• 113949 |
  • 1398/08/18 |
  • 14:57
گزارش آناج از افزایش تنش های سیاسی در ارمنستان؛

انتقاد قره باغی‌ها از مواضع پاشینیان /ارزیابی اتحاد باکو و آنکارا بر علیه ارمنستان توسط مخالفان دولت

کوچاریان رئیس جمهور سابق ارمنستان: نزدیکی روابط ترکیه و جمهوری آذربایجان که با اتکا به آرمان‌های پان ترکیسم انجام می‌گیرد، در واقع یک حرکت جدی بر علیه قره باغ و ارمنستان تلقی می‌شود.

گروه بین الملل آناج: نیروهای موسوم به قره باغی‌ها یا همان طایفه‌ی قره باغ، معتقدند بعد از روی کارآمدن نیکول پاشینیان در ارمنستان مواضع ایروان درباره قره باغ به شدت تضعیف شده است. روربرت کوچاریان یکی از افراد شاخص طایفه‌ی قره باغی هاست که بعد از روی کار آمدن پاشینیان به دلیل دستور کشتار مردم درانتخابات 2008 محبوس شده است و این بار سیاست‌های پاشینیان را در مقاله‌ای که منتشر شده، زیر سوال برده است.

گسترش پان ترکیسم بر علیه ارمنستان و بی تفاوتی مسئولان ایروانی

کوچاریان گفته است: اعلام شعار "قره باغ متعلق به ارمنستان است"، باعث فاصله گرفتن قره باغ از آرمان های "خودمختاری" شده است. روبرت کوچاریان در این مقاله مدعی است مواضع ارمنستان در قبال قره باغ به دلیل اشتباهات فاحش مسئولین ایروانی به شدت تضعیف شده و قابل قبول نیست.

کوچاریان در بخش دیگری از این مقاله با اشاره به تهدیدات تفکرات پان ترکیستی برای ارمنستان،گفته است: نزدیکی روابط ترکیه و جمهوری آذربایجان که با اتکا به آرمان‌های پان ترکیسم انجام می‌شود، در واقع یک حرکت جدی بر علیه قره باغ و ارمنستان تلقی می‌شود در حالی که دولت فعلی ایروان و طرفداران وی نسبت به این مساله بی تفاوت هستند.

کوچاریان همچنین معتقد است بزرگترین اشتباه دولت حاضر ایروان در اصرار بر خروج نظامیان روس و پایگاه آنها از ارمنستان است و موضوع کردها در شمال سوریه را به عنوان درس عبرتی برای ایروان می‌داند. همچنین وی گفته است: افزایش 20 درصدی بودجه‌ی نظامی جمهوری آذربایجان و در عین حال ثابت ماندن بودجه‌های نظامی ارمنستان بیش از آنکه یک تهدید باشد، شبهه آمیز است.

انتشار مقاله‌ی روبرت کوچاریان هم در ایروان توسط سایت اسپوتنیک که متعلق به روسیه می‌باشد این گمانه زنی را قوت می‌بخشد که مسکو سعی دارد تا با مطرح کردن نیروهای قره باغی طرفدار خود در ایروان به سوی سرنگونی پاشینیان قدم بردارد.

تقابل منافع کرملین و کاخ سفید در ایروان

هفته‌ی گذشته  اخبار مختلفی درباره‌ی دیدار سفیر آمریکا در ایروان با سرژ سرکسیان منتشر شده بود. مفسران سیاسی ارمنستان معتقدند دیدار "لین ترسی" سفیر آمریکا با سرکسیان که بعد از انقلاب پاشینیان از کار برکنار شده است به دلیل عدم ثبات لازم در فضای سیاسی ارمنستان شکل گرفته و احتمالا آمریکا قصد دارد تا تلاش کرملین را برای روی کار آوردن مجدد گزینه ‌ی مطلوب خود یعنی سرکسیان یا یکی از افراد شاخص طایفه ی قره باغ در ارمنستان،به جای پاشینیان غربگرا، خنثی کند.

با توجه به افزایش فعالیت‌های لابی ارمنی در آمریکا که منجر به سفر وزیر خارجه حکومت خودخوانده قره باغ به آمریکا شد و حتی رئیس کنگره نمایندگان آمریکا نیز با وی ملاقات کرد باید از این پس شاهد تحرکات جدی در حوزه قره باغ باشیم چرا که گفته شده است، این سفر مقدمه ی استقلال قره باغ به عنوان یک حکومت مستقل و تشکیل یک کشور رسمی است.

انتهای پیام/

چاپ خبر