تخلف دولت و شورای عالی اقتصاد در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم؛ تعیین قیمت غیرمنطقی خودکفایی گندم را تهدید می‌کند
 • 1397/08/15 16:16
 • 105206

تخلف دولت و شورای عالی اقتصاد در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم؛ تعیین قیمت غیرمنطقی خودکفایی گندم را تهدید می‌کند

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران کشور، با اشاره به اینکه بر اساس قانون باید دولت و شورای عالی اقتصاد تا پایان شهریور، قیمت خرید تضمینی سال زراعی آینده را اعلام کند گفت: در حال حاضر از واردات گندم بی‌نیاز هستیم ولی با روند فعلی تخلف دولت و شورای عالی اقتصاد در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم؛ تعیین قیمت غیرمنطقی خودکفایی گندم را تهدید می‌کند

به گزارش آناج به نقل از تسنیم ، عطاالله هاشمی ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران، با تاکید بر اینکه مهمترین بخش در اقتصاد مقاومتی، بخش کشاورزی است اظهار داشت: تنها بخشی که در دوران تحریم‌ها با مشکلی مواجه نشد، بخش کشاورزی بود که حتی کسری تجاری ایران را در دوران تحریم جبران کرد چراکه کشاورزی کمترین میزان وابستگی به خارج را دارد.

وی با بیان اینکه باید نگاه ویژه از سوی حاکمیت و قوا به بخش کشاورزی وجود داشته باشد افزود: 90 درصد کشاورزان کل کشور، در تولید گندم مشارکت دارند چرا که گندم جزو محصولات استراتژیک  و قوت غالب مردم است و باید توجه ویژه به این بخش صورت گیرد.

رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران کشور، با اشاره به اینکه بر اساس قانون باید دولت و شورای عالی اقتصاد تا پایان شهریور، قیمت خرید تضمینی سال زراعی آینده را تعیین و اعلام کند گفت: تعیین قیمت هم باید بر اساس نرخ رسمی تورم بانک مرکزی افزایش یابد.

هاشمی، دیر اعلام کردن قیمت گندم و زیر سوال بردن خودکفایی گندم را یک موضوع سیاسی برای تامین منافع عده‌ای خاص عنوان کرد و ابراز داشت: هنوز تا پایان شهریور قیمت اعلام نشده و زمزمه‌هایی از ادامه روال گذشته برای ثابت ماندن قیمت گندم نسبت به سال گذشته از سوی دولت، شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به گوش می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه عدم افزایش قیمت برای گندم کاملا غیر منطقی است تصریح کرد: قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی 97-96 رقم 1350 تومان بود که احتمالا تا شنبه قیمت گندم سال زراعی 98-97 اعلام می‌شود که نباید تصمیمی گرفته شود که سطح زیر کشت گندم کاهش یابد و کشاورزان متضرر شوند.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران کشور، با بیان اینکه سطح زیر کشت گندم در کشور 6 میلیون هکتار است ابراز داشت: 4 میلیون هکتار دیم و 2 میلیون هکتار گندم آبی در کشور تولید می‌شود.

وی نیاز داخلی مصرف گندم کشور را 11 میلیون تن با صنایع وابسته عنوان کرد و گفت: با خود کفایی پایدار، از واردات گندم بی‌نیاز هستیم ولی احتمالا با روند فعلی این خودکفایی با تهدید مواجه می‌شود.

عطاالله هاشمی، قیمت عادلانه خرید تضمینی گندم را با برآورد بنیاد ملی گندم از شروع مرحله کاشت و داشت تا تحویل به مراکز خرید، 1900 تومان برای گندم دیم و 1700 تومان برای گندم آبی عنوان کرد و گفت: پیشنهاد ما به صورت میانگین خرید تضمینی 1800 تومان است در حالی که قیمت جهانی گندم با ارز 8400 تومانی، امروز حدود 2400 تومان است.

وی افزود: دولت به شدت گندم را در انحصار خود دارد و حتی اجازه صادرات را نمی‌دهد لذا باید دولت هزینه انحصار خود را پرداخت کند و اگر می‌خواهد در سال جدید گندم خریداری کند، یارانه را به کشاورز داخلی پرداخت کند.

این مسئول حوزه کشاورزی و گندم کاری، تاثیر افزایش قیمت گندم را در افزایش احتمالی قیمت نان مورد اشاره قرار داد و گفت: دولت که قبلا با ارز یارانه دار، گندم خارجی خریده و یارانه را به کشاورز خارجی می‌داد، امروز باید دولت برای حفظ خودکفایی به کشاورز داخلی یارانه پرداخت کند و اجازه افزایش قیمت نان را ندهد.

وی با تاکید بر اینکه بنیاد ملی گندم کاران علاوه بر تامین منافع کشاورزان، منافع ملی را هم مورد توجه دارد ابراز داشت: امروزه بازای تولید هر هکتار گندم 5 هزار متر مکعب آب مصرف می‌شود که تولید متوسط گندم آبی در کشور به 4 تن هم نمی‌رسد لذا منابع آبی به شدت تحلیل می‌رود و باید در این حوزه هم فرهنگ سازی و افزایش بهره‌وری را انجام دهیم.

هاشمی در پاسخ به سوالی مبنی بر تولید محصولات تراریخته گندم، ابراز داشت: محصولات تراریخته سال‌هاست در دنیا تولید می شود که در ایران هم آقای «قره یاضی» که اهل شبستر است، مجری این موضوع است اما باید عرض کنم که علی رغم مشکلات سلامتی برای مردم در محصولات تراریخته، در جهان سوم مجبور به استفاده از تراریخته هستیم!

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •