هنوز امضای خروج برجام خشک نشده، چطور عده ای عنان از دست داده اند؟
 • 1397/05/16 11:37
 • 102612
پیشنهاد مذاکره ی مجدد با آمریکا از نگاه علی قادری؛

هنوز امضای خروج برجام خشک نشده، چطور عده ای عنان از دست داده اند؟

کارشناس عالی امنیت بین الملل اظهار داشت: هیچ عاقلی در دنیای سیاست مذاکره را در شرایط مساوی و عادلانه رد نمی کند اما خلاف این قاعده هم معنا و مفهومی ندارد.

علی قادری کارشناس عالی امنیت بین الملل پیرامون پیشنهاد بی قیدوشرط مذاکره توسط ترامپ به خبرنگار آناج گفت: در رابطه با روابط بین الملل و تعامل در عالم سیاست، اصل بر مذاکره است؛ مگر اینکه خلافش ثابت شود.

وی خاطرنشان ساخت: هیچ عاقلی در دنیای سیاست مذاکره را در شرایط مساوی و عادلانه رد نمی کند اما خلاف این قاعده هم معنا و مفهومی ندارد.

قادری با بیان اینکه روابط بین آمریکا و ایران از تعادل و وزن قابل قبولی برخوردار نیست و این حالت در مقاطع طولانی به مذاکره منتهی نمی شود، بیان کرد: در اوایل انقلاب ایالات متحده آمریکا با جمهوری اسلامی ایران قطع رابطه کرد تا اهداف سیاسی و منطقه ای خود را در قالب حملات نظامی و کودتای طبس بدست بیاورد.

کارشناس مسائل سیاسی اظهار داشت: بعد از چهل سال تحریم اقتصادی و جنگ نظامی علیه ایران، تاکنون به موفقیت مهمی دست نیافته اند. امروز اگر عقلایی بیاندیشیم و از اصول علم امنیت بین الملل مطابعت کنیم، علی القاعده نباید در موضع ضعف با کشوری از موضع استکبار پای میز مذاکره نشست.

قادری افزود: اما در مقاطعی برای پاسخگویی به افکارعمومی، رویکرد نرمش قهرمانانه مطرح شد و مذاکره ی چندجانبه اجرا گردید. فارغ از حاصل مذاکرات، کشور مدعی مذاکره با تمام وقاحت عهدشکنی کرد و توافقنامه بین المللی را زیر پا گذاشت.

وی متذکر شد: امروز بدنبال خروج آمریکا از برجام، مقطع جدیدی از روابط سیاسی بوجودآمده است و علی رغم آتش تهیه مسئولین آمریکایی، در جامعه ایرانی شاهد وحدت نظر بودیم.

تحلیلگر مسائل بین الملل ادامه داد: پس از مواضع محکم رئیس جمهور و حمایت های قاطعانه ی سردار سلیمانی، ترامپ تغییر موضع داد و مذاکره ی بی قید و شرط را مطرح کرد؛ گذشته از آنکه ترامپ ثبات نظر ندارد اما با مطالعه ی فرآیند کوتاه مدت، نباید دربرابر پیشنهاد مذاکره بی قید و شرط انفعالی برخورد کنیم.

قادری با اشاره به استقبال برخی چهره های سیاسی از مذاکره مجدد با آمریکا گفت: تعجب میکنم وقتی رسانه های غربی پیشنهاد ترامپ را تمسخر میکنند، چطور عده ای در داخل عنان از کف دست داده اند؟ هنوز امضای خروج برجام خشک نشده است. به چه چیزی اعتماد کنیم؟ چه تضمینی وجود دارد که خروجی این مذاکرات مستمر باشد؟ باید هوشیار باشیم و نزدیکان حاکمیت اجرایی نباید پالس های مثبتی ارسال کنند.

وی با بیان اینکه برخی ها به هشدار سردار جعفری واکنش نشان داده و سپاه را به دخالت در امورِ دولت متهم کردند، افزود: سوال بنده از آنها اینست که چطور به مواضع قاطعانه ی سردار سلیمانی تبریک گفتید اما چون پیشنهاد مذاکره مطرح شده یک شبه تغییر موضع دادید و منتقد سردار جعفری شدید؟ مواضع این دو فرمانده دفاع از انقلاب بود. اگر بنا بر تبریک و حمایت باشد، هر دو شایسته ی تبریک هستند. یک بام و دو هوای برخی چهره های سیاسی قابل قبول نیست.

قادری در پایان خاطرنشان ساخت: آمریکا وضعیت مشخصی در سطح جهان ندارد. از اکثر کنوانسیون های بین المللی خارج می شود. کشوری مثل ترکیه را که ارتباطات استراتژیک دارد، تحریم می کند. لذا اعتماد به آمریکا خسارت بار است. البته مواضع روزنامه نگاران لندن نشین و یا غرب باور برای سیاست های اصلی جمهوری اسلامی تعیین کننده نیست. انتظار از دولتمردان اینست که قاطعانه ایستادگی کرده و با اتکا به ظرفیت های درونی مشکلات را مرتفع کنند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •