انتقاد انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی از برگزاری جشنواره بی‌اثر «صلح» ‌در تبریز
 • 1397/09/10 16:09
 • 106200

انتقاد انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی از برگزاری جشنواره بی‌اثر «صلح» ‌در تبریز

نایب رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی گفت: هزینه ۴۵۰ میلیون تومانی برای تئاتر از بودجه تبریز ۲۰۱۸ بدون نظر انجمن هنرهای نمایشی انجام گرفته است.

به گزارش آناج به نقل از تسنیم، احمد رجب‌پور  با اشاره به اینکه ورود بخش خصوصی به هنر بسیار کار مبارک و خوبی است، اظهار داشت: اخیرا یک موسسه در تبریز با عنوان بخش خصوصی جشنواره تئاتر برگزار کرده ولی به جای اسپانسر از بخش دولتی رقم بالایی را دریافت کرده است.

وی با بیان اینکه این جشنواره تئاتر در قالب "جشنواره تئاتر صلح" اخیرا در تبریز برگزار شد افزود: در این جشنواره خصوصی موسسه الف 450 میلیون برای برگزاری جشنواره در قالب تبریز 2018 هزینه شده که کل میهمانان جشنواره 90 نفر با 15 گروه بود.

نایب رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی گفت: با مقایسه هزینه‌های جشنواره بین المللی تئاتر ارسباران که برای 25 گروه با 300 نفر حدود 130 میلیون هزینه کرده است، در این جشنواره تئاتر صلح، این گروه به عنوان بخش خصوصی ولی با سرفصل بودجه هنری تبریز2018 بیش از 450 میلیون اعتبار گرفته است.

وی با بیان اینکه این اعتبار بدون اخذ نظر اداره کل ارشاد و انجمن هنرهای نمایشی از ستاد تبریز2018 پرداخت شده است، گفت: این پولِ پرداخت شده، تحت فشار افرادی بوده که احتمالا در این موسسه سهام دار هستند رئیس شورای سیاست گذاری این جشنواره تاثیرگذارترین فرد  در ستاد تبریز2018 است.

رجب‌پور با تاکید بر اینکه این پول از جیب تئاتر استان در آورده و به تئاتر کم اثر و بدون سابقه پرداخت شده خاطر نشان کرد: اگر این جشنواره، یک جشنواره بخش خصوصی است، باید خود بخش خصوصی هزینه کند و چرا باید سهم تئاتر استان را بیجا برای این جشنواره که واقعا خروجی نداشت، هزینه کنند؟ آثار و نمایش‌هایی که در تبریز اجرا شدند، در طول ده سال گذشته بارها اجرا شده بودند و دستاوردی برای استان نداشتند.

وی تصریح کرد: جشنواره بین‌المللی‌ای مانند تئاتر کوتاه ارسباران که 12 سال سابقه دارد و به صورت بین المللی و با 300 نفر و بیش از سه برابر بیشتر از الف استقبال شده، برگزار می‌شود، 50 میلیونی که یک سال قبل از طرف معاون استاندار قول پرداخت داده شده بود پرداخت نمی‌شود ولی به این گروه، به صورت آنی 450 میلیون پرداخت شد.

نایب رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی با بیان اینکه با موسسه الف کاری نداریم ولی پرداخت کننده آن با کدام برآورد کاری و مالی بیش از 450 میلیون پرداخت کرده است.

وی با تاکید بر اینکه افراد تصویب کننده و پرداخت کننده باید در این موضوع پاسخ دهند ابراز داشت: عوامل اجرایی این جشنواره هم از نیروهای بومی استفاده نکرده و همه افراد را از تهران برای اجرا آورده بودند. حتی تعدادی از خبرنگاران را هم از تهران به تبریز برای مدت یک هفته آورده بودند تا برنامه را پوشش دهند.

رجب‌پور با بیان اینکه با این رقم 450 میلیونی، می‌توانستیم بیش از 100 نمایش پرمحتوا تولید و اجرا کنیم، افزود: سه گروه خارجی به جشنواره آمده بود که 3 نفر از عراق، 4 نفر از رومانی و یک نفر از آذربایجان آمده بودند ولی در ارسباران با 14 شرکت کننده خارجی نهایتا 130 میلیون هزینه کرده بودند.

وی خاطر نشان کرد: کسانی که برای 2018 کار می‌کردند، چرا این همه هزینه به استان تحمیل کردند؟ شاید کمتر از نیمی از آن برای این جشنواره هزینه نشده است ولی 450 میلیون تومان به تئاتری که باید بخش خصوصی اجرا می‌کرد، پرداخت کرده‌اند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •