آذربایجان نام عاریتی برای کشور همسایه‌ی شمالی است
 • 1397/06/19 10:09
 • 103299
ادعا یا واقعیت؛

آذربایجان نام عاریتی برای کشور همسایه‌ی شمالی است

استفاده از نام غیر رسمی برای کشوری که توسط دولت جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است، نمی‌تواند منطق صحیحی برای حل موضوع باشد و باید تلاش علمی و سیاسی و حتی حقوقی جهت حل مساله بکار گرفته شود.

گروه بین الملل آناج: یکی از موضوعاتی که همواره به مساله‌ای لاینحل بین جمهوری اسلامی ایران و کشور جمهوری آذربایجان فعلی می‌‌ماند، مساله‌ی نام این کشور است.

در هیچ یک از نقشه‌های تاریخی بر جای مانده از جغرافی‌دانان اروپایی تا پیش از سال ۱۹۱۸ میلادی، نام آذربایجان برای سرزمین‌های شمال رود ارس یعنی آران و شروان استفاده نشده است. نام آذربایجان در سال ۱۹۱۸ میلادی توسط حزب مساوات به رهبری محمد‌امین رسول‌زاده و با حمایت دولت عثمانی در واقع دزدیده و برای سرزمین‌های شمال رود ارس به‌کار گرفته شد.

در همان سال‌ها شیخ محمد خیابانی اعتراضاتی را به اطلاق آذربایجان به سرزمین‌های شمال ارس داشتند ولی آن اعتراضات نتیجه‌ای در پی نداشت و همزمان شمال رود ارس به نام آذربایجان شناسانده می‌شد و جنوب ارس نیز در واقع و به‌گواهی اسناد تاریخی نام آذربایجان را داشت.  

در دوره شوروی برای تمایز این دو نام به استان آذربایجان ایران "آذربایجان جنوبی" گفته می‌شد اصطلاحی که در واقع یک فرار رو به جلو بود برای یکی کردن دو قسمت به زعم خودشان! یعنی جنوبی و شمالی با هم. بسیار جای تاسف دارد که برخی‌ها امروز هم از این نام استفاده می‌کنند و به عنوان مثال پیشترها آقای قاضی‌پور نماینده محترم مجلس در نطق خود در جلسه علنی از واژه جعلی "آذربایجان جنوبی" استفاده کرده‌اند.

وقتی شوروی رو به فروپاشی گذاشت برخی کشورها در به‌رسمیت شناختن جمهوری‌های سابق گوی سبقت را از هم می‌ربودند. جمهوری آذربایجان در سال 1991 از شوروی اعلام استقلال کرد و ایران نیز دومین کشوری بود که آن را به رسمیت شناخت.

باید قبول کنیم که آن زمان ما کوتاهی کردیم و جمهوری اسلامی ایران نمی‌باید کشوری را هم نام با استان تاریخی و مهم خود مورد شناسایی قرار می‌داد یا حداقل اعتراض خود را اعلام می‌کرد تا آن کشور بداند که چه میزان کشور همسایه با موجودیت جدید در جغرافیای سیاسی همنام با یکی از استان‌های خود مخالفت دارد. این مساله در میان دو کشور مقدونیه و یونان اتفاق افتاد.

یونان سال‌ها با نام کشور مقدونیه به دلیل همنامی با یکی از استان‌های خود مخالفت کرد که در نتیجه‌ی آن مقدونیه نمی‌توانست به عضویت اتحادیه اروپا و ناتو در بیاید و سرانجام جمهوری مقدونیه نام خود را مطابق توافق با یونان تغییر داد.

برخی اقدامات از گذشته تا به حال در جعل تاریخ نام آذربایجان

با هدف تاریخ سازی برای نام جعلی جمهوری آذربایجان در طی سال‌های گذشته، اقدامات زیادی در این کشور انجام شده است. در این راستا آن‌ها کار کرده‌اند ولی ما ساکت نشسته‌ایم و رفته رفته این جعل بزرگ تاریخی تبدیل به نقشه و اطلس و ... گردیده که به عنوان نمونه به چند مورد اشاره می‌شود.

- در دوره شوروی در سال 1964 اطلسی جغرافیایی چاپ شد به نام جمهوری آذربایجان. در بخش تاریخی آن نقشه‌ای از ایران دوره صفویه بودکه جمهوری کنونی آذربایجان در آن قلمرو قرار دارد. در سال 2007 از سوی انستیتوی تاریخ آکادمی ملی جمهوری آذربایجان، اطلس تاریخی آذربایجان به سه زبان انگلیسی و آذری و روسی چاپ و در سطح گسترده‌ای منتشر شده است که در شرح نقشه قلمرو دوره صفوی ایران را نوشته‌اند "قلمرو آذربایجان دوره امپراتوری صفویه" ! آنها صفویه را حکومتی آذربایجانی نوشته‌اند و می‌نویسند و تبلیغ می‌کنند.

مجسمه‌ای از شاه اسماعیل به عنوان پادشاه آذربایجان در یکی از میادین باکو نصب کرده‌اند و جالب آنکه شبیه همین مجسمه در مجموعه شیخ صفی الدین در اردبیل نصب شده است.

- در برخی از دائره المعارف‌ها در مدخل آذربایجان نوشته‌اند "قلمرو تاریخی قومی که بخش کوچکی از آن در شمال رود ارس به استقلال دست یافته و بخش بزرگ آن در اشغال ایران باقی مانده است". یا در باره جنگ‌های ایران و روس نوشته‌اند "ایران و روسیه قلمرو آذربایجان را بین خود تقسیم کرده‌اند و یک ملت واحد را دو پاره کرده‌اند". شاعر معروف جمهوری آذربایجان به نام بختیار وهاب زاده در پوئمای خود به نام "گولوستان پوئماسی" با بی‌شرمی تمام این مطلب را به نظم کشیده است.

- در پارکی در شهر رم مجسمه‌ای از نظامی گنجوی با اهتمام جمهوری آذربایجان نصب شده و در شرح آن نوشته‌اند "نظامی گنجوی شاعر آذربایجان". که اینکه در قرن دوازده میلادی کشوری به نام آذربایجان وجود داشته و این شاعر بدان کشور تعلق داشته از بنیان نادرست است.

حداقل در جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این کج فهمی‌ها کاری علمی بسیار کم انجام شده است. پاسخ‌های رسانه‌ای به متون مکتوب فایده‌ی چندانی ندارد و باید کاری اساسی و علمی و محکمه پسند انجام داد.

در داخل کشورمان نیز متاسفانه به این مسائل دامن زده می‌شود و تعداد پرشمار آذربایجانی در ایران را مطرح می‌کنند. مجموعه جمعیت استان‌های آذری نشین ایران را کمتر از نیمی از جمعیت کل کشور اعلام می‌کنند و متاسفانه آمار دقیقی هم از این مساله دردست نیست و متاسفانه کار علمی و پایه ای برای اقوام بسیار کم انجام می‌شود.

جالب تر اینکه وقتی طرف مقابل با مقالات علمی و غیر قابل کتمان مواجه می‌شود موضوع را به مورخین دو کشور موکول می‌کند که باید بنشینند و مساله را حل کنند که البته هیچگاه هم نشستی با این عنوان برگزار نشده است.

استفاده از نام غیر رسمی برای کشوری که توسط دولت جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شده است، نمی‌تواند منطق صحیحی برای حل موضوع باشد و باید تلاش علمی و سیاسی و حتی حقوقی جهت حل مساله به‌کار گرفته شود.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • تبریز
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۶/۱۹ - ۱۴:۱۹
  با آذری خواندن ملت ترک به جایی نرسیدین.
  زبان آذری را که ساخته و پرداخته ذهن فاشیستیتون بود،به جایی نرساندین.
  حال دست روی اسم یه کشور دیگه میزارین و باز هم به جایی نخواهید رسید.
  و در آخر از نژاد پرستی و تنفر عازم جهنم ابدی میشین.
  10 + 3 -
 • سیدرضا
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۶/۱۹ - ۱۷:۵۶
  احسنت اصل اذربایجان جنوب ارس شامل استانهای اردبیل واذربایجانهای شرقی غربی هست.شمال ارس شامل اران وقره باغه
  6 + 9 -
 • آرازز
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۰ - ۰۲:۳۱
  من بو مقاله نی سیزه یاراشدیرمادیم
  اوز تکلیفیزی بللی ائلیین بیزده بیلاخ نئینییک
  او ساوادسیز مقاله یازان کی آدین دا قورخودان یازانمیر بویورون گئت تاریخ طبریه باخ ... در ضمن نام ●ایران● رو هم تا قبل از سال 1313 نمیتوانید در هیچ نقشه ای پیدا کنید - قوی گوراخ نظریه نی قویاجاخسوز یا در انتظار قالاجاخ
  11 + 3 -
 • داریوش
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۰ - ۰۸:۲۷
  متاسفم برای این نوشته که بوی جیره خواری و مزدوری می دهد... بوی حماقت و جهالت و سفاهت می دهد....بوی پان فارسیستی می دهد بوی کسروی خائن و جیره خوار می دهد .... بوی رضاخان پهلوی می دهد... بوی دشمنی با ملت بزرگ آذربایجان می دهد چه شمالی چه جنوبی
  11 + 4 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۰ - ۱۱:۲۱
  تمام نوشته ها و مقاله های این مدلی نشان از کم عقلی و بدون تحقیق را نشان میدهد...برادر مومن کلمه آران در زبان تورکی به معنای کم ارتفاع و منطقه قشلاقی را نشان میدهد ناحیه ای در آذربایجان شمالی مانند دشت مغان وجود دارد که نسبت به شمال و جنوبش ارتفاع پستی دارد و اران اطلاق میشود حال پان ایرانیست ها و فاشیستها می خواهند با این دلایل غیر علمی مردم تورک آذربایجان را تحریک نمایند ولی مردم مسلمان و غیور آذربایجان دیگر فریب این سیاست انگلیسانه را نخواهند خورد و دیگر در دام توطئه فاشیست ها قرار نخواهند گرفت...توهین روزنامه ایران - طرح نو - برنامه فیتیله و سایت آناج و غیره همگی جز برنامه هایی هستند که از گرداب ماهی بگیرند ولی مار نصیبشان می شود... حالا آناج هم با چه منطقی این مقاله را گذاشته خدا می داند شاید پولی از ضد ایرانی ها گرفته تا با تحریک آذربایجان جنوبی وضع ایران را به هم بریزد...همچنانکه مدیر مسئول طرح نو پول می گرفت و به تورکها اهانت می کرد و آخر سر هم به جزای خود رسید...و مکرو مکراالله.....
  7 + 1 -
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۶/۲۰ - ۲۰:۳۵
  نام اذربایجان برشمال ارس توسط کمونیستهای شوروی سابق گذاشته شده است نام انجااران هست اذربایجان منطقه شمالغربی ایران هست واقعیت هم همینه.
  7 + 6 -
نظر شما
 • 6
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •