مدیریت استانیِ ارز
 • 1397/05/13 10:58
 • 102527
یادداشت میهمان/ غلامرضا منصوری

مدیریت استانیِ ارز

صادرات دو و نیم میلیارد دلاری از آذربایجانشرقی این نکته را به خوبی اثبات میکند که در این استان نیازمندی های بخش تولید به ارز، خود بعنوان یک کانون نقطه ای به شمار می رود.

به گزارش آناج غلامرضا منصوری کارشناس ارشد مسائل سیاسی با ارسال یادداشت به تحریریه آناج در خصوص بحران های اقتصادی و اختصاص منابع ارزی به استان ها نوشت:

در بحران های اقتصادی، مدلی برای مواجهه با آثار و تبعات بی ثباتی ها داریم به نام مقابله نقطه به نقطه . در این روش، مدیران اقتصادی فارغ از تصمیمهای کلانی که گرفته اند برای تسکین آلام ناشی از رویدادهای تهدید آمیز نقاط برجسته ای را مد نظر قرار می دهند که نیازمند توجه آنی و فوری است .

این روزها همه می دانند که شرایط ارزی کشور به هیچ وجه نرمال نیست و بازار با یک هیجان کاذب برای تقاضای ارز مواجه است. در این بستر تهدید اقتصادی سیاسی و امنیتی، می طلبد تا از این روش مقابله نقطه به نقطه نیز در کنار سیاست های کلان اقتصادی و مدیریتی برای مقابله با بحران ارز بهره برداری شود.

یک روش منطبق بر این مدل نقطه ای آن چیزی است که از فحوای کلام استاندار آذربایجان شرقی مجید خدابخش در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل اطلاعات استان برمی آید، درخواست مستقیم اختصاص ارز بانک مرکزی برای تامین مصارف مورد نیاز استان ماست.

اینجا دو بحث پیش می آید که در هر دو حالت استان ما مستحق دریافت ارز مستقیم از بانک مرکزی برای تنظیم عرضه و تقاضای بازار اقتصادی محلی است. اگر این روش برای همه استان ها در نظر گرفته شود ما هم نصیب خود را خواهیم برد اما اگر بنا بر اختصاص ارز به نقاط ویژه ای باشد استان ما بازهم این استحقاق را دارد.

تبریز بعنوان بزرگترین کانون ارتباط با کشور ترکیه و آذربایجان جایگاه ویژه ای دارد. این روزها اخباری مانند خرید ملک توسط ایرانی ها در ترکیه به ارزش ۱۶۰ میلیون دلار در ۵ ماهه نخست سال را همه شنیده اند. یا خروج ارز از مرز های استان های همجوار برای خرید ملک در آذربایجان و گرجستان را .

هرچند آمار دقیقی توسط نهادهای ذیربط تا کنون در این خصوص ارائه نشده است اما یقینا بنا به دلایلی مانند هم زبانی ، بعد اندک فاصله جغرافیایی بین شهرهای این کشورها با تبریز، وجود کنسولگری ها و دفتر وزارت خارجه و.. این گونه بنظر میرسد که تبریز یکی از جولان گاه های اصلی تقاضای ارز است و بسیاری از اهالی این شهر ویا شهرهای اطراف، بصورت ویژه ای در این منطقه برای ارز تقاضاسازی می کنند که متفاوت ازدیگر بازارهاست. این همان نقطه ای است که در مدیریت نقطه ای بدان می پردازند.

از طرف دیگر صادرات دو و نیم میلیارد دلاری از آذربایجانشرقی این نکته را به خوبی اثبات میکند که دراین استان نیازمندی های بخش تولید به ارز، خود بعنوان یک کانون نقطه ای به شمار می رود.

کوتاه سخن اینکه، اگر بخشی از ارز مورد نیاز استان راسا به تبریز منتقل و در اختیار بانک های عامل قرار گرفته و تحت مدیریت ستاد اقتصادی مقاومتی استان تخصیص گردد به نظر می رسد شاهد مدیریت ارزی موفق تری خواهیم بودو در مقایسه با زمانی که تقاضاها از پایتخت ، آنهم از داخل یک گیر و پیچ بروکراتیک وحشتناک تامین گردد. از این روی لازم است این پیشنهاد بصورت جدی در لایه های ارشد تصمیم گیری اقتصادی مطرح و مورد بررسی قرار گیرد.

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •