌ها پیش در محافل مختلف قومی به ویژه از طرف برخی طرفداران قوم‌گرایی در خارج از کشور مباحث مختلفی از سهم خواهی در صورت تغییر ساختار نظام در ایران مطرح بود و برخی وقیحانه و با جسارت تمام سخن از خودمختاری و فدرالیته بر زبان می‌راندند. طبیعتاً برخی ساده لوحان در داخل کشور نیز دانسته و ندانسته به پوشش اظهارات سراسر نامناسب در این خصوص می‌پرداختند.

جای تامل اینکه وقتی برخی افراد از چرایی سکوت جریانات منتسب به قوم‌گرایی در نسبت به اوضاع نابسامان اقتصادی کشور صحبت می‌کردند، این افراد سخن از تجزیه‌های خونین داشتند و خبری از درد مردم را نمی‌دانستند.

اظهارات پر ضد و نقیض سران جریانات قوم‌گرا در قالب یک به اصطلاح پیش نویس قانون اساسی جمهوری فدرال ایران منتشر گردید. در تاریخ 25 ام آبان ماه، چند تشکل سیاسی و بعضا مسلح، در بیرون از مرزهای در نقد وضع موجود و چشم انداز آینده ایران یک بیانیه مشترک صادر کرده‌اند و راه نجات کشور را تحقق فدرالیسم قومی در ایران دانسته‌اند.

پیشتر نیز برخی از جریانات منتسب به پان ترکسیم، اسنادی نظیر سند ملی تشکیلات مقاومت آذربایجان منتشر کرده و در آن‌ها از چند ملیتی بودن ایران و حق تعیین سرنوشت در قالب یک سیستم فدرالی قومی صحبت کرده‌اند.

واقعیت آن است که اسنادی که در این خصوص چه با نام بیانیه و چه با نام پیش نویس و سند ملی منتشر می‌شود، فقط یک نام می‌تواند داشته باشد؛ براندازی جمهوری اسلامی در ایران با تکیه بر ظرفیت‌های قومی.

مهمترین دلیلی که در سال‌های گذشته برخی معاندان نظام، به ویژه منتسبین به جریانات قومی بر آن تکیه کرده‌اند این این بوده است که ایران یک ید واحده نیست و همانند روسیه‌ی تزاری و با ابزار زور، مردم ترک، کرد، عرب، و بلوچ زیر سلطه فارس‌‌ زبانان قرار گرفته‌اند. در حالیکه دولت و ملت در ایران به استناد شواهد روشن تاریخی یک بافت زنده و یکپارچه بوده که از گذشته‌های بسیار دور با پرچم و دین و زبان مشترک به حیات خود ادامه داده است.

برخی از کوته بینان به زعم خودشان کار تشکیلاتی کرده و ولایات مدّنظر آذربایجان را هم سیاهه کرده‌اند و مرکز آن‌ها را تعیین می‌کنند در حالی که در گذشته‌های نه چندان دور همین تبریز، به عنوان پایتخت تشیع در ایران و جهان بوده و بعدها هم ولیعهد نشین ایران بوده و همیشه یکی از شهرهای مهم و تاثیرگذار در امورات سیاسی و اجتماعی و مذهبی ایران بوده است و این افراد تازه به فکر عزت تبریز افتاده‌اند!

اینکه برخی افراد از رفراندوم عادلانه برای تعیین حق سرنوشت سخن می‌گویند و بر خودمختاری تاکید می‌کنند و خودمختاری را مجالی برای تجزیه پنداشته‌اند از مطلع کلام دچار اشتباهند. زمزه خودمختاری و حق‌تعیین سرنوشت از سال 1648 در معاهده "وست‌فالیا" که "دولت-ملت"‌های اروپایی برپایه آن شکل گرفت شنیده شده است. بعدها، یعنی دویست‌وپنجاه سال بعد و پس از انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ در روسیه، این حق خودمحتاری به مردم مناطقی که به زور در زیر کنترل تزارها در مسکو بودند، داده شد. از آن زمان به بعد نیروهای قومی و چپ مارکسیست-لنینیست در ایران یعنی در آذربایجان و کردستان در دهه ۱۳۲۰، پس از تبعید رضا شاه و اشغال نظامی شمال و جنوب ایران، در جهت اهداف شوروی به اصل خودمختاری و حق‌تعیین سرنوشت حتی برای مقاصد جدایی از ایران متوسل شدند و این همان اصولی است که امروز با عناوینی چون اصل آزادی و حق تعیین سرنوشت به دنبال جدایی از یک بافت یکپارچه را دنبال می‌کنند.

فدرالیسم قومی که امروز برخی شعارگونه آن ها را مطرح می‌کنند، عملا یک پیشنهاد قابل اجرا نیست و فقط پیش نویسی برای ناامن سازی فضای کشور است. به‌عنوان مثال چگونه می‌توان میلیون‌ها مردم ترک‌زبان را که در سراسر ایران زندگی می‌کنند ،از بقیه جدا کرد؟ چگونه می‌توان هزاران کرد زبان در ارومیه را از ترک زبانان سوا کرد؟ چگونه می‌توان صد‌ها روستای ترک‌زبان را در همسایگی صدها روستای کرد‌زبان در منطقه شمال غرب ایران از هم جدا کرد؟

شعار فدرالیسم قومی شعاری سراب مانند برای افرادی است که دوست دارند از احساسات مقدس وطن پرستانه‌‌ی مردم در جهت نیل به اهداف خود سوءاستفاده کنند وگرنه رفع نابرابری‌های اقتصادی در کشور ما با این شعارهای سراب گونه ممکن نیست و توسعه همه جانبه و عادلانه در سطح کشور با این شعارها شدنی نخواهد بود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • تبریز
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۹/۱۵ - ۱۲:۰۳
  فدرالیسم قومی اشتباه ایشدی ولی سیستم فدرالی بدون شک باعث پیشرفت تمام مناطق ایران اولا بیلر.
  سیستم فدرالی می تونه باعث چابکی سیستم اداری و عمرانی مناطق بشه.
  در شرایط فعلی متاسفانه طرح ها با قدرت سیاسی هر منطقه تعیین میشود.اورمیه در کنار ما تشنه هست و دولت به فکر حل مشکل نیست.ولی دولت به فکر آب کشی به مناطق کویری ایران جهت استقرار صنایع آب بر هست.
  کارخانه تو تبریز،مدیر عامل و دفتر مرکزیش تو تهران.مدیر عامل هفته ای یک بار به کارخونه سر میزنه و میره و ......
  10 + 6 -
 • آدسیز
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۹/۱۵ - ۱۴:۵۸
  مرگ بر رضا شاه منحوس ضد تورک.
  12 + 6 -
  • اوجان
   ۱۳۹۷/۰۹/۱۷ - ۱۴:۲۰
   بازم رضاشاه ملعون کاری کردراه اهن سراسری رودرعرض5سال ساخت ایناچی؟
   3 + 4 -
 • سیدرضا
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۹/۱۷ - ۱۴:۲۱
  اناج زیردیپلم مینوشتی من که چیزی متوجه نشدم
  0 + 0 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •