تعیین اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا / تصویب یک فوریت لایحه تخفیف فصلی عوارض پروانه و طرح احیای بافت مقبره الشعرا
 • 1397/07/15 13:38
 • 104090
جزئیات جلسه علنی شورای شهر تبریز؛

تعیین اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا / تصویب یک فوریت لایحه تخفیف فصلی عوارض پروانه و طرح احیای بافت مقبره الشعرا

پس از کش‌وقوس‌های فراوان اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا مشخص شدند.

به گزارش آناج، در جلسه صبح امروز شورای شهر تبریز اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر انتخاب شدند. در آغاز رای گیری تعیین اعضای کمیسیون غلامحسین مسعودی ریحان با انصراف کتبی از انتخابات خارج شد. بر اساس انتخابات صورت گرفته به ترتیب سعید نیکوخصلت با 11 رای، شهرام دبیری با 8 رای، محرم محمدزاده با 8 رای، محمدباقر بهشتی با 8 رای، فرج قلیزاده با 7 رای توانستند آرای لازم برای عضویت در کمیسیون را کسب کنند.

در این رای گیری شکوراکبرنژاد نیز توانست 7 رای کسب کند ولی به دلیل اینکه هر عضو شورا باید حداقل در یک کمیسیون عضویت داشته باشد و فرج قلیزاده در کمیسیونی عضویت ندارد، فرج قلیزاده عضو کمیسیون شد.

در جلسه امروز همچنین لایحه دوفوریتی تخفیف عوارض فصلی مطرح شد. بر اساس این لایحه در سه ماهه سوم سال به شرط پرداخت نقدی تمام عوارض به میزان 25 درصد برای کل شهر و در مناطق محروم 4، 7، 6، 10 میزان 30 درصد تخفیف اعمال خواهد شد. برای عوارض ماده 100 نیز 20 درصد برای کل شهر و 25 درصد برای مناطق محروم به شرط پرداخت نقدی و تسویه حساب با شهرداری اعمال خواهد شد.

این لایحه برای سه ماهه چهارم سال نیز برای عوارض 22 درصد برای مناطق محروم 25 درصد و برای عوارض ماده 100 برای کل شهر 18 درصد و برای مناطق محروم 22 درصد تخفیف اعمال خواهد شد.

شهردار تبریز در خصوص دو فوریت این لایحه گفت: تخفیف عوارض فصلی در ابتدای مهرماه پایان یافته و سریعا باید اجرایی شود. او گفت: لایحه ما قبل از هفته قبل آماده بود ولی برای اینکه امتیاز ویژه به مناطق محروم بدهیم مجبور شدیم لایحه را یک هفته با تاخیر به شورا بیاوریم

محمدباقر بهشتی در مخالفت با دو فوریت لایحه گفت: با محتوای لایحه مشکلی ندارم ولی این لایحه باید در کمیسیون بررسی و کارشناسی شود، این لایحه می توانست زودتر از این به شورا تقدیم شده و کار کارشناسی روی آن انجام شود

فریدون بابایی اقدم در موافقت با لایحه تصریح کرد: نیاز دارد که این لایحه سریعا تصویب و به شهرداری برای اجرا ابلاغ شود. تخفیف های فصلی از ابتدای مهرماه تمام شده و حضور مردم در شهرداری ها برای دریافت پروانه کاهش یافته است.

سونیا اندیش نیز در مخالفت به این لایحه به زمان ارائه لایحه اشاره کرد و اظهار داشت: انتظار داشتیم این لایحه هفته گذشته به شورا ارائه می شد نه اینکه در وسط جلسه ارائه شود. او به بحث آسفالت ریزی در شهرداری اشاره کرد و گفت: موضوع امروز شهر ما خود آسفالت نیست کیفیت آسفالت است. اندیش افزود: در منطقه چایکار حدود یک متر آسفالت ریزی شده است، به این میزان از هدر رفت منابع اعتراض داریم.

شهرام دبیری نیز در موافقت با این لایحه گفت: بهتر بود این لایحه یک هفته زودتر به شورا داده می شد ولی بهرحال امروز به شورا آمده است. او افزود: تخفیف پلکانی در سالهای گذشته هم وجود داشته و این دوره به مناطق محروم امتیاز ویژه نیز داده شده است که اقدام مناسبی است و کلیات لایحه نیز مشخص است.

در پایان بررسی این لایحه اعضای شورا با یک فوریت لایحه موافقت کردند و بر این اساس لایحه در جلسه بعدی شورا پس از بررسی در کمیسیون معماری و شهرسازی و کمیسیون بودجه مورد بررسی و تصویب قرار خواهد گرفت.

در ادامه این جلسه طرح دوفوریتی اعضای شورای شهر مبنی بر تملک ساختمان های 9 طبقه در حریم مقبره الشعرا مورد بررسی قرار گرفت. اعضای شورای شهر در این طرح شهردار تبریز را مکلف به تملک ساختمان های بلندمرتبه در حریم مقبره الشعرا کردند.

شهرداری تبریز با بیان اینکه این طرح باید توسط کارشناسان بررسی و بارمالی آن پیش بینی شود گفت: پیش تر مالک این ساختمان ها مبلغی بسیار بالا برای این طبقات درخواست کرده است. او افزود: پروانه این ساختمان ها به دلیل صدور بلامانع توسط میراث فرهنگی در سال های گذشته صادر شده است.

اعضای شورای شهر در پایان بررسی این طرح با یک فوریت آن موافقت و برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجا دادند.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •