مهاجرت شدید آمار بیکاری بناب را دست‌ خوش تغییر کرده است
 • 1397/06/18 14:44
 • 103288
فرماندار بناب؛

مهاجرت شدید آمار بیکاری بناب را دست‌ خوش تغییر کرده است

فرماندار بناب گفت: فعالیت بخش صنعت و بازار کار موجب مهاجرت از شهرستان‌ها و استان‌های مجاور به این شهر بوده که این موضوع آمار بیکاری بناب را دست‌خوش تغییر کرده است.

به گزارش آناج به نقل از تسنیم ، امین رفیعی اسکوئی در گفت‌وگوی تفصیلی خبرنگار تسنیم در بناب، با تاکید بر اینکه خبرنگاران را بازوی دولت می‌دانم اظهار داشت: ما معمولاً در اطلاع‌رسانی کارهای بزرگی که انجام می‌دهیم، ضعف داریم. خوشبختانه در سال‌های اخیر نسل جوان وارد عرصه خبر شده‌اند که این موضوع قدم مثبتی در اطلاع‌رسانی عملکرد نظام و دولت به مردم است. اینکه میزهای خطابه یک طرفه حذف‌شده و با فضای مجازی تبدیل به مباحث دو طرفه شده، نکته مثبتی در عرصه شبکه‌های اجتماعی به حساب می‌آید و مسئولان می‌توانند بازتاب عملکرد خود را مشاهده کنند.

وی در رابطه با ظرفیت‌های بناب، با اشاره به اینکه این شهر در سال 1368 تبدیل به شهرستان شده و طبق سرشماری سال 95، 135 هزار نفر جمعیت دارد که حدود 50 هزار نفر از این آمار در 28 روستای بناب زندگی می‌کنند افزود: خوشبختانه قرار گرفتن بناب در مسیر عبور و مرور مرکز استان با جنوب استان و استان‌های همجوار به همراه وجود صنایع مختلف و مراکز دانشگاهی و حوزوی موجب توسعه شتابان این شهرستان شده است به طوری که حدود 10 هزار دانشجو و 650 طلبه در بناب در حال تحصیل هستند.

رفیعی با بیان اینکه زیرساخت‌های اصلی مانند نیروگاه برق، خطوط انتقال آب، برق و گاز و خط آهن و فرودگاه در این شهرستان فراهم است گفت: وجود فرودگاه امتیازی بزرگ برای شهرستان به حساب می‌آید. در کنار این موضوع مردمان نجیب، پرتلاش و فعال از عوامل اصلی پیشرفت بناب بوده است.

" حدود 30 طرح با اعتباری بالغ بر 40 میلیارد تومان در هفته دولت در بناب افتتاح شده است" فرماندار بناب با بیان این جمله اظهار داشت: این طرح‌ها که در هفته دولت افتتاح شدند، شامل بخش‌های کشاورزی، عمران شهری، عمران روستایی و فرهنگی می‌شود. جشنواره‌های متعددی مانند جشنواره شعر غدیریه و جشنواره کباب بناب نیز در سطح شهرستان برگزار شد که امسال هجدهمین دوره جشنواره شعر غدیریه و چهارمین دوره جشنواره کباب را پشت سر گذاشتیم.

وی با اشاره به آسیب‌پذیری معیشت روستایی در بناب گفت: یکی از مشکلات اصلی ما در شهرستان، مسئله کمبود آب است. خشکی دریاچه ارومیه و پائین رفتن سطح آب‌های زیرزمینی برای ما مشکل‌ساز شده و به بخشی از معیشت روستایی ما که وابسته به کشاورزی است، آسیب رسانده است.

فرماندار بناب افزود: تلاش می‌کنیم معیشت روستایی را در حد توان به سمت صنعت، خدمات و گردشگری سوق دهیم. از سوی دیگر برای آگاه‌سازی کشاورزان در راستای تغییر الگوی کشت و الگوی آبیاری تلاش می‌کنیم.

امین رفیعی با اشاره به تغییر الگوی آبیاری در بناب خاطرنشان کرد: خوشبختانه در 5 سال اخیر حدود 2 هزار هکتار از مزارع شهرستان را به آبیاری قطره‌ای یا بارانی مجهز کرده‌ایم. این آمار قبلاً حدود 100 هکتار بوده است. حدود 250 کیلومتر از کانال‌های آبیاری نیز به کانال‌های بتنی تبدیل شده است که موفقیت بزرگی برای دولت است.

فرماندار بناب با اشاره به اقدامات صورت گرفته در راستای اصلاح الگوی کشت نیز گفت: ما پیش از این حدود 2-3 هزار هکتار کشت پیاز داشتیم که این رقم را به 300 هکتار کاهش داده و با اقلام کم‌مصرف جایگزین کرده‌ایم. بر اساس اعلام کارشناسان کشاورزی و امور آب، در طول 2 سال گذشته با بهره‌برداری از این پروژه‌ها حدود 30 درصد در مصرف آب شهرستان صرفه‌جویی شده است.

وی ادامه داد: علی‌رغم مشکلاتی که در تأمین آب وجود داشت، 26 هزار تن برداشت گندم داشته‌ایم که نسبت به سال گذشته 6 هزار تن افزایش داشته است. گمرک شهرستان در سال 94 تشکیل یافته و در سال گذشته 78 هزار تن صادرات داشته‌ایم که در 5 ماهه نخست امسال و علی‌رغم تمام محدودیت‌ها و تحریم‌ها، 77 هزار تن صادرات انجام شده است. این‌ها نشان‌دهنده پتانسیل بالای بناب در بخش صنعت است که می‌تواند کمک شایانی به حل مشکلات در بخش‌های دیگر داشته باشد.

 

رفیعی با اشاره به پتانسیل‌های گردشگری بناب اظهار داشت: سال گذشته در جشنواره کباب حدود 70 هزار بازدیدکننده حضور داشتند که با توجه به اقدامات صورت گرفته، امسال این استقبال حدود 2 برابر شده است. روستاهای توتاخانه و صَوَر نیز به عنوان روستاهای هدف گردشگری هستند که روستای توتاخانه به عنوان روستای پایلوت استان جهت مطالعات گردشگری و بوم گردی انتخاب شده که کارهای آن از ماه‌های آتی انجام می‌شود. در کنار این موضوع بخش خصوصی هم وارد کار شده و هتلی 4 ستاره به زودی در بناب افتتاح می‌شود.

وی افزود: حدود 63 اثر ملی، باستانی و طبیعی ثبت شده در بناب داریم. موزه مردم‌شناسی و موزه تخصصی صفویه نیز از دیگر جاذبه‌های گردشگری بناب هستند که به کار بیشتر و تبلیغات نیاز دارند.

فرماندار بناب در مورد مصرف برق و شیوه تأمین آن در بناب گفت: نیروگاه ما با توان تولید 650 مگاوات در حال تولید است. از نظر تأمین برق مشکل نداریم و حتی کارخانه فولاد ظفر برای توسعه به 30 مگاوات برق نیاز دارد که استاندار آذربایجان شرقی در این رابطه قول مساعد داده است. تنها مشکل در این میان برخی زیرساخت‌ها هستند که شرکت برق خواستار همکاری سرمایه‌گذاران است.

وی در مورد انتقال نیروگاه ایلخچی به بناب و مشکل آب در این شهرستان گفت: نیروگاه جدید جزو نیروگاه‌هایی است که با تکنولوژی بالا کار می‌کند و از نظر آلایندگی و مصرف آب نیز مشکلی ندارد. در این میان مسئله ما واگذاری نیروگاه فعلی به بخش خصوصی است که زمین محل احداث نیروگاه جدید نیز در کنار آن در حال طی مراحل واگذاری است اما از سازمان خصوصی‌سازی درخواست کرده‌ایم این 5 هکتار را تفکیک کنند تا سرمایه‌گذاری لازم صورت بگیرد. قصد داریم پساب تصفیه‌خانه فاضلاب شهری را جهت استفاده نیروگاه فعلی منتقل کنیم تا در مصرف آب‌های سطحی و زیرسطخی صرفه جویی کنیم.

رفیعی در مورد سابقه دوچرخه‌سواری در بناب گفت: این شهر از گذشته به عنوان شهر دوچرخه شناخته‌شده که دلیل اصلی آن هم مسطح بودن بناب بوده است. جشنواره دوچرخه‌سواری بناب در مهر یا آبان ماه سال جاری برگزار می‌شود. اداره ورزش و جوانان به همراه عموم مردم این مطالبه را دارند که بناب به عنوان شهر دوچرخه ایران ثبت شود و اقدامات لازم با همراهی نماینده محترم و اداره ورزش و جوانان انجام شده است.

فرماندار بناب با اشاره به پتانسیل‌های ورزشی این شهرستان خاطرنشان کرد: ورزشگاه 10 هزارنفری بناب در حال تکمیل است که با اتمام این پروژه و احتساب مجموعه‌های ورزشی که در مناطق روستایی وجود دارد، سرانه ورزشی ما از 10 سانتی‌متر مربع در اوایل انقلاب به 79 سانتی‌متر مربع افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر بسترسازی دولت، علاقه مردم به ورزش نیز پشتوانه‌ای قوی برای طی مراحل پیشرفت در عرصه ورزش است.

وی ادامه داد: در کنار این ورزشگاه 10 هزار نفری، سالن سرپوشیده، سالن ورزش‌های باستانی و استخر نیز پیش‌بینی شده است تا این مجموعه ورزشی بتواند در ادامه میزبانی بیشتری از مسابقات کشوری داشته باشد. اکثر سالن‌های ما علی‌رغم احداث توسط دولت، در دست بخش خصوصی بوده و زیرساخت‌ها فراهم است. در کنار ورزش‌های همگانی و فوتبال در ورزش‌های رزمی، تکواندو و والیبال نیز  قهرمانان ملی داریم.

رفیعی در مورد وضعیت بیکاری در بناب گفت: بناب یک شهرستان مهاجرپذیر است و حدود 40 درصد از مردم این شهر حاشیه‌نشین و مهاجر هستند. دلیل این موضوع نیز فعالیت بخش صنعت و بازار کار بوده که از شهرستان‌ها و استان‌های مجاور مهاجرت به بناب صورت می‌گیرد. این موضوع آمار بیکاری ما را دست‌خوش تغییر کرده است.

وی افزود: حدود 45 هزار نفر جمعیت شهرستانی داریم که در سن اشتغال هستند اما 39 هزار نفر از آنها شاغل و 6 هزار نفر معادل 13 درصد، بیکار هستند. زمانی که 35 هزار نفر به یک شهر مهاجرت می‌کنند قطعاً مشکلاتی در حوزه‌های مختلف ایجاد می‌شود که تلاش می‌کنیم با برنامه‌های مختلف، نقاط ضعف را بررسی کرده و اقداماتی در راستای کاهش آسیب‌ها انجام دهیم.

فرماندار بناب در مورد وضعیت واحدهای صنعتی این شهرستان اظهار داشت: حدود 150 واحد صنعتی در سطح شهرستان و در قالب یک شهرک صنعتی و 2 ناحیه صنعتی فعال هستند. شهرک صنعتی ما 95 هکتار است که کاملاً پر شده و طرحی برای توسعه 100 هکتاری این شهرک داریم. مراحل اولیه برای احداث شهرک صنعتی دوم با زمینی به مساحت 340 هکتاری نیز طی شده است. متأسفانه علی‌رغم وجود متقاضی، با تأمین زمین برای سرمایه‌گذاران دچار مشکل هستیم که امیدواریم با احداث شهرک دوم، این مشکل نیز رفع شود.

 

"خوشبختانه واحد غیرفعال به دلیل مشکلات تولیدی و صنعتی نداریم" رفیعی با بیان این جمله ادامه داد: حدود 10 واحد نیز به دلیل مشکلات داخلی و حقوقی شخصی دچار مشکل هستند. هر چند ممکن است برخی واحدها با ظرفیت کم کار کنند اما تلاش می‌کنیم هیچ‌کدام از آنها غیرفعال نشوند. در بخش فولاد و بر اساس توان اسمی، مجموعه کارخانجات بناب می‌توانند 20 درصد فولاد کشور را تأمین کنند البته به دلیل برخی مشکلات، امروز میزان تولید این کارخانه‌ها کمتر است اما تلاش می‌کنیم با همت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سطوح استانی و ملی این مشکلات را رفع کنیم.

وی با اشاره به ایجاد شبکه فاضلاب شهری گفت: در بحث فاضلاب شهری خوشبختانه در بیش از 90 درصد محلات شهر، شبکه فاضلاب اجرایی شده و تصفیه‌خانه فاضلاب بناب نیز جزو پیشرفته‌ترین تصفیه‌خانه‌های کشور است که سال گذشته با حضور وزیر نیرو افتتاح شد.

فرماندار بناب ادامه داد: تلاش می‌کنیم 10 درصد باقی‌مانده از محلات شهر را نیز تکمیل کنیم. علاوه بر این اجرای تصفیه‌خانه‌ها و شبکه جمع‌آوری فاضلاب روستایی را نیز آغاز کرده‌ایم. همزمان با هفته دولت، شبکه فاضلاب روستای خوشه مهر کلنگ زنی شد. خوشبختانه در تمام روستاها امکانات برق، گاز، آب، تلفن، اینترنت و ... موجود است و تلاش می‌کنیم در بحث ایجاد شبکه فاضلاب و مشکل اشتغال نیز اقدامات لازم را عملیاتی کنیم.

وی در رابطه با وام‌های اشتغال روستایی نیز گفت: وام‌های روستایی که موردنظر داشتیم، 11 میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار شهرستانی بود اما با توجه به استقبالی که وجود داشت، طرح‌هایی به ارزش 36 میلیارد به کمیته‌های استانی معرفی کردیم که 16 میلیارد از آن تصویب‌شده و در حال طی مراحل پرداخت در بانک‌ها است. این موضوع نشان‌دهنده استقبال از بخش صنعت به خصوص در بخش روستایی شهرستان بناب است.

رفیعی در مورد عمران روستایی نیز  خاطرنشان کرد: در این رابطه هم برخی روستاهای ما از نظر معابر شهری، اجرای طرح‌های هادی و ... از برخی محلات شهر بهتر هستند. متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل اینکه شبکه فاضلاب به سرعت کار شد، شهرداری در تأمین آسفالت با مشکل مواجه شد که اعتبارات عمده شهرداری را به این سمت سوق دادیم تا شهر به محیطی آرام و دل‌پذیر تبدیل شود.

وی در مورد نهایی شدن مراحل اجرایی پل میدان معلم بناب گفت: این پل در سال 1391 کلنگ زنی شده است. پل میدان معلم در سال‌های گذشته متوقف شده بود اما در 2 سال اخیر این فعالیت از سر گرفته شده است. خوشبختانه بحث بتن‌ریزی و عرشه پل به اتمام رسیده و بیش از 86 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. با توجه به اینکه این پل مسیر مواصلاتی را دچار مشکل کرده، تلاش می‌کنیم در ماه‌های آتی آن را به مرحله بهره‌برداری برسانیم.

فرماندار بناب افزود: طبق آخرین بازدیدی که همراه با نماینده شهرستان از این پل داشتیم، پیمانکار قول داده است رمپ‌های این پل در 3 ماه آتی به پایان برسد تا ما کار آسفالت‌ریزی و ... را آغاز کنیم. حدود 20 میلیارد تومان برای این پل هزینه می‌شود که حدود 13 میلیارد از آن هزینه شده است. تلاش می‌کنیم تا پایان سال جاری عملیات این پل را به اتمام برسانیم.

امین رفیعی در پایان در رابطه با لزوم رعایت اصل بی‌طرفی در رسانه‌ها گفت: همان‌طور که در ابتدا اشاره کردم، حضور قشر جوان در عرصه خبر قدمی مثبت است اما باید الزامات کار خبری مانند رعایت اصل بی‌طرفی و ... رعایت شود. خبر باید به گونه‌ای تنظیم شود که مخاطب با مطالعه آن، جوانب مختلف موضوع را دریافت کند، در غیر این صورت فعالیت در عرصه خبری موفقیت‌آمیز نخواهد بود و مردم سراغ منابع دیگری می‌روند.

وی افزود: اینکه شفافیت وجود داشته و در ادامه آن رانت و فساد حذف شود، از رسالت‌های اولیه خبررسانی است که این موضوع مسئله‌ای مهم به حساب می‌آید. اگر فعالیت‌های اخیر در سال‌های گذشته نیز وجود داشت، امروز دیگر شاهد اکثر مشکلات کشور نبودیم. اینکه روی مشکلات سرپوش بگذاریم باعث بیشتر شدن آن می‌شود نه رفع مشکل.

فرماندار بناب در پایان گفت: تنها راه‌حل مشکلات، در ابتدا بیان مسائل بوده و بعد از آن باید به فکر راه چاره و رفع موانع بود. اگر مسئولی هم بخواهد با نیت سوء وارد کار شود، با دیدن شفافیت و روشنگری، دیگر نمی‌تواند به هدف خود دست پیدا کند. نهادهای بازرسی و قوه قضائیه در جای خود بازدارنده هستند اما اعتقاد دارم خبررسانی و شفافیت نیز تأثیر بسزایی در کاهش مشکلات دارد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •