• 88685 |
  • 1396/05/31 |
  • 17:49

تاکید فرماندار عجب شیر بر اجتماعی کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر

فرماندار عجب شیر با بیان اینکه مبارزه با مواد مخدر وظیفه ای همگانی است گفت: بحث اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر باید با جدیت در محیط‌ های کارگری، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ ها، ادارات و کانون‌ ها دنبال شود.

به گزارش  آناج به نقل از ایرنا، سید شمس الدین مراثی روز سه شنبه در نشست شورای مبارزه با مواد مخدر این شهرستان افزود: یکی از معضلات جامعه امروزی موضوع مواد مخدر و آسیب های اجتماعی آن است.
وی به رواج مصرف مواد مخدر صنعتی اشاره کرد و گفت: متاسفانه مواد مخدر صنعتی با قیمت های پایین تر در دسترس قرار می گیرد و به طور مستقیم کانون خانواده ها را هدف قرار داده است.
وی با اشاره به این که 70 درصد از زندانیان را معتادان و جرم های مرتبط با مواد مخدر تشکیل می هد گفت: نیروی انتظامی، سپاه، بسیج، اطلاعات در کنار بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی در زمینه مقابله با این تهدید تلاش می کنند اما مبارزه با این معضل ، وظیفه همگانی است.
فرماندار عجب شیر با نگرانی از کاهش سن مصرف‌ مواد مخدر در کشور گفت: سن مصرف مواد مخدردر شهرستان به 20 سال کاهش یافته و این نگران کننده است.
مراثی فرهنگ‌ سازی در زمینه مبارزه با مواد مخدر را ضروری دانست و افزود: فرهنگ‌ سازی نباید موقتی باشد بلکه باید از تمام ظرفیت ‌ها و تریبون ‌ها، نماز جمعه و جماعات، همایش‌ ها، سخنرانی ‌ها و مناسبت ‌ها بهره گرفت و مضرات و خطرات اعتیاد، مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مصرف مواد را به روش‌ های مختلف و روانشناسانه اطلاع رسانی کرد.
وی آموزش خانواده و آگاه ‌سازی خانواده‌ها را از دیگر کارهای فرهنگی در این زمینه برشمرد و ابراز کرد: آموزش و پرورش در راس این اقدام فرهنگی باید فعال ‌تر شود و از مدارس و والدین دانش‌ آموزان شروع کند، ادارات بهزیستی و شبکه بهداشت و درمان نیز با فرهنگ سازی و احداث و راه‌ اندازی کمپ‌های ترک اعتیاد ضمن کمک به رهاسازی معتادان از دام اعتیاد، از شیوع مصرف آن جلوگیری کنند.
فرماندارعجب شیرهمچنین خواستار نظارت بیشتر در کارگاه‌ها، کارخانجات و اماکن تولیدی و بررسی وضعیت افراد به منظور کنترل و پیشگیری از اعتیاد شد.
مراثی با اشاره به اینکه در شهرستان عجب شیر 2 کمپ با مجوز رسمی برای درمان معتادان این شهرستان فعال است، افزود: کارشناسان به صورت مستمر به کمپ های ترک اعتیاد سرکشی و با دادن آموزش های لازم به مدیران و کارکنان این مراکز، بستر مناسب را برای ارائه خدمات کیفی به بیماران مبتلا به انواع مواد مخدر ایجاد کنند.
شهرستان عجب شیر با حدود 85 هزار نفر جمعیت در 98 کیلومتری جنوب غربی تبریز مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

چاپ خبر