در رژیم شاهنشاهی کمبود امکانات در روستاها طبیعی بود/ بعد از انقلاب اسلامی، توقعات روستائیان بالا رفت!
 • 1397/05/24 08:51
 • 102795
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس دهم؛

در رژیم شاهنشاهی کمبود امکانات در روستاها طبیعی بود/ بعد از انقلاب اسلامی، توقعات روستائیان بالا رفت!

نماینده ملکان گفت: در رژیم سابق روستائیان امکانات نداشتند اما قانع بودند ولی با انقلاب اسلامی و تغییر حکومت توقعات آنان افزایش یافت.

سلمان خدادادی صبح امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران در رابطه با افزایش مهاجرت روستاییان به شهر، ابراز داشت: مهاجرت روستائیان به شهرها یک پدیده نو ظهور و جدیدی نیست بلکه موضوعی ریشه‌دار است و برای اولین بار از زمان اجرای قانون اصلاحات ارضی افزایش پیدا کرد و بعد از تجربه چند دهه کاهش، مجددا در دهه 80 و 90 تشدید شد.  

نماینده مردم ملکان درمجلس شورای اسلامی، علت اصلی پدیده‌هایی چون حاشیه‌نشینی را مهاجرت روستاییان به اطراف شهر‌ها دانست و عنوان کرد: افزایش حاشیه‌نشینی یکی از موضوعات اولویت‌دار در حوزه آسیب‌های اجتماعی است که علت اصلی آن مهاجرت و خالی شدن روستا‌ها و سکونت آن‌ها در اطراف شهرهای بزرگ است، در سال‌های اخیر بعضی از شهرها مانند گلستان که حتی جزو شهر‌های بزرگ محسوب نمی‌شوند نیز درگیر معضل حاشیه نشینی شده‌اند.

وی علت اصلی حاشیه نشینی را مهاجرت روستاییان و علت اصلی مهاجرت را نبود کار و درآمد پایدار دانست و توضیح داد: مردم ناچار هستند برای کسب درآمد جزئی و گذران امورات زندگی خود به شهر‌های بزرگ مهاجرت کنند و چون توان خرید خانه در شهر‌ها را ندارند، به حاشیه نشینی روی می‌آورند و در معرض بسیاری از آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.

افزایش خدمات و امکانات در روستاها مانع از مهاجرت نشد

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به افزایش نسبت شهر‌نشینی به روستانشینی خاطرنشان ساخت: اوایل انقلاب حدوداً 30 -40 درصد مردم ساکن شهر بودند و 60-70 درصد روستا‌نشین، اما امروزه این آمار به 30 درصد روستانشین و 70 درصد شهرنشین تبدیل شده است، البته بخشی از این افزایش به علت تبدیل روستا‌ها به شهرها بوده است، اما درصد بالایی از آن مهاجرت است.

خدادادی با اشاره به وضعیت روستاها قبل از انقلاب، یادآور شد: قبل از انقلاب روستاها بدون خدمات بودند و مردم هم توقعی نداشته و قانع بودند و در رژیم شاهنشاهی فرهنگسازی به گونه‌ای شکل گرفته بود که کمبود امکانات در روستاها طبیعی به نظر می‌رسید، اما بعد از انقلاب توقعات روستانشینان بالا رفت و تمامی نیازهای نیز تامین شد اما نتوانستیم روستاییان را در روستاها نگهداریم.

علت اصلی مهاجرت نبود شغل و درآمد پایدار است

این نماینده مجلس شورای اسلامی، افزود: علت اصلی ماندگاری مردم در روستاها قبل از انقلاب، امکانات نبود بلکه وجود کار و درآمد بود، در حال حاضر تمامی امکانات و  خدمات در روستاها وجود دارد اما چون مردم درآمد پایداری ندارند و مردم برای بدست آوردن کار و زندگی به شهر‌ها مهاجرت می‌کنند.

خدادادی اظهار کرد: علت مهاجرت برخی از نخبگان به کشورهای دیگر همین نکته است، چرا که در کشور خودمان شغل و درآمد پایداری وجود ندارد و دانشجویان نخبه کشور مجبور می‌شوند به کشور‌های اروپایی و آسیایی مهاجرت کنند. پس علت اصلی مهاجرت چه از روستاها به شهرها و چه از کشورمان به خارج نداشتن شغل و درآمد پایدار ناچار به مهاجرت می‌شوند.

عملکرد ضعیف و دور از انتظار سازمان تعاونی و روستایی 

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در رابطه با تاثیر و نقش تعاونی‌های روستایی بر کاهش فقر گفت: نقش تعاونی‌ها در جمهوری اسلامی به صورت کامل شکل نگرفته است، در این مدت سعی کردیم فرهنگ تعاونی را جا بیندازیم و  سهم 30 درصدی اقتصاد را برای تعاونی‌ها در نظر گرفتیم، آیا در حال حاضر 30 درصد اقتصاد کشور در دست تعاونی‌ها قرار دارد؟ خیر؛ بلکه زیر 10 درصد است، در روستاها نیز هیچ نقش تاثیر گذاری ندارد.

وی افزود: سازمان تعاون روستایی از قبل انقلاب وجود داشت و به مرور زمان به دلیل عملکرد ضعیف مسئولین تعاون روستایی و وزارت جهاد کشاورزی یکی پس از دیگری در حال بسته شدن هستند، تعاونی‌ها در حال حاضر معنی واقعیشان را از دست داده‌اند و دیگر تاثیرگذار نیستند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •