به این جمع‌بندی رسیدم که صنعت هسته‌ای مزیتی برای کشور ندارد!/ ارتباطمان با دنیا صحیح نیست اما موافق کوتاه آمدن برابر قلدری نیستم
 • 1397/04/13 10:45
 • 101958
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی؛

به این جمع‌بندی رسیدم که صنعت هسته‌ای مزیتی برای کشور ندارد!/ ارتباطمان با دنیا صحیح نیست اما موافق کوتاه آمدن برابر قلدری نیستم

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو بر سرمایه گذاری روی مزیت های کشور اعم از نفت، گاز و پتروشیمی تاکید کرد.

به گزارش آناج، مسعود پزشکیان در اجلاس مدیران عامل صنعت پتروشیمی با اشاره به بررسی توافق هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: زمانی که بحث انرژی هسته‌ای در مجلس مطرح بود به این جمعبندی رسیدم که صنعت هسته‌ای به آن شکل مزیتی برای کشور محسوب نمی‌شود چرا که ذخایر اورانیوم کشور مشخص بوده و حدود هزار و 200 تن است لذا آیا این هزار و 200 تن ارزش دارد که بر روی آن کار کنیم.

وی با بیان اینکه ایران در بحث ذخایر نفت و گاز، ذخایر استثنایی و مزیت بالایی دارد، افزود: شاید اگر همان مقدار که به صنعت هستهای توجه داشتیم به گاز، نفت و صنعت پتروشیمی توجه شود، میتوان قدرت بیشتری در منطقه و دنیا پیدا کرد.

نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه باید روی مزیت‌ها تمرکز کرد، ادامه داد: باید بیشتر روی مزیت‌ها و پتانسیل‌های کشور سرمایه گذاری کرد.

وی با اشاره به آیات متعدد قرآن کریم درباره لزوم ایجاد وحدت و انسجام بین مسلمانان یادآور شد: ما امروز کمی در جامعه در بحث وحدت مشکل داریم در حالی که در شرایط کنونی وحدت و انسجام در کشور ضروری است.

پزشکیان با اشاره به اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی آمریکا افزود: ایران در شرایط فعلی در جنگ اقتصادی قرار دارد که از جنگ نظامی سخت تر است لذا در این جنگ باید تمام نیروها در کنار یکدیگر قرار گیرند.

وی تصریح کرد: برخی تصمیم‌هایی که تاکنون اخذ شده صحیح نبوده است اما به هر حال برای ایستادگی در برابر چنین تهاجمی باید بین تمام قوا در داخل کشور وحدت و انسجام ایجاد شود تا بتوان مزیتی پیدا کرد.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو با تاکید بر اینکه نخستین موضوع در شرایط کنونی این بوده که باید به این باور رسید که با یکدیگر متحد شویم، اظهار داشت: در شرایط کنونی ایجاد وحدت بین مجلس، دولت، سرمایه گذاران و مردم ضروری است البته نباید وعده‌های نادرست به مردم داد.  

وی افزود: در شرایط کنونی باید مزیت‌های کشور را استحصال و تمام افرادی که می‌توانند درگیر شوند را برای به فعلیت رساندن این مزیت‌ها وارد بازی کرد لذا اگر بتوان تمام بازیگران مختلف را که به آن‌ها نیاز داشته وارد بازی کرد می‌توان نتایج خوبی کسب کرد.

پزشکیان با بیان اینکه 90 درصد تحقیقات در دنیا خاک می‌خورد، ادامه داد: در ایران شاید تنها از 5 درصد تحقیقات استفاده شود در حالی که باید دانشگاه‌ها را در بخش‌های مختلف درگیر کرده و با آن ها مشارکت کرد.

وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی باید از ظرفیت دانشگاهی استفاده کند، تشریح کرد: پتروشیمی‌ها باید برای افزایش کیفیت، کارایی و اثربخشی از بخش دانشگاهی استفاده کنند و بازیگران مختلف را بیشتر درگیر فعالیت‌ها کنند.

نایب رئیس مجلس با تاکید بر اینکه هیچ راهی جز سرمایه گذاری در مزیت‌های کشور وجود ندارد، افزود: بهترین مزیت‌ها منابعی بوده که در کشور وجود دارد و باید استفاده کرد لذا ایران بر روی ذخایر طلای سیاه قرار گرفته است که تنها باید بیدار شده و متوجه شود که چگونه می توان از این ذخایر استفاده کرد.

وی ادامه داد: می‌توان کشور را با اراده، تلاش و همت از بحران کنونی خارج کرد و تنها با تلاش می‌توان به نقطه مطلوب دست یافت.

پزشکیان به صنایع پتروشیمی کشور توصیه کرد که مسائل و مشکلات پتروشیمی ها را با کمیسیون انرژی مجلس در جریان گذاشته و این مسائل را با آن‌ها حل کنند.

وی با بیان اینکه پتروشیمی، نفت و گاز بزرگ ترین مزیت نسبی کشور است به شرط این که به صورت خام به فروش نرسد، افزود: هرچه این مواد به کالای نهایی تبدیل شود ارزش افزوده بیشتری برای کشور خلق می‌کند.

این نماینده مجلس یادآور شد: روش قانونگذاری در کشور را باید تغییر داد و اصلاح کرد چرا که نمی‌توان با این روش‌ها به نقطه مطلوب دست یافت.

پزشکیان با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا در چنین شرایطی که کالا به کشور نمی‌دهند می توان نخبگان را وارد کشور کرد، افزود: به نظر می‌رسد که می‌توان با ورود نخبگان به کشور و حتی نخبگانی که ایران را ترک کرده‌اند برخی کالاها را به جای خرید از خارج کشور در داخل تولید کرد.

وی با اشاره به نقدینگی سرگردان در جامعه ادامه داد: باید به گونه‌ای برنامه ریزی کرد که به روش مختلف و یا حتی تشکیل کنسرسیوم دلارها و ریال های سرگردان را به سمت صنعت پتروشیمی سوق داد و به جای صادرات نفت و گاز خام کالای نهایی در کشور تولید کرد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موافق اینگونه ارتباط با دنیا نبوده و نیستم اما موافق کوتاه آمدن در برابر قلدری‌ها نیز نیستم لذا تمام نیروها در کشور باید کنار یکدیگر قرار گیرند چرا که سختی‌ها می‌تواند ما را بیدار کند اگر در برابر آن بایستیم.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • نبض مردم
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۴/۱۳ - ۱۴:۵۷
  بنده هم با توجه به رشد علم پزشکی در سالیان اخیر و اینکه بیشتر بیماری های قلبی با دارو قابل کنترل و درمان می باشند به این جمع بندی رسیدم که رشته جراحی قلب را از دانشگاه ها جمع کنیم !!!!!!!!! حتما تصدیق می فرمائید که این نظر از عقیده جناب نماینده عوارض کمتری دارد
  0 + 0 -
 • بایراق
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۴/۱۴ - ۱۲:۰۲
  سلام-جناب احمدی نژاد در سخرانیش در آخرین سفر به تبریز میزان سرمایه گذاری ارزی در صنعت هسته ای تا پایان دولت خودش را سی میلیارد دلار اعلام کرد حال سرمایه گذاری ریالی چقدر بود خدا می داند که بخشی از این سرمایه در قضیه برجام تخریب شده سوال اینجاست که چرا بعد از انجام سرمایه گذاریها معلوم شود در صنعت هسته ای نبایست اینهمه بیت المال را اسراف می کردند و باید با برنامه تر وکاربردی تر حرکت می شد
  0 + 0 -
 • رهگذر
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۴/۱۷ - ۱۸:۳۷
  بعد از این همه کش و قوس های فراوان ای هم یک سناریوی جدید...
  0 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •