سال 76 به خاتمی رأی دادم تا عفونت درون نظام بیرون بریزد/ اراده‌ی مبارزه با فساد در قوای سه‌گانه وجود ندارد/ در قوه قضائیه قاضی اصلاح‌طلب هم داریم
 • 1397/08/28 09:17
 • 105447
گفت‌وگوی صریح آناج با تحلیلگر مسایل سیاسی ایران؛

سال 76 به خاتمی رأی دادم تا عفونت درون نظام بیرون بریزد/ اراده‌ی مبارزه با فساد در قوای سه‌گانه وجود ندارد/ در قوه قضائیه قاضی اصلاح‌طلب هم داریم

کوشکی می‌گوید انتخابات ریاست‌جمهوری سال 76 به خاتمی رأی داد و از فردا دشمن اول او شد؛ این استاد دانشگاه معتقد است انتخاب ناطق نوری عفونت داخل نظام را می‌پوشاند.

گروه سیاسی آناج: در حاشیه‌ی سفر محمد صادق کوشکی به تبریز گفت‌وگویی تفصیلی با عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی تهران داشتیم که در آن به مسایل روز کشور پرداخت شد. مشروح گفت‌وگوی آناج با این تحلیلگر سیاسی را در ادامه می‌خوانید:

اصلاحات پایگاه اجتماعی 13 میلیون نفری دارد

آناج: به نظرتان چرا اصلاح‌طلبان سیاست برائت از روحانی را در پیش گرفته‌اند و آیا فاصله آنان از رئیس‌جمهور در جلب دوباره اعتماد مردم تاثیری دارد؟

واقعیت امر این است که اصلاحات یک پایگاه اجتماعی 10 الی 13 میلیون نفری در ایران دارد و فرضاً چنانچه خاتمی بگوید دولت روحانی مزدور احمدی‌نژاد و فدایی رهبری است، پایگاه اجتماعی‌اش بی‌چون و چرا می‌پذیرند. این افراد همان فدائیان تکرار خاتمی‌اند و اگر او از لب خیابان 10 ناشناس را جمع کند و به بگوید به آنان رای دهید، حتما این کار را می‌کنند. یک سیستم قیم مَآبانه در این جریان دیده می‌شود.

شاید بگویید چرا آمار دقیقی ندارم و از عنوان 10 الی 13 میلیون استفاده می‌کنم، پاسخ روشن است عده‌ای از هواداران خاتمی دوست ندارند در انتخابات شرکت نمایند چراکه ارائه‌ی رأی را واجب نمی‌دانند وآن را حق شهروندی می‌پندارند، یعنی نگاهشان همان نگاه لیبرال است.

عده‌ای مومن به تکرار خاتمی‌اند/ آدم‌های گمنام و شوت نماینده شدند

خاتمی در آن 8 سال که رئیس جمهور بود بیکار ننشست، رای اولی‌ها را دور خود جمع کرد تا به پایگاه اجتماعی‌‌اش تبدیل نماید و خوراک فکری به آنان داد که اکنون مومن به تکرار خاتمی و خط اصلاحات شده‌اند و جدی پای آن ایستاده‌‌اند. برای همین یک لیست گمنام کج و کوله‌ای در تهران 21 نفر آدم‌ شوت معرفی می‌کند و عده‌ای چشم بسته طبق همان لیست از بالا به پایین رای می‌دهند.

اصلاح‌طلبان معتقدند دولت روحانی رحم اجاره‌ای است و همه مطالبات اصلاحات را پوشش نداده است، برای همین هم مدام بله دولت حمله‌ور می‌شوند تا خود را نگران آینده مردم و مطالبه‌گر جا بزنند.

استانی که به احمدی‌نژاد و روحانی اکثریت آراء را داد/ 10 میلیون ایرانی از رأی به روحانی پیشمان‌اند

باید به این نکته توجه داشت که بخشی از 23 میلیون نفری که به روحانی رای داده‌‌اند مردم عادی‌اند و سیاسی نیستند. آنان بر مبنای فضای رسانه‌ای و تبلیغات حس می‌کنند کدام سمت برای درآمد و معیشت شان بهتر است و به آن سو می‌روند. نگاه جناحی ندارند، قبلاً به احمدی‌نژاد رای داده‌اند و حالا به روحانی، فردا روزی هم به فردی دیگر رای می‌دهند. مثلاً ما یک استان بسیار محرومی داریم که در سال 88 بیش از 90 درصد به احمدی نژاد رأی داد، سال 92 بیش از 95 درصد به روحانی رای داد و سال 96 باز هم با اکثریت بالای 80 درصد به روحانی رأی داد.

حال این 10 میلیون نفر به صورت جد از رای به روحانی پشیمان‌اند و گزینه بعدی‌شان چه در انتخابات ریاست جمهوری و چه سایر انتخابات فردی خواهد بود که مشکل معیشت‌شان را حل کند و تکانی به اقتصاد ایران بدهد.

روحانی می‌خواست یک داغ بر روی پیشانی عباسی بگذارد/ دولت‌مردان رضایت می‌دهند

آناج: نظرتان در قبال رویکرد دولت در قبال منتقدان به ویژه حسن عباسی چیست؟!

دولت دنبال این بود که یک داغ روی پیشانی حسن عباسی بگذارد و می‌خواست توسط جایی نشان‌دار شود که متعلق به نظام است. از عباسی به قوه قضائیه شکایت کرد و آنان او را مجرم شناختند و به زندان محکوم کردند. اکنون دولت می‌گوید ما فقط شکایت کردیم و قوه قضائیه‌ای که مال این نظام است او را مجازات کرده است. قوه قضائیه می‌توانست عباسی را تبرئه کند پس این آدم واقعاً مجرم است که دستگاه قضاء رای به حبس او می‌دهد.

البته دولت دنبال زندانی کردن عباسی نیست، فقط می‌خواست حکم بگیرد و شاید بعداً هم رضایت دهد و بگویند با اینکه او به ما اهانت کرد ولی ما می‌بخشیم! حالا روحانی می‌شود موجود بخشنده و کریم که دشنمنان خود را هم می‌بخشد و عباسی هم می‌شود یک آدم مارک‌دار که قوه قضائیه جمهوری اسلامی او را محکوم کرده است نه شاه!

کاش طرح‌هایی که دولت برای ضربه به منتقدان می‌دهد را برای ارز و سکه هم می‌داد

جرم عباسی اهانت است، یعنی این آدم فحش می‌دهد و نقد نمی‌کند. او چه زندان برود چه نرود طرح دولت محقق شده و آنان که نشسته‌اند این سناریو را برای یکی از منتقدان شناخته شده‌ی روحانی نوشته‌اند، خوب طراحی کرده‌اند. شاید این طرح‌هایی که دولت برای حذف منتقدان ارائه می‌دهد برای ارز و سکه رو می‌کرد ما در وضعیت اقتصادی موجود نبودیم اما دولت فعلی خیلی در حذف منتقدان هوشمند عمل می‌کند و کاش این عرضه را در مسایل اقتصادی، بهبود تولید و کسب و کار نیز داشت، آنوقت هیچ مشکلی نداشتیم و تحریم‌های آمریکا را پشمک هم حساب نمی‌کردیم.

در قوه قضائیه بازپرس و قاضی اصلاح‌طلب هم داریم/ این تبلیغاتی کذایی اصلاحات بود که دستگاه قضاء را حزب‌اللهی معرفی کرد

آناج: قوه قضائیه چرا باید در طرح دولت نقش‌آفرینی کند، آنان رکب خورده‌اند یا آنکه عمدی در کار است؟

اگر دیدید در قوه قضائیه قاضی، بازپرس و کارمند اصلاح‌طلب وجود دارد تعجب نکنید، همه‌ی کارکنان قوه قضائیه مثل رئیس‌شان فکر نمی‌کنند و اگر لاریجانی ولایت‌‌مدار است خب باشد، بقیه که حتما مثل او نیستند. این تلقی جامعه است که فکر می‌کنند همه کارکنان قوه قضائیه انقلابی‌اند درحالیکه عده‌ای از آنان اصلا سیاسی نیستند. امروز یک جیب‌بر را محاکمه می‌کند فردا قالپاق دزد را و فردای آن حسن عباسی را.

اینگونه نیست که بگوییم قوه قضائیه هوشمندانه وارد طرح دولت شده یا رکب خورده است، این قوه مرکب از افراد مختلفی است. بنده قاضی عباسی را نمی‌شناسم و پرونده‌اش را هم ندیده‌ام که بگویم حکم غلط داده است. متخصص جزا باید این را بگوید اما اینگونه هم نیست که ملت فکر می‌کنند نیروهای قوه قضائیه حزب اللهی و پیرو ولایت‌اند. مثل عامه جامعه درون آن‌ها نیز هر طور آدمی پیدا می‌شود. این جنگ روانی و تبلیغات دروغ اصلاحلات بوده است که قوه قضائیه را حزب اللهی معرفی کرده‌اند.

اکثر مسئولان از عدالت بدشان می‌آید/ تا دولت تدبیر روی کار است، برادران روحانی و جهانگیری محاکمه نمی‌شوند

آناج: قوه قضائیه اراده کرد و در کمتر از دو ماه حکم اخلالگران نظام اقتصادی را صادر کرد، چرا این اراده برای دانه‌ درشت‌ها وجود ندارد که پرونده‌هایشان زودتر به سرانجام برسد؟

اکثر مسئولان از عدالت بدشان می‌آید و اصلا موافق آن نیستند، عدالت را وقتی دوست دارند که برای دشمنشان باشد. احمدی‌نژاد دقیقاً زمانی که ضابطین قضایی متوجه شدند معاون اول و معاون اجرایی او متخلف و مجرم هستند عنوان کرد کابینه‌ام خط قرمز من است. تا احمدی‌نژاد از قدرت کنار رفت، با الم‌شنگه آنان را محاکمه کردند و هیچ گربه‌ای نبود که رئیس‌جمهور سابق او را نرقصاند.

آقای هاشمی رفسنجانی هم اینگونه بود و اجازه محاکمه کرباسچی را نمی‌داد. بنابراین تا دولت فعلی روی کار است داداش جهانگیری و خود روحانی با وثیقه آزاد هستند. اگر این‌ها پیشگام بودند و می‌گفتند این یارو که به من منتسب است را محاکمه کنید، وضعیت موجود پدید نمی‌آمد.

اوایل انقلاب مسئولان اجازه محاکمه‌ی فرزندان معاندشان را می‌دادند

اول انقلاب فرزندان خیلی از مسئولین معاند شدند و به سازمان تروریستی مجاهدین خلق پیوستند. پسر آقای مشکینی را مجرم شناختند و اعدامش کردند. دو فرزند محمدی گیلانی تروریست شدند و خود او گفت اعدامشان کنند. پسر و عروس جنتی منافق بودند و گفت اعدامشان کنید. نوه امام خمینی (ره) پسر مرحوم سید مصطفی خمینی به نفع منافقین حرکت می‌کرد و امام گفت دستگیرش کنید، آن موقع بچه‌های کمیته جرات نکرده بودند به نوه‌ی امام دست بزنند و هنگام سوال از دفتر ایشان امام گفته بودند او را بازداشت و محاکمه کنید.

مسئولان نیز اگر اجازه دهند می‌شود مانع فساد اقتصادی شد، البته مفسدان اقتصادی هم یاد گرفته‌اند چگونه در بروند و مغز خر نخورده‌اند. وقتی تخلف چند صد میلیاردی می‌کنند ده میلیارد از آن را هم به چند حقوقدان می‌دهند تا برایشان دستمال‌کشی کند و رد پاها را از بین ببرد و یا از خلأ قوانین استفاده نماید. در قضیه‌ی مهدی هاشمی نیز همین اتفاق افتاد و شرکت رشوه دهنده را دولت نروژ محاکمه کرد اما برای رشوه ‌گیرنده در ایران سندی در دست نبود.

سلطان سکه می‌گفت خرید و فروش سکه کرده‌ام، جرم است؟

ما از خیلی کارهای غلط و غیرقانونی باخبریم اما برای آن‌ها مدرکی نداریم و از نقطه‌های کور قانون عده‌ای بهترین استفاده را می‌کنند. همین سلطان سکه را چند سال قبل گرفتند و در دفاع از اتهامات گفت من خرید و فروش سکه کرده‌ام، آیا جرم است؟! الان هم گرفتند و همین حرف‌ها را تکرار کرد. در اروپا طرف 2 هزار میلیارد تخلف میلیاردی می‌کند دارد و آبرویش را می‌برند اما در ایران شخص علی‌رغم درآمد میلیاردی یک ریال هم به عنوان مالیات پرداخت نمی‌کند.

اراده‌ی مبارزه با فساد در قوای سه‌گانه وجود ندارد

اراده‌ی مبارزه با فساد در مجلس، قوه مجریه و قضائیه وجود ندارد، یک اراده کوچک به وجود آمد و سی چهل نفر از آنان که با اقتصاد کشور بازی می‌کردند گیر افتادند، اگر این اراده ضرب‌در دو می‌شد تعداد متخلفان بازداشتی بالا می‌رفت و سراغ جهانگیری و حسین فریدون هم می‌رفتند تا تعداد موش‌هایی که در تله می‌افتند از دست رود.

دور اول به خاتمی رأی دادم تا عفونت درون نظام بیرون بریزد/ اگر ناطق نوری رئیس‌جمهور می‌شد امثال آخوندی اصلاح‌طلب همه‌کاره مملکت می‌شدند

آناج: چنانچه مجبور باشید بین آقایان خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی یکی را انتخاب کنید، نام کدام یک را در برگ رأی می‌نویسید؟

هیچکدام، رای سفید را برای چنین روزهایی گذاشتند. بنده نه الان، بلکه از اول هیچکدام را قبول نداشتم و هرگز به احمدی‌نژاد و روحانی رای ندادم. فقط دور اول به خاتمی رای دادم چراکه اعتقاد داشتم ناطق‌نوری عفونت درون نظام را می پوشاند و بیماری به تب و مرگ خواهد رسید. وجود خاتمی این عفونت را که بعدا بیماری اصلاح‌طلبی نام نهادند بیرون می‌ریخت و بنابراین گفتم به خاتمی رای می‌دهم و از فردا اولین دشمن او خواهم بود.

چراکه اگر ناطق می‌آمد مثل زمان هاشمی این بیماری سرطان‌وار بدون آنکه شناخته شود رشد می‌کرد و امثال آخوندی که همه می‌دانند اصلاح‌طلب تشریف دارد با ریاست جمهوری ناطق‌نوری همه کاره‌ی دولت می‌شد و پدر جمهوری اسلامی را در می‌آورد، همه هم می‌گفتند ناطق که ولایتی است!

به احمدی‌نژاد هم رأی ندادم چون وقتی شهردار تهران بود کارهایی انجام داد که برایم مسلم شد ولایت فقیه را قبول ندارد و اگر هم قبول داری ولایت فقیه خودش است نه امام. قرار نیست از شر یک موجود مضر به موجود مضر دیگری پناه ببریم.

همه‌ی 12 عضو شورای نگهبان جنتی نیستند/ در شورای نگهبان گرایشات اصلاح‌طلبانه و طیف هاشمی هم داریم

آناج: اما به همه‌ی این افراد شورای نگهبان صلاحیت داده است

فکر نکنید در شورای نگهبان 12 جنتی نشسته‌اند. در این شورا گرایشات اصلاح‌طلبانه و هاشمی هم داریم که هنوز هم هستند. در بعضی رای گیری‌ها تیم جنتی 3 رای می‌آورد و جناح طرفدار هاشمی 9 رای کسب می‌کند. 6 حقوقدان شورای نگهبان را قوه قضائیه معرفی و مجلس به آنان رأی می‌دهد، پس شما توقع نداشته باشید که 12 جنتی داشته باشیم.

شورای نگهبان باید بر اساس قوانین موجود عمل کند و شرایط ریاست جمهوری از شرایطی که برای استخدام یک آبدارچی قرار می‌دهند ساده‌تر است. برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری یک شناسنامه و ادعای خود فرد مبنی بر اینکه مدیر، مدبر و رجل سیاسی است، کافی می‌باشد؛ شرط سن و سواد هم وجود ندارد و حتی عدم سوءپیشینه هم نمی‌خواهد.

آناج: به‌عنوان سوال آخر، فکر می‌کنید باتوجه به عملکرد لیست امید آیا مردم بازهم به لیست‌ها اعتماد خواهند کرد؟

در شهرهای بزرگ لیستی رای می‌دهند اما در شهرستان‌های کوچک شرایط متفاوت است.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 1
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •