مردم با
 • 1397/09/07 10:52
 • 106034
گفت‌وگویی متفاوت با چهره‌ی اینستاگرامی تبریز؛

مردم با "قیخ‌متیر" فاصله‌ طبقاتی را صدا می‌زنند/ درآمد حاصل از تبلیغات سایت‌های پیش‌بینی برکت ندارد/ عاشق شهدای مدافع حرمم

شخصیت اینستاگرامی ساکن تبریز که به قیخ‌متیر معروف است، درصدد انعکاس مشکلات اجتماعی و شهری به زبان طنز می‌باشد و در این راه موفقیت‌هایی نیز کسب کرده است.

گروه اجتماعی آناج: ارتباط‌مان از پیام دایرکتی اینستاگرام آغاز شد. خوش مشرب و جوانی که صدایش با تصویرش زمین تا آسمان فرق دارد و فوق لیسانس مکانیک را از دانشگاه آزاد تهران غرب گرفته است. متولد تبریز و منطقه‌ی شریعتی است و به جوانان دهه 60 بیشتر شبیه است تا 70. تصویرش را هنوز که هنوز است نشان نمی‌دهد و خودش را تایماز معرفی می‌کند.

صدای بذله‌گوی پیج اینستاگرامی "GIX_METIR" که این روزها اصطلاحاتش در بین بسیاری از مردم تبریز رایج شده مهمان تحریریه آناج بود. در ادامه مصاحبه او را می‌خوانید:

آناج: از خودتان و ایده تشکیل صفحه "قیخ متیر" بگویید:

ما ابتدا کانال قیخ متیر را در تلگرام راه‌اندازی کردیم و بعد از آنکه احساس نمودیم تلگرام فیلتر خواهد شد به اینستاگرام کوچ کردیم و در این مدت کوتاه توانستیم با پرداختن به برخی سوژه‌های اجتماعی و برخی مطالب طنز مخاطب خوبی را جذب کنیم. دلیل این هم که اسم پیج را "قیخ متیر" گذاشتیم به‌خاطر محرومیت‌های این گونه در مناطق تبریز است.

یکی از دوستان با کنایه می‌گفت در ائل‌گلی سالی چند بار آسفالت می‌ریزند اما منطقه چهل متری تبریز ده سال یک‌بار هم روی آسفات به خود نمی‌بیند. در آن زمان ناخودآگاه اسم "قیخ متیر" به ذهنمان آمد و فعالیت‌مان برای پیگیری مشکلات مناطق محروم تبریز شروع شد.

من با اینکه اهل منطقه 40 متری تبریز نیستم اما خودم را از آنجا می‌دانم و وقتی به من می‌گویند آقای قیخ متیر، این همان صدا کردن فاصله طبقاتی موجود در جامعه است.

 آناج: چرا نمی‌خواهید چهره‌تان نشان داده شود؟

برای نشان دادن چهره‌ام محدودیت خاصی ندارم اما هدفمان این است که مخاطب از صدا، تصویرسازی انجام دهد و در ذهن خود برای صدای من شخصیت بتراشد و فکر می‌کنیم که این وضعیت موجب جذاب‌‌تر شدن روند کلی "قیخ متیر" شده است.

آناج: واکنش افرادی که برای اولین بار شما را می‌بینند چگونه است؟

اول پنج دقیقه خشک‌شان میزند و بعد از کلی تعجب بابت خنده‌هایی که کرده‌اند تشکر می‌کنند.

آناج: به نظر می‌رسد سیاست موضوعات پرداختی شما از ابتدا تا به امروز تغییر کرده است، اوایل بیشتر به مشکلات پرداخت می‌کردید اما در مدت اخیر این موضوع کم‌رنگ شده است

نه من این حرف را قبول ندارم، ما به موضوعات پرداخت می‌کنیم. مشکلات را هم بیان می‌کنیم اما با توجه ذائقه مخاطب، در برخی موضوعات شدت و میزان پرداختن کم یا زیاد می‌شود.

آناج: این درست است که قیخ متیر از برخی سازمان‌ها هزینه ماهانه دریافت می‌کند؟

ما هم شنیده‌ایم که می‌گویند فلان پیج از سازمانی پول می‌گیرد و تبلیغ می‌کند اما این در خصوص قیخ متیر به هیچ وجه صحت ندارد. اتفاقا ما دوست داریم ادارات و سازمان‌ها به ما تبلیغ دهند اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است. شهرداری به کارمندانش حقوق نمی‌تواند بدهد به ما پول دهد؟!

آناج: این روزها برخی از به اصطلاح شاخ‌های مجازی به صدا و سیما رفته‌اند و در برنامه‌ها حضور پیدا می‌کنند، آیا تاکنون از شما هم دعوت شده است؟

ما عقده دوربین نداریم. بازدید مطالب پیج ما از صفحات صداوسیما بالاتر است. اتفاقا دوست داریم در تولید محتوا به این عزیزان کمک کنیم و آنها از ما حمایت کنند اما این اتفاق تاکنون نیفتاده است.

آناج: همه نظرات مخاطبین را می‌خوانید؟

سعی می‌کنم این کار را حتما انجام دهم. در برخی موارد بیش از 17 هزار نفر دایرکت ‌می‌دهند و ما وظیفه دارم که این‌ها را بخوانیم و برایشان وقت بگذارم.

آناج: برای سوژه‌های منتشر شده‌تان اتاق فکر تشکیل می‌دهید یا بداهه است؟

حتما که اتاق فکر وجود دارد. برای یک کلیپ یا یک موضوع ساعت‌ها می‌نشینیم و با دوستان بحث می‌کنیم و همه جوانب را می‌سنجیم تا مبادا حاشیه‌ای ایجاد شود.

آناج: خطوط قرمزی هم برای خودتان دارید؟

بلی، مگر می‌شود خطوط قرمز نداشت. همه آنها را می‌دانیم و رعایت می‌کنیم. برای یک کلیپ با دوستان صحبت می‌کنیم که مبادا برای مخاطبین که از هر طیفی هم هستند توهینی شود یا بدآموزی ایجاد گردد. حتی در انتخاب کلمات هم به شدت حساس هستیم و رعایت می‌کنیم.

آناج: احساس نمی‌کنید که این خطوط قرمز باعث محدودیت و محافظه کاری پیج شما شود؟

محافظه کاری در راستای شاکله اصلی پیج ما مگر ایرادی دارد. قیخ متیر نه سیاسی است و نه قصد سیاسی کاری دارد. شاکله کلی ما خنداندن مردم است و لاغیر، برای این موضوع چه ایرادی دارد که ما مسائل را رعایت کنیم. ما نباید در محتوایی که ارائه می‌دهیم لودگی داشته باشیم.

آناج: آیا در زمینه ساخت کلیپ با محدودیت قانونی مواجه شده‌اید؟

اولا ما قانون را قبول داریم، بی‌قانون نیستیم. از همه مهمتر ما قانون جمهوری اسلامی را قبول داریم اصلا نظام را هم دوست داریم؛ پدر خود بنده جانباز و ایثارگر دفاع مقدس است. دوما مگر می‌شود که نظام را رد کرد! به قول آن بزرگ مرد انقلاب، نباید بگذاریم انقلاب به دست نا اهلان و نا محرمان بیافتد اما متاسفانه کم کم دارد می‌افتد و این سرطان‌ها در حال خوردن نظام هستند اما با اینهمه این موضوعات به ما و قیخ متیر مربوط نیست. سیاست علم می‌خواهد که ما اصلا علمش را نداریم.

پایبند به قانون هستیم. نمونه‌اش این است که طبق قانون هیچ شخصی حق ندارد از مردم پول جمع‌آوری کند، بارها می‌توانستیم این کار را انجام دهیم اما نکردیم.

آناج: در خصوص کمپین‌هایی که راه انداختید بگویید، تاثیری داشته است؟

در این قضایای گرانی اخیر و خرید بیش از اندازه کمپینی به راه انداختیم که در آن مخاطبین از هرکس که اضافه بر نیاز خرید می‌کرد فیلم می‌گرفت و پخش می‌شد، این کمپین در 24 ساعت جواب داد و صف‌های خرید اضافی به کل جمع شد. یا در قضیه چاله‌های شهر نیز گفتیم در هر چاله یک درخت بکارید که این هم اتفاق افتاد اما اکثر کمپین‌های ما خنده دار است. مثلا کمپین قیخ متیر بیر نفر که با استقبال مردم مواجه شد.

آناج: ظاهرا قصد دارید در خصوص جمع آوری دارو نیز کمپنی راه بیاندازید

بلی در این خصوص بیش از 70 درصد کار مقدمات را انجام داده‌ایم، متاسفانه هلال احمر اصلا با ما همکاری نکرد. به مسئولش هم گفتم که این کمپین را راه می‌اندازم و شما اگر توانستید داروها را تحویل نگیرید.

مخاطبی داریم که پیام فرستاده و می‌خواهد دستگاه دیالیز اهدا کند. فرد دیگری برلای اهداء یک دستگاه گران‌قیمت پزشکی اعلام آمادگی کرده است. بسیاری از مخاطبین پیام داده‌اند تشک و ویلچر و لوازم پزشکی دارند و می‌خواهند در این کمپین شرکت کنند، اگر این قضیه حل شود بسیاری از محرومین و نیازمندان به خواسته‌هاشان خواهند رسید.

آناج: بعضی از کلمات هست که بر سر زبان‌ها افتاده، این واژگان را از جایی اقتباس کرده‌اید یا از خودتان است؟

نه این‌ها اقتباسی نیست. دایره واژگانی‌ام گسترده است و همه این کلمات را از خودم در آورده‌ام و جالب اینجاست که کلماتی همچون "عشق‌ اولسون" و "گوزل اوغلان" در عین رعایت هنجارها و ادب، کلمات خوشایندی بوده که موجب خنده دیگران می‌شود و این خیلی مهم است.

آناج: قضیه دعوایتان با شهرداری و شخص شهین باهر چه بود؟

همه می‌دانند که من یا آقای شهین باهر مشکل دارم. زمانی رفتیم و با ایشان هم صحبت کردیم اما توجیهاتشان را اصلا نتوانستیم قبول کنیم. همچنان هم با ایشان بر سر مسائل کاری مشکل دارم.

آناج: شما در مقطع کوتاهی به شهرت رسیده‌اید، این شهرت مشکلی برایتان ایجاد نکرده است؟

مشکل که فراوان است، من نمی‌توانم با دوستانم بیرون قدم بزنم؛ هرجا که باهم هستیم با فاصله کنارشان رفت و آمد می‌کنم. مردمی هم که این عزیزان را می‌بینند و یا من را می‌شناسند از سر علاقه، محبت می‌کنند. خیلی هاشان از دور فریاد می‌کشند قیخ متیر بیر نفر و یا بسیاری تقاضای عکس می‌کنند. بعضی‌هاشان هم یواشکی عکس می‌گیرند!

آناج: درآمدتان از پیج قیخ متیر چقدر است؟

ببینید، من برخی از تبلیغ‌ها را علی‌رغم پیشنهادات فراوان به هیچ وجه قبول نمی‌کنم چرا که بسیاری از اینها موجب از بین رفتن پول مخاطبان می‌شود. درآمد حاصل از تبلیغات سایت‌های پیش‌بینی برکت ندارد و اعتقادی به آن‌ها ندارم. به همین خاطر تبلیغات ما محدود شده است. هر ماه بیش از یک و نیم میلیون هزینه ساخت کلیپ می‌دهیم. برای استوری‌ها یک میلیون و سیصد هزار تومان و برای هر پست پنج میلیون تومان دریافت می‌کنیم که سر جمع ماهانه کمتر از 8 میلیون تومان می‌شود و با کسر مبلغ 1.5 میلیون چیزی معادل 6.5 میلیون برایمان می‌ماند که آن را هم تقسیم بر 5 می‌کنیم.

آناج: نظرتان در مورد اینکه برخی از کانال‌ها نقش مخالف نظام را ایفا می‌کنند و از این راه محبوبت کسب می‌کنند چیست؟

نمیدانم چرا عده‌ای خودشان را از راه مخالفت با نظام مطرح می‌کنند. ایران کشور ماست، خاکش مال ماست، وطن را قبول داریم و حاضریم برایش جان دهیم. بسیاری از جوانان برای این نظام و کشور خونشان را هدیه داده‌اند. خودمان را در داخل نظام می‌دانیم. اینکه بگوییم این نظام نباشد حرف اشتباهی است. ما به تجزیه یا سرنگونی اصلا اعتقادی نداریم و هرکس که بر این اعتقاد است در اشتباه و جهالت به سر می‌برد. هرکس بخواهد علیه کشور و مردم اقدامی بکند که البته نمی‌تواند، تا جایی که بتوانیم در مقابلش می‌ایستیم.

آناج: از شهدا گفتید، نظرتات نسبت به آتها چیست؟ در خصوص مدافعان حرم چه دیدگاهی دارید؟

بی‌اغراق می‌گویم عاشقشان هستم، خصوصا این شهدای اخیر مدافع حرم را واقعا از ته دل دوست دارم. حتی چند باری اقدام کردم تا به سوریه بروم و با داعشی‌ها بجنگم اما نشد.

آناج: نظرتان در مورد آناج چیست؟

قبل از حضور در این مکان در خصوص پایگاه اطلاع رسانی آناج تحقیق کردم، خبرگزاری مهم و جالبی که به مشکلات مردم را بیان می‌کند و حرف‌های مردم را پیگیری می‌کند. باید بیشتر از این هم به درد و مشکلات مردم رسیدگی کرد و حرف‌هایشان را زد. اگر این کار را بکنید مردم هم با شدت بیشتری همراه‌تان خواهند بود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •