واکنش هیات بسکتبال استان به مطلب انتقادی آناج
 • 1397/07/02 17:50
 • 103733

واکنش هیات بسکتبال استان به مطلب انتقادی آناج

به دنبال انتشار گزارشی مبنی بر روزهای ناخوش هیات بسکتبال آذربایجان‌شرقی روابط عمومی این هیات جوابیه‌ای صادر کرد.

به گزارش آناج، در پی مطلب انتقادی آناج از عملکرد رئیس هیات بسکتبال استان در مورخه ششم شهریور ماه سال جاری مطلبی با کد 103055 تحت عنوان گزارشی از روزهای ناخوش هیات بسکتبال آذربایجان‌شرقی با تیتر: قطار انقلاب «آبدار» به سمت نابودی حرکت می‌کند/ کلید خروج از بحران در دست مدیرکل ورزش و جوانان! روابط عمومی این هیات با انتشار جوابیه‌ای به این گزارش واکنش نشان داد.

در متن این جوابیه آمده است:

1- بیان انتقاد و تاباندن روشنایی حقیقت بر روی نقاط ابهام آلود و گنگ وظیفه اصلی یک رسانه بی‌طرف می‌باشد و در این راستا هیات بسکتبال استان نیز در خصوص رفع مشکلات موجود از هر نوع انتقاد سازنده توام با ارائه راهکار استقبال می‌کند اما انتقاد فاقد مستندات و یک طرفه شائبه تخریب را در ذهن متبادر می­‌سازد.

2- وظیفه اطلاع‌رسانی در تضاد با تهدید و خط و نشانی است که نویسنده خطاب اجرای آن را به اداره ورزش و جوانان احاله می‌دهد و این امر زیبنده یک سامانه خبررسانی ارزشی و در راستای رسالت یک رسانه همگانی و عمومی نمی‌باشد و اساساً رسانه نقش انعکاسی دارد نه حکم صادر کردن.

3- نویسنده در بخشی از مطلب به نوعی خودش را خلع سلاح کرده است؟ طبق نوشته نامبرده، حضور دو و نیم ساله هیاتی که ریاست آن را آقای آبدار بر عهده دارد مساوی با کیفیت منفی دوره 16 ساله هیات قبلی می‌باشد و طبیعتاً در ذهن خوانندگان این تناقض پیش می‌آید که وقتی هیات قبلی در مدت 16 سال کاری از پیش نبرده، چطور می‌توان از یک مجموعه جدید و دو ساله انتظار موفقیت داشت آن هم در یک رشته ورزش تیمی و اساساً آیا قیاس زمانی بسیار متفاوت و طولانی و کوتاه دو هیات می‌تواند منطقی باشد!؟

4- نویسنده مطلب اگر تحقیقی کوتاه و میدانی را صورت می‌داد و بیلان عملکرد قبلی هیات را با شرایط دو و نیم ساله حاضر مقایسه می‌کرد شاید نقد غیرمنصفانه پسرفت درعملکرد را مطرح نمی‌کرد. به منظور روشنگری در مورد عملکرد هیات، نظر خوانندگان را به بیلان ذیل جلب می‌کنیم که در همین زمان 30 ماهه اجرایی شده است:

بخش مربیگری:
* برگزاری کلاس مربیگری در سراب (ارتقاء 3 به 2)
* برگزاری کلاس مربیگری درمرند (درجه 3 بانوان)
* دوره دانش‌افزایی مربیان در تبریز
* برگزاری دوره یک روزه آموزشی مسئولان کمیته مربیان هیات های استانی بسکتبال سراسر ایران در تبریز (سال جاری)
 * برگزاری کلینیک توجیهی 3 روزه مربیان پایه زیر نظر نناد ترونیک مربی تحت استخدام فدراسیون بسکتبال ایران در تبریز (سال جاری)

بخش داوری:
* برگزاری کلاس داوری درجه 3 در تبریز
* کلینیک داوری ارتقا درجه 3 به 2
* کلینیک داوری ارتقا درجه 1 به ملی
* دوره های توجیهی داوری
* تا پیش از تصدی ریاست هیات توسط آقای آبدار، تنها یک داور ملی در مسابقات مختلف کشوری از آذربایجان‌شرقی حضور می‌یافت اما حالا این آمار به 3 داور ملی ارتقا یافته و البته مجموعاً 7 داور استان با درجات متفاوت در رخدادهای مختلف بسکتبال در سطح ملی حضوری فعال دارند.
* با توجه به رشد سریع و قابل تامل کمیته داوران این مجموعه به دپارتمان داوری تغییر نام و شکل فعالیتی داده است که این موضوع امری بی­سابقه در میان کلّیه هیات‌های استان می‌باشد.

بخش اعزام‌ها:
* سال 95
اعزام تیم‌های نوجوانان، جوانان و امید (کسب مقام سوم ایران) در بخش پسران.
* سال 96
اعزام تیم های نوجوانان (سوم ایران) جوانان (چهارم کشور) ، امیدهای شمالغرب کشور (قهرمان) در رده پسران.
اعزام تیم‌های نوجوانان (سوم ایران) جوانان (سوم ایران) امیدهای شمالغرب کشور (قهرمان) در رده دختران.
* سال 97
اعزام تیم‌های نوجوانان و جوانان دختر به مسابقات کشور و حضور تیم امید در مسابقات گرگان و صعود به نیمه نهایی
قهرمانی اخیر تیم مینی بسکتبال آذربایجان‌شرقی در مسابقات منطقه یک ایران (نتیجه‌ای که در دو دهه اخیر بسکتبال استان بی‌سابقه می‌باشد)
حضور تیم جوانان آذربایجان‌شرقی در مسابقات قهرمانی کشور این رده در گلستان طی هفته پایانی شهریور.
در سال‌های 1395 و 1396 مجموعاً 71 مورد اعزام پسران و 52 اعزام در بخش دختران صورت گرفته است.

بخش میزبانی‌های سال 96:
* میزبانی مسابقات پسران مدارس شمالغرب کشور ، مسابقات دبیرستانی متوسطه دوم شمالغرب ، مسابقات بین کانون های مینی بسکتبال و برگزاری مسابقات گرامیداشت فضا در رده سنی زیر 15 سال.
* برگزاری یک دوره لیگ استانی در سال 96
* میزبانی مسابقات منطقه یک کشوری مینی بسکتبال در سالن پورشریفی.

نویسنده مطلب اگر تحقیقی کوتاه و میدانی را صورت می‌داد و بیلان عملکرد هیات قبلی با شرایط منفی دو و نیم ساله ادعایی‌اش را مقایسه می‌کرد و آمار رخدادهای اشاره شده در بالا را با مراجعه به دفتر هیات می‌گرفت شاید دست به نگارش نقد غیرمنصفانه پسرفت در عملکرد هیات بسکتبال نمی‌زد.

5- نوشتن در خصوص تیم بسکتبال شهرداری تبریز هم بیانگر کم اطلاعی نویسنده به سابقه شکل‌گیری تیم فوق می‌باشد؟ تیمی که در فصل پیش قهرمانی لیگ حرفه‌ای ایران شد حاصل رایزنی‌های آقای آبدار در زمان حضورش در مجموعه شهرداری و هیات رئیسه آن بود و اساساً فلسفه پا گرفتن رشته بسکتبال ناشی از حضور آبدار به عنوان بازیکن سابق این رشته بوده و جالب آن که اضافه شدن بسکتبال به سازمان ورزش شهرداری در زمان عدم ریاست ایشان بر هیات شکل گرفته است! در عین حال نقد در خصوص گرفتن درصد هیات نیز ناروا می‌باشد، چراکه چنین امری در تمامی هیات‌ها که از لیگ حرفه‌ای برخوردارند از جمله فوتبال و والیبال نیز وجود دارد و از این رهگذر انتقاد در مورد طلب درصد قراردادهای تیم شهرداری که باید در هیات ثبت و قانونی می‌شدند محلی از اعراب ندارد.

6- بحث فعالیت توام آقای آبدار در اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و هیات بسکتبال استان نیز غیرمنطقی است؟ نخست آن که هیات‌ها به عنوان یک NGO و تشکیلات غیردولتی می‌تواند محل فعالیت یک فرد به صورت همزمان باشد. وانگهی عملکرد ایشان در هیات و میراث فرهنگی تداخلی نداشته و باید گفت که بخش بزرگی از برگزاری همایش‌ها، میزبانی‌ها و برگزاری کلینک ها و دوره های آموزشی با توجه به مشکلات موجود با هم افزائی ایجاد شده از طریق مسئولیت همزمان میسر شده است.

در عین حال حضور مداوم اعضای هیات رئیسه و فعالیت گسترده دبیر هیات در رابطه با پیشبرد کارهای اجرایی هیات غیرقابل کتمان بوده و میزان عدم حضوری هم اگر بوده از این محل احساس نشده است، ضمن این که آقای آبدار در اوج فعالیت‌های تبریز 2018 نیز در تمامی اتفاقات و رویدادهای ورزشی هیات حضوری فعال و با مدت زمان زیاد داشته است که نمونه آن در بازی‌های اخیر مینی بسکتبال شمالغرب از ابتدای مسابقات به صورت روزانه و در روز پایانی به صورت 4 ساعته قابل تعمق می‌باشد.

7- در بخش پایانی به انتقاد نویسنده در خصوص اعتراض و نارضایتی پیشکسوتان از عملکرد هیات می‌پردازیم. باید گفت که هیچ مجموعه و روند کاری که در آن بخش وسیعی از مردم دخیل هستند و کار به شدت اجرایی می‌باشد نمی‌توان انتظار انجام تمامی کارها به صورت اکمل و دقیق را داشت اما در مورد اعتراض پیشکسوتان باید گفت اگر نویسنده محترم شغل خبرنگار ورزشی داشته باشند و در جریان رخدادهای مختلف بسکتبال زحمت حضور به خود را می‌دادند! به وضوح رصد می‌کردند که اکثر بزرگان و پیشکسوتان این رشته نظیر آقایان عطایی، کوشاور، دلیر اکبری، گهرخانی، آفتابی و ... همواره در عرصه و محل برگزاری رویدادها حضور دارند و البته از جمله اعضای هیات رئیسه هیات بسکتبال آذربایجان‌شرقی نیز می‌باشند و بی‌شک اگر ایراد یا نارضایتی برجسته‌ای وجود داشت شاهد حضور این عزیزان در جریان تمامی رخدادهای هیات نمی‌شدیم.

با احترام
نادر عبدل‌زاده
روابط عمومی هیات بسکتبال آذربایجان‌شرقی"

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •