آیا تغییر در نظام سیاسی ارمنستان به تغییر حکومت خواهد انجامید؟/ برپایی چادرهای معترضین در میدان های اصلی ایروان
 • 1397/01/27 13:09
 • 100116
گزارش آناج از ادامه اعتراضات در میادین اصلی ایروان؛

آیا تغییر در نظام سیاسی ارمنستان به تغییر حکومت خواهد انجامید؟/ برپایی چادرهای معترضین در میدان های اصلی ایروان

راهپیمایی‌های اعتراض آمیز در ایروان علیه تغییر نظام سیاسی کشور و تصدی پست نخست وزیری از سوی سرژ سارکیسیان تا 17 آوریل و انتخابات درون پارلمانی ادامه خواهد داشت.

گروه بین الملل آناج: 17 آوریل و رای گیری برای انتخاب نخست وزیر در داخل پارلمان این کشور برای مردم ارمنستان می‌‌‌‌تواند به یک روز تاریخی مبدل شود. همزمان با انتخاب نخست وزیر از سوی پارلمان این کشور نظام ریاستی موجود در کشور به نظام پارلمانی تبدیل شده و در پی تغییرات صورت گرفته نخست وزیر منتخب به عنوان رئیس قوه مجریه شخص اول اجرایی کشور شده و منصب ریاست جمهوری به پستی تشریفاتی تنزل خواهد یافت. بالطبع مدعی اصلی اخذ منصب نخست وزیری رئیس جمهور سابق ارمنستان سرژ سرکیسیان خواهد بود.

در اجلاس شنبه گذشته حزب جمهوری خواه نامزدی سارکیسیان برای نخست وزیری از سوی حزب قطعی شده و با توجه به حضور حداکثری حزب حاکم جمهوری خواه در مجلس پیش بینی‌‌‌ها درباره نخست وزیر آینده کشور کار چندان دشواری نخواهد بود.

بسیاری از تحلیلگران داخلی و خارجی عملکرد سارکیسیان و حزب متبوع وی را تلاش برای ماندگاری در قدرت بدون محدودیت زمانی قلمداد می‌‌کنند اما دیاسپورای ارمنی خارج نشین با حضور دوباره سارکیسیان در راس قدرت برای مدت 5 سال آینده مخالف است.

همزمان با اقدامات حزب حاکم و شخص سرژ سارکیسیان برای زمینه سازی به منظور حکومت مادام العمر، اعتراضات مردمی در خیابان های ایروان شدت گرفته است. مخالفین دو روز قبل حتی ساختمان رادیو دولتی ایروان را برای مدتی به اشغال درآوردند. پیش بینی می‌‌شود با نزدیک شدن به زمان انتخابات پارلمانی بر دامنه اعتراضات مردمی افزوده شده و موجی از اقدامات خشونت آمیز پایتخت را فرا گیرد.

اعتراضات مردمی در ایروان از روز جمعه با فراخوان حزب "قرارداد مدنی شهروندان" آغاز شده و نیکول پاشینیان، رهبر این حزب و همچنین رهبر فراکسیون "یئلک" در داخل مجلس پس از راهپیمایی دو هفته‌‌ای خود و پیمودن مسیر 214 کیلومتری به اعتراضات مردمی ملحق شده است. هم اکنون مردم معترض با برپایی چادرهایی در میادین اصلی ایروان ازجمله میدان آزادی و میدان پاریس برای اعتراضات فردا و جلوگیری از تصدی پست نخست وزیری از سوی سرژ سرکیسیان آماده می‌‌شوند.

معترضین با اشاره به افزایش مهاجرت به خارج از کشور، کاهش رشد جمعیت، افزایش بیکاری و در کل عمیق‌‌تر شدن بحران‌‌های داخلی و منطقه‌‌ای در دوره اقتدار سرژ سارکیسیان بر این باورند که وی حق ماندن در قدرت برای یک دوره پنج ساله دیگر را ندارد. آن‌ها تاکید کرده‌اند که با محاصره ساختمان پارلمان در روز رای گیری اجازه نخواهند داد تا نمایندگان مجلس به نخست وزیری سارکیسیان رای دهند.

در نقطه مقابل اما هم اکنون، علی رغم نبود اختیارات رسمی در دستان سرژ سرکیسیان، وی با استفاده از دست‌های پنهان خود در داخل قدرت سعی در کنترل اوضاع کشور و نیز مهار مطالبات معترضین دارد.

لازم به یادآوری است، چته ارامنه قره باغ که از زمان استقلال ارمنستان در راس امور اجرایی این کشور بوده و با استفاده از امکانات ارمنستان سعی در تامین مطامع و منافع خود در قفقاز جنوبی داشته است، کماکان از حفظ قدرت توسط سرژ سارکیسیان حمایت می‌کنند.

انتهای پیام/

کلید واژه ها:
تبلیغ داخلی آناج
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 • آناج نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی‌کند.
 • لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید.
 • توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی‌یابند.
 •