تکریم ارباب‌رجوع مهم‌ترین رویکرد دستگاه‌های دولتی در حقوق شهروندی
 • 1397/07/11 19:59
 • 104025
در چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی اهر مطرح شد؛

تکریم ارباب‌رجوع مهم‌ترین رویکرد دستگاه‌های دولتی در حقوق شهروندی

چهارمین جلسه شورای فرهنگ عمومی اهر با موضوع «تبیین حقوق شهروندی» برگزار و بر ضرورت تکریم ارباب‌ رجوع به عنوان مهم‌ترین رویکرد دستگاه‌های دولتی در حقوق شهروندی تاکید شد.

به گزارش آناج به نقل از مهر، مهدی زارعی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اهر و دبیر این شورا ظهر امروز چهارشنبه در این جلسه ضمن تسلیت ماه محرم و تبریک هفته دفاع مقدس به پیگیری مصوبات قبلی پرداخت و با اشاره به منشور حقوق شهروندی گفت: منشور حقوق شهروندی در همایش قانون اساسی و حقوق ملت با حضور ریاست جمهوری ، حقوقدانان و وکلا در آذرماه ١٣٩٥با هدف احترام به حقوق همدیگر و احساس آرامش جامعه در بخشهای مختلف دانشگاهی، بازار ، ورزشی و همچنین با هدف آشنایی مردم با حقوق خودشان به امضای رئیس جمهور رسید.

زارعی در ادامه افزود : منشور حقوق شهروندی شامل  ٢٢ عنوان حق با ١٢٠ ماده  به همراه ارجاعات و مستندات قانون اساسی جمهور اسلامی  ایران  تنظیم و نشر شده است و نتایج حاصل از اجرای آن ،شکوفایی ،همبستگی و ارتقای مشارکت اجتماعی خواهد بود.

وی با اظهار اینکه در جلسه قبلی مقرر شده بود سپاه ناحیه اهر به‌عنوان مجری برگزاری یادواره ۱۲۰۰ شهید منطقه ارسباران تمهیدات لازم را جهت برگزاری این یادواره اتخاذ کند ، خواستار تشکیل ستاد در این خصوص شد.

 

دبیر شورای فرهنگ عمومی اهر، توجه به فرهنگ احترام به والدین و قانون را جزو موضوعات جشنواره دوسالانه عکس سال ارسباران عنوان کرد و گفت: قید این موضوعات در جشنواره دوسالانه عکس سال ارسباران از مصوبات شورای فرهنگی عمومی بود که این موضوع در فراخوان جشنواره قید شده و به زودی منتشر خواهد شد.

دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در رعایت حقوق شهروندی به خود چه نمره‌ای می‌دهند؟

در ادامه جلسه آیت‌الله جواد حاجی‌زاده  امام جمعه اهر و رئیس شورای فرهنگ عمومی این شهرستان با طرح سؤالی مبنی بر اینکه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در رعایت حقوق شهروندی به خود چه نمره‌ای می‌دهند؟ اظهار داشت: در این میان سؤالاتی همچون عدم انجام درست وظیفه و افراط و تفریط به ذهن می‌رسد که در مجموع مشکلاتی داریم ولی در زمینه قانون هیچ مشکلی نداریم و مدیران دستگاه‌ها می‌بایست خود را از نظر عملکردی در حوزه‌های مختلف ازجمله حقوق شهروندی مورد سنجش و ارزیابی قرار دهند و بیشتر به ریشه‌یابی مشکلات بپردازند.برای مردم جهادی کار بکنیم چراکه جهادی کار کردن و انقلابی قدم برداشتن به منابع مالی و بودجه بستگی ندارد.

 

امام جمعه اهر تصریح کرد: سپاه پاسداران با حمله موشکی ضمن آن‌که وعده رهبر معظم انقلاب اسلامی را که در خصوص گوشمالی سخت از تروریست‌ها داده بودند محقق کرده و مردم را خوشحال ساخت و از نگاهی دیگر نیز امنیت  و اقتدار مثال زدنی این مرز و بوم به جهانیان نشان داد.

وی، بر لزوم تکریم ارباب‌رجوع در دستگاه‌ها توسط مسئولان تأکید کرد و افزود: وقتی مردم به دفتر کار مسئولان مراجعه می‌کنند لازم است تا با آن‌ها با مهر و عطوفت برخورد کنند شاید مراجعه‌کننده انتظار حل مشکل را نداشته باشد اما همین‌که می‌بیند مسئول مربوطه با احترام با وی برخورد می‌کند دلگرم می‌شود .

رئیس شورای فرهنگ عمومی اهر در بخش پایانی سخنان خود گفت : هدف دشمنان در جنگ اقتصادی بی‌اعتماد کردن مردم نسبت به‌نظام جمهوری است و مشکلات معیشتی و اقتصادی که از آن سوءاستفاده می‌کنند بهانه‌ای بیش نیست و این اتحاد و همدلی مردم بود که توطئه‌های دشمنان  را نقش برآب کرد.

شهرداری اهر در فعالیت‌های عام‌المنفعه مشارکت دارد

سپس کمال امید شهردار اهر بابیان اینکه بخشی از حقوق شهروندی مربوط به شهرداری‌ها می‌شود، اظهار داشت: شهروندان بر اساس حقوق شهروندی می‌بایست از اطلاعات و آمار و عملکرد مدیریت شهری به‌طور دقیق اطلاع داشته باشند و در جریان تدوین لایحه بودجه مدیریت شهری قرار گیرند.

 

وی، حق بهره‌مندی از ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهری با نرخ مناسب را از دیگر شاخص‌های حقوق شهروندی ذکر کرد و افزود: بهره‌مندی از محیط‌زیست سالم، بهره‌مندی از مسکن امن، ایجاد فضای سالم جهت بهره‌مندی شهروندان در راستای فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی، حمایت خاص از گروه‌ها و افراد آسیب‌پذیر و نقش شهرداری در پاسداشت حقوق و کرامت و حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی شهر را از دیگر موارد مطروحه در حقوق شهروندی است و البته باید توجه داشت در برابر حقوق شهروندی، شهروندان نیز در قبال حقوق خود وظیفه‌ای همچون پرداخت مالیات و عوارض شهری و حفظ محیط‌زیست را دارند که می‌بایست به آن عمل کنند.

امید با انتقاد از اینکه علی‌رغم اصلاحیه‌های پی‌درپی در قانون شهرداری‌ها، هیچ‌گونه اشاره‌ای به وظایف شهروندان نشده است، تصریح کرد: در کشورهای توسعه‌یافته در قانون شهرداری‌ها و شهروندی به همکاری دوسویه اشاره‌شده ولی در کشور ما در قوانین موجود نه‌تنها به وظیفه شهروندان در قبال شهر اشاره‌ای نشده بلکه فقط شهرداری‌ها را ملزم به رعایت قوانین نموده است .

شهردار اهر اضافه کرد: شهرداری اهر در فعالیت‌های عام‌المنفعه از قبیل کمک به مرمت مساجد و مسجدسازی مشارکت می‌کند و همواره سعی بر این است تا تمام و کمال در مسائل فرهنگی  و  همچنین در حوزه‌های مختلفی که در زندگی مردم می‌تواند تأثیرگذار باشد مشارکت داشته باشیم.

 

مدیران دستگاه‌های دولتی در شهرستان محل خدمت ساکن باشند

سخنران دیگر  جلسه ، حجت‌الاسلام نظری رئیس دادگستری اهر بود که با اشاره به  سرلوحه بودن برخورد جدی با مفسدان اقتصادی در دستگاه قضایی اظهار داشت: منشور حقوق شهروندی بر مبنای قانون اساسی است، همان‌طور که امام جمعه محترم به مشکلات ناشی از حقوق اخلاقی اشاره کردند واقعاً‌ این مسئله در جامعه بیداد می‌کند به‌طوری که اغلب پرونده‌های واصله به دستگاه قضایی از این موضوع ناشی می‌شود و زوجین که برای طلاق به دستگاه قضایی مراجعه می‌کنند از حقوق اخلاقی  بخصوص  اخلاق اسلامی اطلاع چندانی ندارند.

نظری اضافه کرد: بر اساس قوانین و چهارچوب موجود در کشور که جزو بندهای منشور حقوق شهروندی است، بایستی مدیران دستگاه‌های دولتی در شهرستان محل خدمت ساکن باشند.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش نهادی مقدس بوده و وظیفه مسئولان در جهت رشد و پیشرفت این دستگاه کمک و همکاری است، گفت: طبق بند سوم از اصل ۳ قانون اساسی می‌گوید آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت رایگان است و با وجود این‌که قانون به‌صراحت اعلام کرده نمی‌توان هنگام ثبت‌نام از مردم پول گرفت ولی با این وضع  همه برای کمک به توسعه آموزش  وظیفه داریم .

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •