توری که در آن مانده‌ایم!
 • 1397/07/14 14:47
 • 104075
نقدی بر دوره سی‌و‌سوم تور دوچرخه‌سواری ایران - آذربایجان؛

توری که در آن مانده‌ایم!

تور دوچرخه‌سواری ایران - آذربایجان با وجود اینکه دوره سی و سوم خود را هم سپری کرد اما نواقصاتی درخور توجه داشت.

گروه ورزشی آناج/ فرزاد نریمان‌زاده؛ سی و سومین دوره تور آذربایجان هم به پایان رسید، سی و سه دوره! یعنی جوان و نوپا نیست که نشود خرده گرفت و نکات ریزی که می‌تواند این چنین کارها را تبدیل به احسن کند را نگفت. 

الغرض چند نکته من باب مسئولیت شهروندی خدمتتان عارضم، نکاتی برای ریخت و قیافه این رویداد که مثل بسته‌بندی هر محصول پیشانی و ویترین تمام محسنات فنی پشت پرده است.

اما بعد

1- اولین باری که پوستر رویداد بین‌المللی دوچرخه‌سواری ایران - آذربایجان امسال را دیدم باز یاد کارهای تکراری چندین سال پیش افتادم، طرح‌هایی به قول معروف آجیلی! طرح‌هایی که لابد با نظارت مسئول محترمی طراحی شده است. 

آیا نباید پوستر رویداد به این بزرگی اولا توسط افراد صاحب سبک و احیانا از طریق مسابقه طراحی بشود؟ رجوع‌تان می‌دهم به پوسترهای ورزشی رویدادهای بین المللی ... آیا طراح نداریم؟ کامپیوتری که از آن طرح‌ها کار کند نداریم؟ چاپخانه نداریم یا چه؟ من می‌گویم فقط همت و جرات نداریم، جرات خالی کردن فنجان ذهن‌مان را نداریم برای همین هرچه در آن می‌ریزیم سرریز می‌شود!

2- با اینکه در انتخاب مسیرها باید مسائلی در نظر گرفته شود اما با کمی جسارت و عدم تقید به کلیشه‌های فکری موروثی و همت و یاری دیگر مسئولان شهری می‌شود خرق عادت کرد و مسئله را کمی متفاوت‌تر دید. دیروز آخرین مرحله را تماشا می‌کردم، مرحله‌ای که هم از شبکه استانی سهند و هم از شبکه سراسری ورزش پخش زنده می‌شد. مسیری از مقابل لاله پارک به سمت میدان امام علی و برعکس؛ مسیری به دور از جاذبه‌های بصری و بلواری در میان شهرکی در حال ساخت و پلی نیمه کاره در میانه مسیر! 

3- در ادامه بند دوم عرایضم قصد دارم به مسئله مهمی به نام تصویربرداری اشاره کنم که همه جا می‌تواند کمی‌ها را پوشش دهد و با لطایف الحیلی از جادوی دوربین برای بهتر دیده شدن استفاده کند، امکانی که عملا در پخش زنده ندیدم! تصاویری به شدت کم کیفیت از لحاظ پیکسلی و کم کیفیت از لحاظ بالانس رنگی، طوری که مثلا هنگام سوئیچ از دوربین شماره یک به هلی شات کلا رنگ و لعاب تصویر رنگ می‌باخت!

البته باید پذیرفت مکان برگزاری در زیبا دیده شدن قاب‌ها نقش بسیار مهمی دارند و خاک و جدول و ساختمان بتن آرمه عملا جذابیتی ندارند اما نمی‌شود کم کاری‌های فنی خودمان را گردن سیمان و خاک و کمبود چمن و درخت بیندازیم!

حالا شما اضافه کنید به همه اینها این را که من بیننده حساس‌ترین دقایق یا بهتر بگویم حساس‌ترین دقیقه مسابقه را که اصطلاحا «خط فینیش» نامگذاری شده را ندیدم، چون احتمالا کارگردان سرگرم خوردن چای یا مزه پرانی با دوستش بود! دوربین جا مانده بود جناب کارگردان! 

حالا شما مقایسه کنید اینها را مثلا با توردوفرانس، یعنی طراحی یک هویت بصری ماندگار مثل رنگ و تیپ طراحی برای توری به این مهمی کار سختی است؟! کننده نداریم در این شهر یا در کشور؟! یا تنبل شده‌ایم؟ 

شاید ابتدا به ساکن بحث مالی مطرح شود که فلان قدر هزینه دارد و چنان و چنین، اما دو مسئله 1- هزینه زیادی نخواهد داشت اگر این قبیل مسائل را هم جزو لاینفک تور بدانیم! 2- درست که اسپانسر در این شرایط کمک حال می‌شود اما در همین جا قول می‌دهم اگر شما ریخت و قیافه تور را درست کنید اسپانسر خودش به سراغتان می‌آید، یعنی پیش نیاز اسپانسر همین مسائل است نه اینکه اسپانسر پیش نیاز این مسائل!

حالا همه اینها به کنار! در چنین رویدادهایی که ویترین نمایش زیبایی‌های شهر است باید کوه و بیایان‌های تازه درخت کاری شده  و برج‌های اروپا طور شهر با مسیری بی ارتباط با هویت شهرمان را نشان بدهیم یا زیبایی‌های شهرمان را؟! 

من باب مثال نمی‌شد مسیر را جاده ائل‌گلی قرار دهیم تا مردم هم بدانند تبریز زیباتر از آن چیزیست که شنیده‌اند؟! تصاویر زیباتر می‌شد، اطراف مسیر مملو از تماشاگر می‌شد و احیانا پل نیمه کار و ساختمان بتن آرمه و دست‌اندازهای عریض و طویل کمتر در قاب تلویزیون جا می‌گرفت.

باز ارجاعتان می‌دهم به قسمت پایانی توردو فرانس که در پاریس/خیابان شانزلیزه ما بین برج ایفل و طاق پیروزی انجام می‌شود، حتما پاریس هم جای بد دارد ولی آنها نمی‌آیند با دست خودشان در قاب مهم‌ترین رویداد ورزشی شهرشان نمایش دهند!

شاید باز سوالی پیش بیاد که مثلا آن مسیر نمی‌شد و ترافیک داشت و ... اما یک مسئله و یک سوال! چرا وقتی برنامه پیاده‌روی خانوادگی درست در همان مسیر برگزار می‌شود مشکلی بوجود نمی‌آید؟ برنامه‌ای که به لحاظ زمانی شاید بیشتر از دو و نیم ساعت دوچرخه‌سواری است!

علی ایها الحال تمام این مطالب از سر عِرق و از سر دلسوزی و کمی از سر عصبانیت بود، چرا که تمام این مسائل می‌شود با یک همت بلند و بیرون آوردن پوسته کلیشه از ذهنمان حل شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بیر نفر
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۵ - ۰۰:۳۱
  سلام
  سال به سال این تور دارد از چشم ها می افتد، بنده خودم سالهای قبل با شور و شوق از نزدیک دنبال می کردم و امید به پیشرفت داشتم چه از نظر ظاهری چه از نظر کیفیت برگزاری اما دیگر امسال معلوم شد مسئولان نمی خواهند توجه بیشتر داشته باشند... متاسفم...
  می دانیک که این تور می تواند مثلا در بحث جذب توریست چقدر موثر باشد می توانیم با نشان دادن علاقه قلبی و مجاب کردن اسپانسرها مدت برگزاری را کمی افزایش داده و مسیرها را به مناطق گردشگری و حتی روستاهامنحرف کنیم و ظرفیت های گردشگری و فرهنگ مردمان خود را به جهانیان نشان دهیم و خیلی اتفاقات جالب دیگر میتواند اتفاق بیفتد اما باز افسوس...
  6 + 0 -
 • سلیمی
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۵ - ۲۰:۱۳
  سلام.
  جناب نریمان زاده عزیز، قلم شیوا و بلیغت مرا به تحسین وا می دارد و مخصوصاً نگاه دردمندت به اعتلای بر و بومت.
  نقدتان به حق دلنشین است، بنده به جز دلسوزی چیز دیگری در نقدتان ندیدم ولی کاش از محسنات آن نیز می گفتید تا مخاطب عام اگر بخواهد در مقام مقایسه بر بیاید با آگاهی قضاوت کند و ما را به پاریس و توردوفرانس مقایسه نکند.
  نیک می دانید که ورزش ما فاصله ژرفی با آن سوتر دارد و مقایسه این و آن موجب دلسردی است برای مخاطبان عام، آنها را بی انگیزه کرده و به هویت خود بدبین می کند.
  با نگاه اجمالی به داشته هایمان و تورهایی که قبل تر برگزار می شدند و امروزه تعطیل شده اند، به حق ما را وا می دارد تا از عوامل تور آذربایجان تمجید کنیم، هرچند نقایصی ریز و درشت در کار هست.
  جناب نریمان زاده عزیز! از انجایی که رسانه یار همیشگی ورزش بوده، است و خواهد بود؛ وبا توجه به اینکه پیش از آغاز تور مسیرهای 6 گانه آن مشخص بود، می توانستید قبل از تور این نقد را بنویسید تا شاید برای مدیران برگزار کننده تور سودمند افتاده و از نظرات تان بهره مند شوند و نه اینکه بعد از اتمام آن، لب به نقد گشوده و شاید مایه دلسردی عوامل برگزاری تور شوید.
  تا جایی که بنده سراغ دارم، تور امسال با وجود همه مشکلات ارزی برگزار شد و این، خود نقطه قوتی است برای تور امسال.
  همگان می دانند که ما نفساً ناقصیم و قعلی که از ما سر می زند، به تبع آن ناقص است و فقط ذات باری تعالی است که کامل است، و وجود نقصان در این تور هم آنگونه که شاید و باید در ذوق نمی زد.
  باز شدن پای تلویزیون ملی به پخش زنده آن برگ برنده ایست که می توانیم در سالهای بعدی از آن سود برده و تور را به سمت حرفه ای شدن و جذب حامی مالی رهنمون کرد.


  ارادتمند: یک شهروند تبریزی
  4 + 3 -
  • تیراختورچی
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۱ - ۰۲:۵۶
   سلام
   جناب سلیمی شهروند تبریزی شما احیانا سخنگوی انتصابی تور تشریف دارید؟ برادر عزیز نظرات کارشناسی خود را مطرح کردید اما واقعیت این هست که مردم خود بسیار تیزبین هستند و جزئیات را تشخیص می دهند. تعریف و تمجید بیجا برعکس باعث عقب ماندگی و تنبلی عوامل برگزاری تور می شود. البته هر جا نقطه قوت بود باید قدردانی کرد ولی نقاط ضعف تور بسیار بیشتر از نقاط قوت هست و خیلی کارها را می شد در طول سالهای قبل به تدریج انجام داد اما ما هی دل بسته ایم به سال بعد و سالهای بعدتر و این جنس شعارها! ضمنا مشکلات ارزی هیچ ربطی به من منتقد تور ندارد حتی خبر از لغو برگزاری تور بود که فاجعه محسوب میشد این چه برنامه ریزی ضعیف و بی هدف هست که رودر روی مردم از مشکلات ارزی می گوید؟! مسئولان حتی در طراحی یک پوستر حرفه ای برای تور عاجز هستند چه برسد به مسائل دیگر! برگزاری چنین رویدادهایی که بازتابی ملی و بین المللی با نشان آذربایجان دارد مدیریت قوی و حرفه ای و دلسوزانه میخواهد وبس.
   یاشاسین تیراختور-یاشاسین آذربایجان.
   4 + 0 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۷/۱۶ - ۱۱:۱۱
  شهروند تبریزی و جناب نریمان زاده هردوی شما این دلسوزی ها را دارید و مردم نیز همه این ها را به خوبی می دانند ولی قبول کنیم که مسئولین واقعا تنبل شده اند و تمامی این رویدادهای مهم را برای پر کردن بیلان خود برگزار می کنند و از کم وکیف ان به کلی غافل هستند. قیاس تبریز و پاریس مع الفارغ است ولی ما یک مربی در فوتبال داشتیم که در دهه 60 سرمربی ما بود و آن زمان به ما می گفت بروید و فوتبال اروپا را تماشا کنید و یاد بگیرید که بازیکنان چگونه بازی می کنند و فوتبال را برای لذت بردن تماشا نکنید بلکه برای یادگیری نیز استفاده کنید انهم در آن زمان یک کانال تلویزیونی بود و از شبکه های دو و سه خبری نبود....ولی الان مسئولین محترم صدا و سیما - تربیت بدنی - شهرداری - نیروی انتظامی ووووو با این همه امکانات رسانه ای و تصویری آیا ما باید با همان تفکرات دهه 60 باید پیش برویم! بابا حداقل یکبار تصویرهای مسابقه تیم سپاهان را که از شبکه استانی پخش می شود را با تصویر بازیهای تراکتورسازی مقایسه کنید! ان موقع مقایسه با پاریس از یادمان خواهد رفت...حداقل با اصفهان مقایسه کنیم که فردا هم خواهیم گفت مقایسه تبریز و اصفهان مع الفارغ است و لطفا سیاسی و دعوای قومی راه نیاندازید....دز این سی وسه سال آیا مسئولیت برگزاری و تصویر برداری و خیلی از مسائل دیگر را به گروه های دیگر سپرده اید و یا همان تصویربردارانی که بازنشسته شده اند و لی بوسیله روابط بازهم با صداوسیما هستند دارند کار می کنند؟ اندکی تحرک و ورزش ذهنی هم بد نیست...تکانی بخورید آقایان مسئول.......
  5 + 0 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •