شکل‌گیری
 • 1397/01/28 19:29
 • 100168
مام جمعه اهر؛

شکل‌گیری "جهاد علمی" لازمه خروج از رکود علمی در جامعه است

امام جمعه اهر گفت: در حوزه علم افت کرده‌ایم و با رکود روبه‌رو هستیم و لازمه خروج از رکود علمی لازم است تا جهاد علمی در جامعه شکل گیرد.

به گزارش آناج به نقل از تسنیم ، آیت‌الله جواد حاجی‌زاده عصر امروز در نخستین جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان اهر در سال جاری با اشاره به اینکه جلب مشارکت خیرین در امر مدرسه‌سازی در واقع زنده نگه‌داشتن تعامل و همکاری است اظهار داشت: اگر مسئولی در خصوص جلب مشارکت مردم ارتباط تنگاتنگی نداشته باشد نمی‌تواند موفقیتی کسب کند.

وی افزود: دولت در حال حاضر از نظر مالی در تنگنا قرار دارد و امکانات در اختیار دولت نمی‌تواند پاسخگوی تمامی مشکلات باشد و حرکت به سمت خیرین و مردمی بودن که در اولویت دولت قرار گرفته توان حل مشکلات جامعه را فراهم می‌کند و از طرفی در جشنواره خیرین مدرسه‌ساز و مدرسه یار اهر که هدف جلب مشارکت خیرین بوده، مهم است چراکه تا به حال بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردم و خیرین برکاتی بسیاری به همراه داشته است.

امام جمعه اهر در ادامه بر لزوم استفاده از ایده‌های نو و خلاقیت نوآورانه در برگزاری جشنواره‌های خیرین مدرسه‌ساز تأکید کرد و ادامه داد: بهتر است تا جشنواره‌هایی همچون جشنواره خیرین مدرسه‌ساز را حالت تکراری خارج کرده و از ایده‌های نو مثل تغییر محل برگزاری استفاده شود.

حاجی‌زاده با بیان اینکه همه باید به دنبال خیرین مدرسه‌سازی باشیم که علاقه‌مند به مشارکت در امر مدرسه‌سازی هستند تا حداقل بتوانیم گره از مشکلات آموزش و پرورش باز کنیم، گفت: دست‌اندرکاران جشنواره خیرین مدرسه‌ساز و مدرسه یار شهرستان اهر توجه داشته باشند که در برگزاری جشنواره هزینه‌ها را به حداقل برسانند.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه با توجه به بیشتر شدن تعطیلات مدارس در مناسبت‌های مختلف و بارش برف و کولاک در تحصیلات دانش آموزان خلل ایجاد می‌کند، بیان داشت: در حوزه علم افت کرده‌ایم و با رکود مواجه هستیم و لازمه خروج از رکود علمی لازم است تا جهاد علمی در جامعه شکل گیرد.

امام جمعه اهر تصریح کرد: در جهت پیشرفت حوزه تعلیم و تربیت بایستی برای مسائل آموزشی و تربیتی برنامه تدوین شود تا بدین طریق بتوانیم افت تحصیلی و تربیتی را در منطقه جبران کنیم به‌طوری که کشور ما از نظر اقتصادی زیر هجمه‌های دشمن و از سوی دیگر دشمن برای مسائل فرهنگی نیز سرمایه‌گذاری کلانی انجام داده است.

بازسازی 32 مدرسه شهرستان اهر در انتظار مشارکت خیرین است

جعفر شجاعی نیز در نخستین جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان اهر در سال جاری با اشاره به اینکه سومین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز و مدرسه یار شهرستان اهر بیستم اردیبهشت‌ماه در تهران برگزار می‌شود، اظهار داشت: بن بر تصمیمات اتخاذ شده قرار شده تا سومین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز و مدرسه یار اهر پیش از فرارسیدن ماه مبارک رمضان برگزار شود و به همین منظور فعلاً سالن اجتماعات مجمع خیرین مدرسه‌ساز تهران را در نظر گرفته‌ایم.

مدیر آموزش و پرورش اهر از احداث 6 باب مدرسه خیرساز در شهرستان اهر خبر داد و افزود: این مدارس خیرساز که نتیجه جشنواره خیرین مدرسه‌ساز شهرستان اهر در سال گذشته بود در روستاها در حال احداث بوده و بر اساس بررسی‌هایی که انجام داده‌ایم و قرار است تا بر طبق نیازمندی‌ها جشنواره خیرین مدرسه‌ساز و مدرسه یار را برگزار کنیم 32 مدرسه در شهرستان اهر به احداث و مرمت نیاز دارد.

وی یک‌صد دستگاه کامپیوتر و 30 دستگاه کپی، 40 دستگاه چاپگر، 40 دستگاه پروژکتور، 400 صندلی دانش‌آموزی، 200 صندلی آموزگار و 100 میز آموزگار را از نیازمندی‌های آموزش و پرورش اهر عنوان کرد، ادامه داد: علی‌رغم اینکه سالانه تعدادی از تجهیزات از سوی اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس آذربایجان شرقی تأمین و تجهیز می‌شوند اما با این وجود هنوز کمبودهای بسیاری وجود دارد.

شجاعی بابیان اینکه دبیرستان 12 کلاسه والفجر که در جریان زلزله سال 91 منطقه ارسباران دچار آسیب‌دیدگی شده بود اکنون نیازمند بازسازی و مقاوم‌سازی است، گفت: بعد از جریان زلزله سال 91 کارشناسان پس از بازدید اعلام کردند که آسیب زیادی ندیده اما نمی‌توان استفاده کرد و حال اگر بخواهیم از این مدرسه استفاده کنیم حداقل می‌بایست مقاوم‌سازی شود و برای مقاوم‌سازی به 800 میلیون تومان اعتبار نیازمندیم.

وی تصریح کرد: بنیاد علوی قرار است تا 1400 باب کلاس درس احداث کند اما تاکنون شاهد هستیم که در استان آذربایجان شرقی تنها شهرستان ملکان توانسته با همراهی مسئولان محلی و نماینده مجلس 40 باب از این کلاس درس را برای شهرستان جذب کند اما با این‌که بنده هم حضوری و هم به‌صورت مکتوب نیازمندی شهرستان اهر را به بنیاد علوی اعلام کرده‌ام ولی اگر همراهی نماینده مجلس و فرماندار و امام جمعه نباشد این امر شاید محقق نشود.

مدیر آموزش و پرورش اهر با ذکر اینکه بنیاد برکت در طول سال‌های گذشته 4 باب مدرسه در شهرستان اهر احداث کرده است، بیان کرد: در حال حاضر احداث مدرسه 12 کلاسه بالای 2 میلیارد تومان هزینه دارد و مدارسی که بنیاد برکت احداث کرده از نظر بنا، مستحکم و کیفیت خوبی دارد.

شجاعی با تأکید بر اینکه هنرستان امیرکبیر اهر از فضای مطلوبی برخوردار نبوده و نیازمند بازسازی است، خاطرنشان کرد: دبستان شهید هاشمی نژاد، دبستان شهید عمله زاده، هنرستان امیرکبیر و دبیرستان والفجر شهرستان اهر در حال حاضر به تخریب و بازسازی نیاز دارند.

دبیر شورای آموزش و پرورش شهرستان اهر اضافه کرد: هر ساله هزینه‌ای برای گرامیداشت روز معلم در شهرستان‌ها تخصیص می‌یافت و اکنون سومین سالی است که ریالی برای گرامیداشت روز معلم به شهرستان اهر تخصیص نمی‌یابد، متأسفانه علی‌رغم میل باطنی نمی‌توانیم از تمامی معلمان تجلیل کنیم و حداقل می‌طلبد تا از 117 معلم که امسال بازنشسته شده‌اند تجلیل و از زحمات آن‌ها قدردانی کنیم.

وجود مدارس کانکسی در شهرستان اهر زیبنده نام اهر نیست

مدد سمندری، معاون فرماندار شهرستان اهر در نخستین جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان اهر در سال جاری با اشاره به برگزاری سومین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز و مدرسه یار شهرستان اهر در تهران اظهار داشت: تا به حال با وجود تنگناهای مالی دولت، خیرین مدرسه‌ساز دستگاه تعلم و تربیت اهر را تنها نگذاشته‌اند.

وی، وجود خیرین مدرسه‌ساز و مدرسه یار را مایه خیر و برکت برای جامعه دانست، افزود: همان‌گونه که خیرین یار و یاور دولت در بازسازی مدارس فرسوده بوده‌اند امیدواریم خیرین مدرسه‌ساز این بار نیز برای بازسازی و مرمت 32 مدرسه شهرستان اهر یاری‌رسان ما باشند.

معاون فرماندار شهرستان اهر بابیان اینکه خیرین مدرسه‌ساز طی سال گذشته برای احداث مدارس در اهر نزدیک به 15 میلیارد تومان متعهد شده بودند، گفت: با این‌که خیرین با اعتقاد راسخ تصمیم به احداث مدارس می‌گیرند می‌طلبد تا با عزت و احترام از آن‌ها تکریم کنیم.

سمندری اضافه کرد: هرگونه شمه‌ای از توسعه را که در منطقه ارسباران می‌بینیم مدیون آموزش و پرورش هستیم و اگر امروز ما در قامت مسئول و مدیر در جامعه انجام‌وظیفه می‌کنیم در واقع مدیون آموزش و پرورش و معلمان هستیم این در حالی است که باید اکنون قدردان این دستگاه و معلمان باشیم.

وی با تأکید بر اینکه وجود مدارس فرسوده و تخریبی با گذشته 6 سال از زلزله ارسباران زیبنده شهرستان اهر و منطقه ارسباران نیست، گفت: هیچ‌کسی به‌اندازه اهری‌ها، ارسبارانی‌ها و آذربایجانی‌ها دلسوز زادگاه اش آذربایجان، ارسباران و اهر نیست بلکه اهری و ارسبارانی‌های توانمند مقیم تهران و خارج از کشور وجود دارد که برای جبران کم و کاستی‌های زادگاه خود می‌توانند نقشی داشته باشند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •