سرمایه خانواده‌های تبریزی در صف اخذ اقامت ترکیه!/ پایان تلخ مهاجران از مرگ تا آوارگی
 • 1397/03/24 10:43
 • 101588
گزارش آناج از رویای اخذ تابعیت کشورهای همسایه در تبریز؛

سرمایه خانواده‌های تبریزی در صف اخذ اقامت ترکیه!/ پایان تلخ مهاجران از مرگ تا آوارگی

دریافت اقامت موقت یا دائم کشورهای اروپایی به رویایی تبدیل شده است که بسیاری از خانواده‌ها بدون اطلاع از سرانجام آن تمام سرمایه‌شان را برای این هدف به حراج گذاشته‌اند.

گروه اجتماعی آناج: به نظر می‌رسد وضع مالی خوبی داشته باشند در اوضاع گرانی طلا تمام جعبه چوبی مملو از طلا را بر روی پیشخوان مغازه قرار می‌دهند تا طلافروش جوان به آنها بگوید که قیمت طلاهایی که در طول زندگی مشترکشان خریده‌اند چقدر می‌شود.

خوشحال به نظر می‌رسند و مدام در حال حساب کتاب هستند، گویی تمام زندگی‌شان را برای سفری بی بازگشت فروخته‌اند و طلاهایی که در طول سال‌ها خریداری کرده‌اند تیر خلاصی بر دارایی‌های غیرنقدی‌شان است!" 25 میلیون تومان، یک کلام!" این را فروشنده جوان می‌گوید و منتظر پاسخ زن و مرد جوان می‌شود. گویی از این مبلغ راضی نیستند و مرد که شقیقه‌های سفیدش نشان از عبور از دوران جوانی و پا گذاشتن به دوره میان‌سالی دارد پاسخ می‌دهد: "آن زمان که ما این طلاها را خریده‌ایم قیمت طلا تا به این حد بالا نبود اما حتی اگر از روی فاکتور حساب کنیم قیمت این طلا 25 میلیون تومان می‌شود، چرا با چندین برابر شدن قیمت طلا فرقی در قیمت طلاهایمان نمی‌کند؟"

فروشنده جوان مشغول توضیح به مرد می‌شود که فرصت را غنیمت می‌شمارم و با همسر جوانش گفت‌وگو می‌کنم با تردید می‌پرسم چرا طلاهایی که برای زن بسیار ارزشمند است را می‌فروشند که با قاطعیت جواب می‌دهد: "به خاطر گرفتن اقامت ترکیه!" دلیل این مهاجرت را که می‌پرسم با ناراحتی جواب می‌دهد:" بسیاری از اعضای فامیل در کشورهای مختلف حضور دارند و حتی برخی از آنها در آمریکا به سر می‌برند اما از آنجایی که گرفتن اقامت کشورهای اروپایی و مخارج زندگی در آنجا بسیار زیاد است، تصمیم گرفته‌ایم برای همیشه به ترکیه برویم."

با تعجب به سوال‌هایم ادامه می‌دهم که دلیل این مهاجرت چیست و زن جوان تاکید می‌کند:" از آینده وضعیت اقتصادی نگرانیم و به نظرمان کشورهای اروپایی و ترکیه فرصت‌های بهتری را برای اقتصاد و زندگی فراهم می‌کند، می‌خواهم تنها فرزندم را در کشوری پیشرفته بزرگ کنم!"

رویای اخذ تابعیت ترکیه با خرید ملک

نمی‌توانم حس کنجکاوی‌ام را سرکوب کنم و ادامه می‌دهم مگر اخذ تابعیت یک کشور دیگر به این آسانی است؟ که با لبخند پاسخ می‌دهد:" کار آسانی که نیست ولی باید پول داشته باشی ما تصمیم داریم ملکی آنجا خریداری کنیم و اگر به مدت هشت سال اقامت موقتمان را تمدید کنیم می‌توانیم اقامت دائم را دریافت کنیم."

در حالیکه ظاهرا همسرش با فروشنده به توافق رسیده است ادامه می‌دهد: "نزدیک چهارصد میلیون تومان از اموالمان را نقد کرده‌ایم و اگر ارث پدری همسرم را بدهند با خیال راحت به ترکیه می‌رویم و بعد از هشت سال هم اقامت دائم آنجا را دریافت می‌کنیم."

آخرین سوالی که به ذهنم می‌رسد را در مورد شغل همسرش می‌پرسم: "همسرم مغازه لوازم خانگی داشت اما دیگر قید همه چیز را زده‌ایم تا از اینجا برویم، نمی‌دانم همسرم آنجا می‌خواهد چه کار کند اما مطمئنم ترکیه مانند سایر کشورهای اروپایی کشور فرصت‌هاست و به زودی آنجا موفق می‌شویم."

سری تکان می‌دهم و با لبخند برایشان آرزوی موفقیت می‌کنم اما همچنان ذهنم درگیر این خانواده و خانواده‌های دیگری است که به امید زندگی بهتر و رفاه ترک وطن کرده‌اند و در بیشتر مواقع تنها دستاوردشان زندگی در آپارتمان‌های کوچک و حقیر با پایین‌ترین شغل‌ها بوده است اگرچه در بین آنها به اندازه انگشتان دست نیز انسانهای موفقی وجود دارند که شاید اگر در ایران می‌ماندند نیز به همان اندازه و یا بیشتر از آن موفق بودند.

قصه تلخ مهاجرت، داراها و ندارها می‌روند

اگر اهل گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی و جست‌وجو در گوگل باشید بی‌تردید با هزاران آگهی تبلیغ برای مهاجرت مواجه می‌شوید، آگهی‌هایی که با تبلیغات اغواکننده خود انسان را برای داشتن زندگی پیشرفته و مدرن وسوسه می‌کند حال اینکه در پسِ پرده این تبلیغات سرابی است که جز از دست رفتن سرمایه و آوارگی چیزی ندارد.

بسیاری از افراد بدون داشتن پول کافی و از طریق غیرقانونی دست به مهاجرت زده و پایان کارشان در بسیاری از مواقع بسیار تلخ بوده است؛ تلخ مانند مرگ و یا آوارگی در کشور غریب.

در صورت داشتن پول کافی برای گرفتن اقامت موقت و یا دائم نیز تنها چیزی که نصیب مهاجران می‌شود برچسب شهروند درجه دو است حتی اگر به ظاهر و در قانون چنین نباشد اما برخورد مردم و مقامات کشورهای اروپایی ثابت خواهد کرد که مهاجران همیشه شهروندان درجه دو هستند.

کم نیستند افرادی که رویای زندگی در خارج از کشور را به سر دارند و بسیاری از آنها نیز دست به مهاجرت می‌زنند بی آنکه بدانند در پسِ پرده زیبای مهاجرت چه چیزها خوابیده است و شاید این ضرب‌المثل ترکی مصداق رویای پیشرفت در خارج از کشور باشد "آریخ اوزگه مملکت ده کوکَلمَز: هیچ آدم لاغری در کشور غریبه چاق نمی‌شود!"

گزارش از: فرناز پورعباس

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • من
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۳/۲۴ - ۱۱:۳۷
  اشحین ساتان؛ کوشح ساتامماز
  ولی پول خوب دارن بنظرم مهاجرت موفقی خواهند داشت
  5 + 1 -
  • آرازز
   ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۰۳:۲۳
   ائششکین ساتان کوششک آلانماز
   2 + 0 -
 • جعفر
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۳/۲۴ - ۱۶:۲۲
  شما بجای این چرندیات ، ریشه یابی کنید چرا همه مردم میخوان برند جای دیگه . حتما از اصلاح کشور خود ناامید شدند
  1 + 2 -
 • آرازز
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۰۳:۳۸
  شخصا از آنهایی بودم که از اینکار نفرت داشتم ولی الان که به چهل سالگی رسیدم با نگاه به گذشته و مقایسه خود با جوانان فامیل که اکثرا در کنکور قبول نشدند و رفتند متوجه میشوم که هرکدام با هر ضریب هوشی که رفته اند از بنده موفق تر شده اند و از زندگی لذت میبرند
  عمر خودمون رو صرف یک سری ملاک ها وارزش ها کردیم و تازه فهمیدیم که همه چیز یک رویا بود یک شعار بود و بس
  نه حال امروزمان خوش است و نه آینده ای در انتظارمان ...با این دولتیانی که نه درد دنیا دارند و نه اعتقادی به آخرت
  2 + 0 -
 • علی
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۰۹:۳۶
  دوست عزیز متاسفانه ما در کشور خودمان هم شهروند درجه دو حساب می شویم. کافی است نگاهی به اطراف خود بیندازید از این افراد بسیارند. با اینکه مالیات میدهیم وضعمان بسیار بدتر از کسانی است که با داشتن دارایی زیاد از دادن مالیات طفره می روند.با وجود داشتن شغل زیر بار قرض و وام مانده ایم و امروزمان بدتر از دیروزمان است.
  2 + 0 -
 • محمد
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۳/۲۷ - ۰۹:۵۰
  با مملکت مت کاری کردید که نه امیدی به آینده هست و چیزی. با نام دین مردم رو از دین هم زده کردید. اقتصاد رو با نادانی و احتلاس و دزدی داغون کردید. ادارجات پر شده اند از افراد بی لیاقت و کار نکن که فقط ادعا دارند. همه به فکر فرار هستد ولی موقعیت و سرمایه نذارند...
  2 + 0 -
 • کیمیا
  پاسخ ۱۳۹۷/۰۳/۲۸ - ۱۴:۱۴
  و چقدر غم انگیز شده وضعیت کشورمون😢
  0 + 0 -
نظر شما
 • 7
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •