با لاریجانی هماهنگ شدیم، پزشکیان خطا کرد!/ به سازمان خصوصی‌سازی گفتیم بسم‌‌الله! واگذار کردند و خریدار دستگیر شد
 • 1397/06/15 14:08
 • 103221
گفت‌وگوی آناج با نماینده مردم تبریز، ‌آذرشهر و اسکو؛

با لاریجانی هماهنگ شدیم، پزشکیان خطا کرد!/ به سازمان خصوصی‌سازی گفتیم بسم‌‌الله! واگذار کردند و خریدار دستگیر شد

سعیدی گفت: طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی به صورت کاملا غیرعادی و خلاف آئین نامه از دستور کار خارج شد.

گروه سیاسی آناج: به‌دنبال دستگیری مالک کارخانه ماشین‌سازی تبریز، استعفاء مدیرعامل این مجموعه و اطلاع از آخرین وضعیت طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان به بیت‌المال گفت‌وگویی با محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی داشتیم. در ادامه متن این گفت‌وگوی کوتاه را می‌خوانید:

آناج: طرح اعاده اعاده اموال نامشروع مسئولان به بیت‌المال بعد از رد دو فوریت آن عملاً به بایگانی رفت و 7 ماه از آن خبری نشد، بالاخره این طرح چه زمانی در صحن علنی بررسی می‌شود؟!

طرح‌های اعاده اموال نامشروع، مبارزه با مفاسد اقتصادی و تشکیل سازمانی در این رابطه در کمیسیون ویژه مجلس ادغام و در قالب طرح تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی به صحن علنی مجلس ارائه شد. متاسفانه دیروز یکی از همکاران درباره این طرح اخطار قانون اساسی داد و صد متاسفانه رئیس جلسه با قبول اخطار، طرح را به‌صورت غیرعادی از دستور کار جلسه خارج کرد.

این درحالیست که نمایندگان نمی‌توانند به کلیات طرحی اخطار دهند و وقتی نوبت به مرحله‌ی بررسی جزئیات می‌رسد، در آن وهله اخطارها شنیده می‌شود. بنابراین طبق آئین‌نامه نباید این کار را انجام می‌دادند اما دیروز این روند ناصحیح شکل گرفت. البته رئیس جلسه بعدی آقای مطهری قول داد در هیئت رئیسه این موضوع را بررسی و در صورت اقدام خلاف آئین نامه، مجدداً طرح را به صحن علنی ارجاع دهد.

امیدواریم آنانکه در هیئت رئیسه حضور دارند متوجه اهمیت طرح شوند و انتظارات مردم، آرمان‌های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و تاکیدات رهبری درخصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی را درک نمایند. ما باید از این نوع طرح‌ها حمایت کنیم تا قوانین جدید افراد خائن و سودجو را شناسایی کند.

پزشکیان طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان و مبارزه با مفاسد اقتصادی را از دستور کار مجلس خارج کرد

آناج: منظور از رئیس جلسه کیست؟

رئیس جلسه آقای پزشکیان بود، خطا کرد و این باید جبران شود، این اتفاقات بعضا می‌افتد و شاید رئیس جلسه کاملاً به موضوع تسلط نداشته باشد اما اینکه ادامه دهند و به خروج آن از دستور اصرار کنند خبط است و زحمات زیادی را به هدر می‌دهد. حتی ما با رئیس مجلس شورای اسلامی صحبت کرده بودیم تا با اعمال ماده 75 مانع بررسی و تصویب این طرح نشوند.

از نظر ما اخطار وارد نبود، بنده از طراحان این طرح هستم و صدها ساعت بر روی آن وقت گذاشتیم، با رئیس قوه قضائیه هماهنگ کرده و با کارشناسان قضایی جلساتی را ترتیب دادیم، با حوزه‌ علمیه و مرکز تحقیقات حوزه جلسات زیادی تشکیل یافت و حتی روزهایی که مجلس تعطیل بود ما به تعطیلی نرفتیم و روی طرح وقت گذاشتیم تا سریعا آماده شود.

کارخانه ماشین‌سازی سال‌هاست به روند معیوب واگذاری دچار شده است

آناج: از حواشی کارخانه ماشین‌سازی مطلع‌اید، شاید در آینده شاهد تکرار بحران‌هایی باشیم که در گذشته کارگران بهتر از هر کس دیگری تجربه کرده‌اند، به‌عنوان نهاد نظارتی چه کرده‌اید؟!

دیروز برنامه‌ی تحقیق و تفحص از کارخانه ماشین‌سازی تبریز توسط هیئت رئیسه‌ مجلس اعلام وصول شد تا قضایا آشکار شود. به‌دنبال ابهاماتی که در روند واگذاری و شیوه سازمان خصوصی‌سازی در این‌باره وجود داشت از وزیر سابق اقتصاد نیز جهت پاسخگویی دعوت به عمل آوردیم و قرار بر این شد آنان گزارش کاملی را بعد از تحقیقات به نمایندگان منتقد ارائه کنند اما متاسفانه این اتفاق نیز رخ نداد و ابهامات نیز روز به روز افزایش یافت.

کارخانه ماشین‌سازی جزو صنایع منحصر به‌فردی است که در خاورمیانه آوازه دارد و بر اساس اهداف بلند مدت باید صنایع مورد نیاز ایران و منطقه را تامین می‌کرد اما در طول سال‌های اخیر به روندی معیوب دچار شده است و ادامه نیز دارد. نمی‌دانیم کدام دست‌های پشت پرده نمی‌خواهند ماشین‌سازی به جایگاه واقعی‌اش برسد.

به سازمان خصوصی‌سازی گفتیم بسم‌‌الله! واگذار کردند و خریدار دستگیر شد/ خرید کارخانه حاصل زد و بندهاست

واگذاری اخیر نیز با سکوتِ مطلق صورت گرفت و علی‌رغم گزارشاتی که در خصوص اهلیت خریدار و توان مدیریتی او به ما می‌رسید، نمایندگان ملت در جلسات رسمی خواهان ارائه‌ی برنامه‌ها شدند و از عمومی کردن این موارد خودداری کردند تا دیگر سازمان خصوصی‌سازی بهانه‌ای نداشته باشد.

سازمان خصوصی‌سازی هربار می‌گفت نمایندگان مجلس سنگ‌اندازی می‌کنند و اجازه واگذاری کارخانه و توسعه آن را نمی‌دهند، این‌بار گفتیم بسم‌الله به هرکسی می‌خواهید واگذار کنید اما به ما تضمین دهید واگذاری صحیح صورت گیرد، کارخانه احیاء شود و مشکلات آن مرتفع گردد، حال می‌بینیم نه تنها مشکلات دوچندان شده بلکه خریدار کارخانه نیز در بازداشت به سر می‌برد.

بالاخره زد و بندهایی در پشت پرده رخ داده و انتظار داریم طی روزهای آتی مقامات قضایی این موارد را اعلام کنند، خرید کارخانه حاصل این زد و بندهاست و به همین سبب خریدار دستگیر شده است.

گفت‌وگو از: مجید قنبرزاده

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • درددل
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۶/۱۷ - ۰۱:۳۲
  پزشکیان چنان برای دولت و وزراش داره یقه درانی میکنه که خود دولتیها اینجوری واسه همدیگه خودشون رو نمیکشن.باشه جناب پزشکیان ملت رو به دولت چند فروختی؟به ازای استخدام دخترت در پترو شیمی؟چقدر ارزان فروختی؟به هرکی اعتماد کردیم و هرکی گفتیم این دیگه زیپ جیبش رو کشیده تو زرد از اب دراومد.حیف اون رای هایی که برات جمع کردیم.میری اونجا از دزدا و مختلسین حمایت میکنی و از وزرای بی کفایت و بی لیاقت دفاع میکنی؟واقعا از روی مردم تبریز خجالت نمیکشی؟چرا نمی فهمی دیگه ماجرای جناح بازی تموم شده.تو هنوز موندی در انتخابات 76؟بابا الان مردم با این اوضاع داغون مملکت و دلار 15 تومنی و پراید 40 تومنی واسه هیچ جناحی تره هم خرد نمی کنند.شما فساد طلبان واقعا آفتافا گوتروبسوز مملکته.شما ها از احمدی نژادیهای وصول گرا بدتر نباشید بهتر هم نیستین.اون دکل غیب کرد و شما 9 هزار میلیارد رو غیب کردین.هیچ فرقی دیگه ندارین و دست هردو برای ملت رو شده.دزد ریش پر با دزد ریش پروفسوری یا ته ریشی هیچ فرقی نداره.
  3 + 0 -
 • ترک اصیل
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۶/۱۷ - ۲۰:۱۷
  واقعا من فرد قوم گرا نیستم کل ایران وطن عزیز ماست ولی متعجبم پزشکیان چی داره آخه مردم تبریز چسبیدن بهش؟
  واقعا دوران وزارتش را ندیدید ؟ آثار کارهای غلطش در دانشگاه علوم پزشکی تبریز و باند بازیش هنوز هم هست
  تو رو خدا ولش کنین دیگه
  قحطی رجال نیست واقعا ؟
  2 + 0 -
نظر شما
 • 2
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •