شما حاضر به شنیدن صدای ما نیستید/ فعالیت‌هایمان تعلیق و کلیدش را به نماینده دولت تحویل می‌دهیم
 • 1397/08/15 12:58
 • 105190
نامه تند و اعتراضی انجمن‌ اسلامی دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز خطاب به روحانی؛

شما حاضر به شنیدن صدای ما نیستید/ فعالیت‌هایمان تعلیق و کلیدش را به نماینده دولت تحویل می‌دهیم

‌ شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در نامه‌ای تند و اعتراضی به رئیس‌جمهور، فعالیت‌های خود در این دانشگاه را تعلیق کرد.

به گزارش آناج، شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز در نامه‌ای به روحانی، با محوریت زیر پا گذاشتن قانون در دانشگاه علوم پزشکی تبریز، فعالیت دفتر خود را تا اطلاع بعدی معلق کرده و آن را به نماینده دولت تقدیم کردند. متن نامه به شرح زیر است:

ریاست جمهوری اسلامی ایران و مجری قانون اساسی

لَا یُحِبُّ اللَّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلَّا مَنْ ظُلِمَ ۚ وَکَانَ اللَّهُ سَمِیعًا عَلِیمًا

جناب آقای حقوقدان! انتخاب شما به عنوان ریاست‌جمهور ملت ایران امیدهایی را در جامعه گشود که مسئولیت دینی و اخلاقی ما ایجاب می‌کرد با تمام وجود پشتیبان دولت منتخب و شعار هایش باشیم.

صبر و متانت و بردباری جوانان در سال‌های قبل و بعد از انتخاب شما سرمایه‌ای بزرگ بود که موجی از امید را در دل جامعه ایران پدید آورد و همین موج سهمگین امید در فضای تلخ پس از انتخابات ۸۸ جامعه و حاکمیت را مجبور به آغاز راهی نو کرد.

دیدگاه حقوقی شما و موضع گیری‌هایتان در آغاز نوید راهی را می‌داد که مناقشه "تضاد ماهیت حقوقی با ساختارحقیقی قدرت" را رهجویی می‌نمود. اما رفتارهای دولت و شخص جنابعالی تمکین بی چون و چرا به ساختار حقیقی قدرت را نشان داد و امید اصلاح را در جامعه از بین برد.

موضع تاریخی حرکت دانشجویی تاکید بر اجرای بی کم و کاست قانون اساسی بود و از همین رو قانون معیار ما در تمامی حرکت هایمان بوده است. حال آنکه شما به عنوان حقوقدان و مجری قانون اساسی باید پاسخگو باشید که چرا تاکید بر اصول قانون اساسی و اجرای قانون می‌بایست تا این حد هزینه در پی‌ داشته باشد.

به صراحت باید گفت که یک دولت واحد،یک قانون مشخص و یک پایگاه مشخص تصمیم گیری در کشور و حتی دولت وجود ندارد چرا که دستگاه وزارت کشور، نهاد‌های امنیتی و دانشگاه‌های دولت شما در موارد بسیاری از جمله موارد زیر در تعارض آشکار با هم حرکت کرده اند:

- درخواست‌های قانونی یک تشکل دانشجویی در نهاد های خارج از دانشگاه پیگیری می شود و علنا واژه استقلال دانشگاه لجن مال شده است.

- پرونده سازی‌های جعلی در مجموعههای حراست دانشگاهی تا آنجا پیش می‌رود که علنا دروغ استراتژی یک مجموعه نظارتی پاسدار قانون در مجموعه شما می‌شود.

- ظاهر امر به گونه ایست که دولت جنابعالی مسلوب الاختیار و فاقد استراتژی مشخص برای پاسداشت حقوق قانونی دانشجویان و دیگر اقشار جامعه است.

- شکایات قانونی ما در زمان قانونی، طبق قانون و مطابق با روال قانونی بررسی نمی‌شود و حتی از ارائه پاسخ کتبی امتناع می‌شود.

- درخواستهای متعدد تشکلهای دانشجویی برای تشکیل اتحادیه کشوری نادیده گرفته می‌شود و حتی امکان یک نشست منطقهای یا کشوری نیز از تشکلهای دانشجویی دریغ می‌شود.

- در شرایطی که دولت شما در وزارت بهداشت برای نشریات، کانونها، انجمنهای علمی و فعالان ورزشی و فرهنگی نشستهای کشوری برگزار می‌کند درخواست تشکلها برای یک نشست هم اندیشی حتی پاسخ رد نیز به صورت کتبی دریافت نمی کند.

- دولت شما نمایشی از آزادی را در دانشگاه با سیاست‌های فرهنگی خود به راه انداخته است که در نهایت ابتذال به تبدیل یک مصلح اجتماعی به یک سلبریتی جشنواره های وزارتی میانجامد.

حال بحث دخالت های غیر قانونی و فراقانونی نهادهای خارج از دانشگاه نیز مسئله دیگریست که نه تنها دولت کمکی به حل مسئله نکرده است بلکه علنا خود نیز قسمتی از این دخالت ها را نمایندگی می‌کند. کار تا آنجا پیش می‌رود که نمایندگان شما در خارج از دانشگاه نیز تشکلهای دانشجویی را دعوت به هماهنگی بیشتر برنامههایشان با خود می‌کنند. فشار،تهدید و ترعیب نیز داستانی است که گویا پایانی ندارد.

سیاستهای دولت شما خواسته یا ناخواسته تشکل‌های دانشجویی را تا سر حد معلق ماندن فعالیت‌ها در دانشگاه کشانده است حال که نمایندگان شما حتی توانایی ایستادگی برای برگزاری یک برنامه سیاسی را نداشته و نمی‌توانند از استقلال خود در تصمیم دفاع کنند چه فرق می‌کند که دولت بیان کند که خواستار آزادی در دانشگاه است.

جناب آقای روحانی خواست و میل شما تاثیری بر فضای دانشگاه ندارد بلکه این عمل شماست که فضا را رو به انسداد برده است. قاعدتا انتظار هیچ گونه تحرکی از شما در خصوص دانشگاه ها وجود ندارد و گمان نمیکنیم اختیاری نیز باقی مانده باشد. شما همان روزی که با حضور نمایشی در دانشگاه تهران دانشجویان را نادیده گرفتید این پیام را به گوش همه رساندید که حاضر به شنیدن صدای ما نیستید.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نمایندگان شما در وزارت بهداشت را دعوت به مناظره پیرامون قانون در دانشگاهها می‌کند. حال که این همه فشار هدفی جز به تعطیلی کشاندن تشکلهای دانشجویی ندارد، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز تا تغییر فضا و بسط قانون در فضای وزارت علوم و بهداشت، در اعتراض به سیاست های حاکم بر دانشگاهها تعلیق فعالیت‌های دفتر سیاسی شورای مرکزی خود را اعلام و دفتر را تحویل نماینده دولت در دانشگاه خواهد داد.


وَالسَّلَامُ عَلَى مَنِ اتَّبَعَ الْهُدَى
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •