در دانشگاه آزاد باید ارزش‌های انقلاب رعایت شود/ در بهره‌گیری از اساتید انقلابی ضعف داریم/ در بیکاری جوانان دانشگاه نیز سهیم است
 • 1397/06/17 08:53
 • 103204
پای صحبت‌های عزیز جوانپور در تحریریه‌ی آناج؛

در دانشگاه آزاد باید ارزش‌های انقلاب رعایت شود/ در بهره‌گیری از اساتید انقلابی ضعف داریم/ در بیکاری جوانان دانشگاه نیز سهیم است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گفت: نیروهایی که در دانشگاه‌های آزاد تربیت می‌شونو باید انقلابی باشند و لازمه‌ی این مسئله حضور اساتید انقلابی در دانشگاه‌ها می‌باشد.

گروه سیاسی آناج: عزیز جوانپور، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی صبحِ چهارشنبه‌ی هفته گذشته در جمع خبرنگاران آناج حضور یافت و ضمن بازدید از تحریریه‌ی این مجموعه، به گفت‌وگویی تفصیلی با آناج نشست. او ضمن تشریحِ طرح تحول این دانشگاه به سوالات مختلف در حوزه آموزش عالی و روند توسعه علمی کشور پاسخ داد. مشروح گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

در دانشگاه آزاد باید ارزش‌های انقلاب و اسلام رعایت شود/ دانشگاه‌های تهران و تبریز بر مبنای فرهنگ غربی شکل گرفته‌اند

آناج: باتوجه به تغییرات مدیریتی صورت گرفته در سطح کلان و استانی دانشگاه آزاد چه برنامه‌ای برای تحول و پیشرفت دارید؟

دانشگاه‌ آزاد اسلامی به عنوان یک مجموعه‌ی مولد انقلاب، جزو ثمرات انقلاب اسلامی به حساب می‌آید و به همین‌ دلیل انتظار می‌رود دانشگاهی در تراز انقلاب اسلامی باشد. دانشگاه‌های دولتی قبل از انقلاب تشکیل یافته‌اند و قطعا یکسری از ساختارهایشان پیش‌تر نهادینه شده و سال‌های سال بر اساس آن ساختارها گام برداشته‌اند اما چون دانشگاه‌ آزاد بعد از انقلاب تشکیل یافته لازم است تا آرمان‌ها، ارزش‌های انقلاب و اسلام در آن رعایت شود.

یکی از معضلات قبل از انقلاب، تعداد اندک فارغ‌التحصیلان و محصلان ما در سطوح آموزش‌‌‌‌های عالی محسوب می‌شد و دیپلم بالاترین مدرک شناخته شده در آن زمان بود. دانشگاه‌ آزاد دستاورد انقلابیون است و به دست مردمان خودمان پایه‌گذاری شده، لذا باید متفاوت‌تر از دیگر دانشگاه‌های دولتی باشد؛ در دوران قبل از انقلاب دانشگاهها عموما بر اساس فرهنگ غربی شکل گرفته بود اما دانشگاه‌آزاد را خودمان با بودجه‌ی یک میلیون تومانی امام بنیان‌گذاری کرده‌ایم.

رهبری خواهان بازگشت دانشگاه آزاد به اصول انقلابی‌اش هستند/ در بهره‌گیری از اساتید انقلابی در دانشگاه آزاد ضعف داریم

بعد از گذشت سی‌ و‌ چند سال از تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی حجم گستردگی آموزش عالی نیز کاهش یافته و دیگر از آن گستردگی که قبلا خیل عظیمی از دانشجویان به دنبالش بودند خبری نیست و با تغییر مسئولان مربوطه رهبر انقلاب نیز خواستار این هستند که دانشگاه آزاد به اصول انقلابی اولیه خود بازگردد.

در دانشگاه‌ آزاد برخی مسائل و بحث‌ها همچون قرآن و عترت و مسجدسازی بسیار گسترده است که در دیگر دانشگاه‌ها اینگونه نیست. نیروهایی که در دانشگاه‌ آزاد تربیت می‌شوند باید انقلابی به بار بیایند و لازمه‌ی این موضوع حضور اساتید انقلابی است، هرچند که متاسفانه ما در این مسئله ضعف داریم.

کارگروه تغییر و تحول را در دانشگاه آزاد تبریز راه انداخته‌ایم

آناج: فکر می‌کنید دانشگاه آزاد در رفع مشکلات فعلی جامعه چقدر می‌تواند تاثیرگذار باشد؟

سازمان دانشگاه‌ آزاد بسیار منعطف و از اختیارات بسیاری برخوردار است به همین‌خاطر این دانشگاه باید بتواند نیازهای مردمی و فرهنگی را مخصوصا در وضعیت فعلی فراهم سازد. در حوزه‌ی پژوهش باید بر روی مسائل مختلف، از جمله نیازهای جامعه بررسی‌های لازم صورت گیرد تا بتوان برای معضلات و مشکلات موجود در زمان فعلی راه‌ِ حلی پیدا کرد.

البته رسیدن به این خواسته‌ها اندکی زمان‌بر است و لازمه‌ی آن ایجاد تغییر و تحول اساسی در دانشگاه می‌باشد و باید این را قبول داشت که یک شبه امکان چنین تغییراتی وجود ندارد. هرچند با حضور آقای دکتر تهرانچی روند این کار با سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت.

در تبریز کارگروهی تشکیل یافته تا بسته‌ی پیشنهادی تغییر و تحول را به تهران ارائه دهند و اساتید مختلفی از حوزه‌های مدیریت و جامع‌شناسی و حتی خود رؤسای دانشگاه‌ها و معاونین در ابعاد مختلف آموزشی، اجتماعی، اقتصادی برای ایجاد تغییر و تحول در تلاش‌اند.

یک‌بار هم از بودجه دولتی استفاده نکرده‌ایم/  باید در حوزه‌ی علوم انسانی به‌دنبال تولید محتوا و تغییر سرفصل‌ها باشیم

آناج: فکر نمی‌کنید وابستگی دانشگاه آزاد به شهریه دانشجویان در برهه‌هایی از زمان برای این نهاد مشکل‌آفرین می‌شود؟

دانشگاه‌ آزاد اسلامی، دانشگاهی وابسته به شهریه‌ی دانشجویان است در صورتی که دانشگاه‌های دولتی وابسته به نفت هستند که چندان فرقی با هم ندارند چراکه اگر نفت دچار مشکل شود دانشگاه‌های دولتی با مشکل روبه‌رو خواهند شد و اگر دانشجویان شهریه نپردازند و یا حتی از تعداد دانشجویان کاسته شود دانشگاه‌آزاد دچار مشکل خواهد شد.

وابسته شدن دانشگاه به شهریه باعث شده تا تراز مالی دانشگاه‌آزاد رفته رفته کاهش پیدا کند، به همین‌خاطر ما باید در تلاش باشیم تا وابستگی دانشگاه به شهریه‌ها را محدود کنیم.

در بحث تحولِ تازه طراحی شده در چارت دانشگاه‌ها و کارکنان کوچک‌سازی خواهیم داشت به عبارتی شاید سطح‌ها کوچک‌تر شوند ولی ادغام صورت نخواهد گرفت. در بیشتر زمان‌ها مردم از دانشگاه‌آزاد حمایت می‌کنند و کمک‌های نقدی و غیرنقدی و حتی ساختمان و زمین در اختیار دانشگاه‌ قرار می‌دادند به همین‌خاطر دانشگاه‌آزاد هیچ‌گاه از بودجه‌ی دولتی استفاده نکرده است بلکه تمامی نیازهای خود را از طریق مردم به دست آورده است.

دانشگاه فقط به این معنی نیست که در آن تدریس شود بلکه باید کارکردهای دیگری نیز داشته باشد که در طرح‌های تازه به آن اشاره شده است. ما نمی‌توانیم در دانشگاه کتب ترجمه شده‌ی غربی را آموزش دهیم قطعا این خود یک نفی است، این مبانی، مبانی کاملا جدا از مبنای انقلاب اسلامی به شمار می‌روند و انقلاب اسلامی حکومتی بر مبنای دین و تعالیم دینی است و گفته‌های غربی با این موضوعات هم‌خوانی ندارند.

ما باید در حوزه‌ی علوم انسانی به‌دنبال تولید محتوا، تالیف کتاب‌های درسی و تغییر سرفصل‌ها باشیم و آنها را براساس نیازهای جامعه و نظام جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی طراحی کنیم. باید در دانشگاه توانایی حل مسئله به دانشجویان آموزش داده شود تا بتوانند خودشان مشکلات‌شان را حل کنند، متاسفانه دانشجویان ما نمی‌توانند مسائل شخصی خود را حل کنند چه برسد به این که بخواهند مشکلات جامعه را حل کنند.

زمان دانشجویان باید در کارگاه‌ها سپری شود/ صنعت ما با آموزش برابری ندارد

آناج: در برابر پذیرش بیشتر برای اشتغال فارغ‌التحصیلان چه فکری کرده‌اید؟

باید به جای تدریس درس‌های بیهوده، آموزش‌های هدفمند به دانشجویان ارائه داد تا دانشجویان توانمند بار بیایند و بتوانند مشکلات به وجود آمده را حل کنند. بخش عمده‌ای از زمان دانشجویان باید در کارگاه‌ها سپری شود تا در کارآموزی مهارت به دست آورند نه این که صرفاً تمام زمان خود را بر روی صندلی‌های دانشگاه سپری نمایند. متاسفانه صنعت ما با آموزش برابری ندارد و هرکدام مسیر جداگانه‌ای را طی می‌کنند و لازم است تا در رابطه با این موضوع نواقصات حل کرد.

نباید هیچ‌ دانشجویی به این فکر باشد که بلافاصله بعد از فارغ‌ التحصیلی و گرفتن مدرک پشت میز خواهد نشست زیرا بسیاری از رشته‌ها از جمله در مکانیک لازم است تا بعد از گرفتن مدرک وسیله‌ی مکانیکی نیز به دست بگیرد و کار کند.

در بیکاری دانشجویان سهیم هستیم

دانشگاه باید در کنار آموزش به فکر اشتغال دانشجویان نیز باشد، ما در بیکاری دانشجویان سهیم هستیم، چون باید به دانشجو آموزش دهیم که بعد از اتمام تحصیلات خود بتواند برای خود شغلی دست و پا کند. هرچقدر که بر تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار در جامعه افزوده می‌شود به همان نسبت هم از تعداد دانشجویان دانشگاه‌ها کاسته می‌شود برای این که دیگر در افراد انگیزه‌ای برای ادامه تحصیل وجود ندارد.

آناج: برای تشکل‌های دانشجویی چه برنامه‌ای دارید؟

در حوزه‌ی فرهنگی بسیاری از کارها را به دست دانشجویان سپرده‌ایم، کارهای سیاسی نیز به همین صورت است و چنانچه دانشجو بدون دخالت در مسائل سیاسی وارد کرسی‌های آزاد اندیشی شود قطعا دانشگاه زمینه را برای او فراهم خواهد ساخت.

بسیاری از نشریه‌ها از دانشگاه‌های ما منتشر می‌شوند و حتی ما نشریه‌ای به زبان ترکی هم داشتیم، همچنین 4 تشکل‌ در دانشگاه‌ آزاد وجود دارد از جمله انجمن اسلامی و جنبش عدالت‌خواه.

بازنشستگان کارآمد را به صورت تمام وقت به‌کار نمی‌گیریم

آناج: آیا رویه‌ی به‌کارگیری بازنشستگان در دانشگاه آزاد پایان می‌یابد؟

یک تعداد از دانشگاه‌ها هستند که فقط از اساتید بازنشسته استفاده می‌کنند و این باعث می‌شود که جوانان فارغ‌التحصیل بیکار بمانند و ما دقیقا با این موضوع مخالف هستیم. البته ما با حضور دانشگاه‌های دولتی و بازنشسته‌ها مخالف نیستیم اما این که بخواهیم عین دانشگاه‌های غیرانتفاعی فقط از بازنشسته‌ها استفاده کنیم تا حقوق کمی پرداخت کنیم و بیمه شامل حالشان نشود اصلا درست نیست و در تبریز در رابطه با این موضوع اقدام کرده‌ایم منتهی نه اینگونه که دیگر نخواهیم از اساتید بازنشسته استفاده کنیم زیرا حضور برخی از آن‌ها در دانشگاه‌‎ها مفید است، البته آنان را به صورت تمام وقت استخدام نخواهیم کرد و دکتر تهرانچی هم با این قضیه موافق هستند.

اما در خصوص بسته‌ی طرح تحول هم باید بگویم که این طرح در مدت زمان کوتاهی یعنی تا یک ماه آماده خواهد شد چون ما زمان زیادی نداریم، هر استان طرح تحول خود را باتوجه به امکانات و شاخص‌های مشخص شده‌ی خود تحویل خواهد داد.

آناج: سخن آخر

در حال حاضر پیگیر تاسیس شعبات دانشگاه آزاد در جمهوری آذربایجان هستیم و با حضور دکتر ولایتی جلساتی با سفیر آذربایجان در ایران برگزار کردیم، هیئتی از دانشگاه آزاد به باکو سفر کرده و مقدمات تاسیس واحدهای سما و پزشکی فراهم گردیده است و با رفع موانع به زودی واحدهای مذکور تاسیس خواهد شد.

همچنین با رفع نواقص و تکمیل تجهیزات آزمایشگاهی، بیمارستان امام سجاد تا آذرماه مورد بهره برداری کامل قرار خواهد گرفت و در مهر ماه نیز کلینیک‌های دندانپزشکی دانشگاه آزاد آغاز بکار خواهد کرد.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • بی بی
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۶/۱۷ - ۱۳:۴۵
  آقای جوانپور هر چیزی پالوده و اساسی دارد و بی شک دانشگاه آزاد هم از این امر مسنثنی نیست. دانشگاه ها بصورت کلی از یک ساختار متمرکزی برخوردار مباشند و شما نمی توانید و نباید انتظار داشته باشید همه فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد مطابق میل شما تربیت شده باشند و اگر بفکر این امر هستید مطمئن باشید که موفق نخواهید شد. این عمل شما در منافات با نظرات رهبری در مورد ایجاد کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها میباشد. برای انقلابی نشان دادن خودتان نیاز نیست دانشگاه آزاد را هم انقلابی نشان دهید!
  5 + 0 -
 • تحول در علوم انسانی!
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۶/۱۸ - ۰۸:۳۸
  بنگاه دانشگاه آزاد با لحاظ سیر مدیریت گذشته و کنونی اش ،کم کم به یک "اشتباه بزرگ" در فضای علمی کشور تبدیل شد. تنها کارکرد این بنگاه، تولید مدارک بی خاصیت و اختلال در فضای علمی و نخبگانی است.که در آن فرق بین باسواد و با مدرک قابل تشخیص نیست.این اختلال آفرینی هاموجب اختلال در سبک زندگی جوان ایرانی شده است(البته عوامل دیگری نیز دخیل اند).البته خود نیز از تبعات این تغییر زندگی ها و بی ارزش ساختن ساحت علم بی نصیب نمانده است.
  وقتی خانه از پای بست لیبرالیستی و "پول پایه" است، جاسبی و ولایتی و رهبر و تهرانچی و منادی و عزیز آقا عملا چندان فرقی ندارند.
  0 + 0 -
  • 12
   ۱۳۹۷/۰۶/۲۶ - ۰۹:۳۷
   دانشجو و میرزاده یادت رفت یادی هم از صدمات آنها به دانشگاه بشه بد نیست البته دربین این اسامی تنها فردی که از خود دانشگاه آزاد است منادیه بقیه همه از سایر دانشگاه ها و ارگان ها در این دانشگاه جلوس کرده اند و راستی اگر دانشگاه آزاد بعد از 35 سال فعالیت نتوانسته این خروجی را داشته باشه که یک نفر از فارغ التحصیلان خودش این مجموعه را اداره کنند پس باید به کیفیت خروجی های آن 100 % شک کرد
   0 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •