5 تن از وفادارترین نیروهای اردوغان در راس استراتژیک ترین وزارتخانه ها/ تلاش تمام عیار برای رسیدن به ترکیه 2023
 • 1397/04/19 15:26
 • 102047
ادای سوگند ریاست جمهوری و کابینه جدید اردوغان؛

5 تن از وفادارترین نیروهای اردوغان در راس استراتژیک ترین وزارتخانه ها/ تلاش تمام عیار برای رسیدن به ترکیه 2023

اردوغان با کاهش تعداد وزارتخانه ها و انتصاب افراد مورد اعتماد خود در وزارتخانه های حساس اسب دولت جدید را برای اهداف 2023 زین کرده است.

گروه بین الملل آناج/مرتضی جعفرپور مقدم: رجب طیب اردوغان روز دوشنبه با ادای سوگند، دوره جدید ریاست‌جمهوری ترکیه را آغاز کرد. وی نخستین رئیس جمهور ترکیه خواهد بود که با رای مستقیم مردم در راس قوه مجریه قرار گرفته و کابینه دولت جدید را معرفی کرده است.

اردوغان 11 سال نخست‌وزیر ترکیه بود و 4 سال پیش با رای مستقیم مردم به عنوان رئیس جمهور که البته جایگاهی نسبتا نمادین در ساختار پیشین حکومت داشت انتخاب شد.

با رفراندوم برگزار شده و با  تغییر قانون اساسی با رای مثبت مردم، ساختار حکومت از پارلمانی به ریاستی تغییر یافته و با حذف پست نخست وزیری، رئیس جمهور به عنوان شخص اول اجرایی کشور تعیین گردید.

با اختیارات جدید، اردوغان حداقل 5 سال دیگر نیز در راس قدرت اجرایی  جمهوری ترکیه باقی خواهد ماند.

رئیس جمهور جدید ترکیه در طی 15 سال زمامداری خود به عنوان نخست وزیر و رئیس جمهور ترکیه، با تقویت اقتصاد و یکدست کردن جریان راست قدرت اعم از اسلامگرایان محافظه کار و ملی گرایان رادیکال، پایگاه اجتماعی مستحکمی برای خود فراهم کرده و در دو دهه گذشته همواره محبوب بخش بزرگی از جامعه ترکیه بوده است.

از زمان کودتای نافرجام ترکیه در تابستان سال 2016 اردوغان با اقدام به تصفیه بخش وسیعی از نیروهای وفادار به فتح الله گولن (روحانی در تبعید با اندیشه اسلام لیبرال و مخالف اصلی اردوغان) از لایه های مختلف قدرت اعم از نیروهای مسلح، دستگاه قضایی، سیستم آموزشی و نظام مالی کشور سعی کرده است با یکدست کردن قدرت ترکیه را در مسیر حرکت به سوی اهداف اقتصادی وعده داده شده در سال 2023 و 2053 ولو با عقبگرد از ارزش های دموکراتیک که از سوی غربی ها به عنوان پاشنه آشیل دولت اردوغان تلقی شده است پیش ببرد.

مبارزه بی امان با تشکیلات تروریستی پ.ک.ک در داخل و خارج از مرزهای ترکیه، زیر ضرب قرار دادن جناح چپ قدرت و سوق دادن آن ها به سوی جریانات چپ رادیکال (از جمله مجبور کردن حزب جمهوری خواه خلق به دادن آرای عاریتی به حزب چپ کردگرای دموکراتیک خلق ها از ترس ماندن زیر حدنصاب) و سپس بهره برداری از نقاط ضعف  اپوزیسیون مبنی بر حمایت آن ها از شاخه سیاسی پ.ک.ک در مجلس، مقابله با خودسری های بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره و تلاش برای کاهش نرخ دلار در بازار ترکیه، ترمیم ساختار اجتماعی ترکیه مطابق با ارزش های اسلامی و بومی که در طول 7 دهه اقتدار جریان غربگرای سکولار و با قلب ماهیت به جامعه ای به ظاهر غربی و در عمل بی هویت تبدیل شده بود بخشی از تلاش های رجب طیب اردوغان برای نگه داشتن ترکیه در مسیر توسعه است.

اما رجب طیب اردوغان، شب گذشته ساعتی پس از ادای سوگند برای دوره جدید، اعضای نخستین کابینه‌اش با اختیارات جدید را معرفی کرد.بی گمان معرفی کابینه، مهمترین گام اردوغان برای انجام اقدامات آتی وی در مسیر اهداف ترکیه 2023 است.او در دولت جدید، فواد اوکتای را به سمت معاون اول رئیس‌جمهور منصوب کرد.

 اعضای کابینه جدید اردوغان به ترتیب در ادامه آورده شده است:

وزیر دارایی و خزانه‌داری: برات آلبایراک

وزیر دادگستری: عبدالحمید گل

وزیر کار، تامین اجتماعی و خانواده: زهرا زمرد سلجوق

وزیر خارجه: مولود چاووش‌اوغلو

وزیر محیط زیست و شهرسازی: مراد کوروم

وزیر نیرو و منابع طبیعی: فاتح دونمز

وزیر ورزش و جوانان: محمد قصاب‌اوغلو

وزیر کشور: سلیمان سویلو

وزیر فرهنگ و جهان‌گردی: محمد ارسوی

وزیر آموزش: ضیا سلجوق

وزیر دفاع: خلوصی آکار

وزیر بهداشت: فخرالدین خوجه

وزیر صنعت و فناوری: مصطفی وارانک

وزیر تجارت: رخسار پکجان

وزیر کشاورزی و جنگل‌داری: بکر پاک‌دمیرلی

وزیر ترابری و زیرساخت‌ها: محمد جاهد توران

با دقت در کابینه جدید می توان نام پنج تن از وفادارترین و مورد اعتمادترین نیروهای حزب عدالت و توسعه را در راس وزارتخانه های مهم دید. برات آل بایراک، داماد اردوغان در راس وزارت دارای و خزانه داری، عبدالحمید گل در راس وزارت دادگستری، مولود چاووش اوغلو به عنوان وزیر امور خارجه، سلیمان سویلو وزیر کشور و حلوصی آکار رئیس پیشین ستاد کل ارتش ترکیه که وفاداری خود را در کودتای نافرجام سال 2016 به دولت ترکیه اثبات کرده بود به عنوان وزیر دفاع دولت جدید انتخاب شد.

رئیس جمهور ترکیه علاوه بر اینکه با یک اقدام حساب شده و با ادغام و حتی لغو چندین وزارتخانه، کابینه دولت را از 26 وزارتخانه به 16 وزارتخانه تقلیل داده است بلکه در این بوروکراسی کوچک شده نیز 5 تن از نزدیک ترین و وفادارترین نیروهای خودی را در راس مهمترین و استراتژیک ترین وزارتخانه ها قرار داده است.به عبارتی می توان این 5 وزیر را به عنوان هسته اصلی کابینه کوچک شده اردوغان تلقی کرد که وی با اعتماد کامل  به آن ها، اسب دولت جدید خود را برای حرکت به سوی اهداف 2023 زین کرده است.

انتهای پیام/

 

 

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •