• 113928 |
  • 1398/08/17 |
  • 15:09
خطیب نماز جمعه تبریز مطرح کرد؛

تخلفات محدود را به مردم آذربایجان ربط ندهید/ مسئولین در امدادرسانی زلزله پا در رکاب هستند

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم گفت: اینکه در جمعیت چندهزار نفری چند نفر تخلف کند را نباید به کل آذربایجان تسری داد زیرا آذربایجان در صحنه‌های مختلف وفاداری خود به امام،رهبری و کشور نشان داد.

به گزارش آناج، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های عبادی نماز جمعه این هفته تبریز بیان کرد: از مصادیق تقوای الهی، تقوای روحی است زیرا انسان باید روح خود را به اندازه‌ای تقویت کند که تقوا در آن به یک ملکه تبدیل شده و از آلودگی‌ها مصون نگه داشته شود. 

وی با اشاره بر فرارسیدن آغاز هفته وحدت، گفت: بنابه گفته اهل تسنن ۱۲ ربیع‌الاول و گفته اهل تشیع ۱۷ ربیع‌الاول سالروز ولادت پیامبر اکرم می‌باشد. 

خطیب نماز جمعه تبریز با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری تبیین اسلام ناب محمدی(ص) مقوله وحدت را جزو شناسه‌های بنیادی معرفی می‌کنند، گفت: اسلام ناب محمدی(ص) یعنی وحدت بین امت اسلامی است به طوریکه حضرت امام حسن عسگری(ع) در تبیین راهبردی اساسی توصیه کرده است و فرموده‌اند که نماز را میان اهل سنت بخوانید و در تشییع جنازه آنها حضور داشته و از مریض‌های آنها عیادت کرده و حقوق آنها را ادا کنید.

وی یکی از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ابتکارات امام رحمت‌الله تعیین هفته وحدت دانست و عنوان کرد: اعلام این هفته از ۱۲ تا ۱۷ ربیع‌الاول  برای همیشه از بخش عمده‌ای از توطئه استکبار را کم اثر کرده و منجر شده تا در ایران اسلامی و مناطق مختلف وحدت تبدیل به گفتمان غالب و رایج در بین مسلمانان جهان شد.

امام جمعه تبریز در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران اشاره و  اظهار کرد: با پایان سومین فرصت ۶۰ روزه ایران به طرف‌های مقابل برجام، گام چهارم آغاز شد و ایران بیش از این در پاسخ به بدعهدی‌های طرف‌های مقابل، طی سه مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است. 

وی با بیان اینکه ایران اسلامی سه‌شنبه، ۱۴ آبان رسما از آغاز گازدهی به سانتریفیوژها در تاسیسات هسته‌ای فردو خبر داد تا بدین ترتیب گام چهارم هسته‌ای را بردارد، افزود: طبق معاهده برجام بیش از ۱۰۰۰ سانتریفیوژ در فردو داریم که در برجام قرار بود که بچرخد ولی گاز داده نشود ولی در راستای کاهش تعهدات برجامی گازدهی به آنها آغاز شد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم در خصوص روند ایران عنوان کرد: براساس برجام ایران می‌بایست براساس برنامه بلند مدت خود ۱۵ سال فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم از جمله تحقیق و توسعه تحت نظارت پارلمانی صرفا در غنی‌سازی نطنز انجام دهد و سقف غنی‌سازی را تا ۳/۶۵ درصد نگه دارد .

وی با بیان اینکه ایران همچنین در فردو نیز از هرگونه غنی‌سازی و تحقیق و توسعه خودداری کرده آن را به یک مرکز هسته‌ای، فیزیکی و فناوری تبدیل کند، گفت: جالب این است که انگلیس و دیگر طرف‌های برجام، ایران را به دلیل تعهداتش و کاهش تعهداتش سرزنش کرده‌اند ولی به حول و قوه الهی مردم قهرمان به وظیفه خود عمل کرده و گام چهارم در رابطه با کاهش تعهدات برجامی را برخواهند داشت.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به نیاز به صرفه‌جویی انرژی خاطرنشان کرد: شرکت منطقه‌ای برق تبریز نامه‌ای به من زده‌اند و اعلام کردند که قبض کاغذی جمع‌آوری شده است که این موضوع، کمک به محیط زیست و صرفه‌جویی در هزینه عمومی خواهد شد همچنین خدمات غیرحضوری بسیار زیاد می‌شود. 

وی در ادامه با قدردانی از قوه قضائیه بابت رسیدگی به پرونده قطار تبریز به مشهد گفت: بعد از سفر پربرکت رئیس قوه قضائیه به تبریز، مشکلات مطرح شده از جمله عدم رسیدگی به پرونده سانحه قطار تبریز به مشهد بود که آقای رئیسی بلافاصله بعد از بازگشت به تهران، دستور رسیدگی ویژه برای رسیدگی به پرونده سانحه قطار تبریز را داد که رای صادر شد. 

حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم در ادامه از سخنگوی قوه قضائیه، آقای اسماعیلی در واکنش مناسب به موضوع حواشی فوتبال تبریز قدردانی کرد و توضیح داد: واکنش او بسیار جالب بود و گفت که اینکه در گوشه‌ای چند نفر اقدامی انجام دهد باید با چند نفر برخورد کنیم و نباید ربط به همه مردم آذربایجان دهیم زیرا آذربایجان در زمره دلدادگان کشور هستند. 

وی ادامه داد: اینکه در جمعیت چند هزار نفر چند نفر بخواهد تخلف کند، نباید تسری به کل داد زیرا آذربایجان در صحنه‌های مختلف وفاداری خود به امام رحمت‌الله و رهبری و کشور را نشان داد و اجازه تفرقه به دشمن را نمی‌دهد. دشمن بیاید و ببیند که مردم آذربایجان چگونه وفادار به نظام و اسلام است و آماده جانبازی هستند.

امام جمعه تبریز در ادامه با اشاره بر برگزاری نمایشگاه فناوری در تبریز گفت: شاید ابعاد این نمایشگاه اقتصادی است ولی این نمایشگاه در ۱۸ حوزه تخصصی با حضور ۲۶ استان شکل گرفته است به طوریکه اقتصاد دانش‌بنیان به دلیل نیاز به جوانان و تولید داخلی نقش جدی در اقتصاد مقاومتی دارد و هر گامی که برای این منظور رقم می‌خورد باید مورد حمایت قرار گیرد و تمام نهادها به آموزش خلاقانه کمک کند و جمع حمایت مردمی، بخش خصوصی در تجاری‌سازی فناوری و افزایش اشتغال نخبگان، برنامه‌ریزی برای صادرات محصولات دانش‌بنیان، توسعه کسب و کار، ایجاد صنایع مبتنی بر دانش را در آن مدنظر قرار داد.

نماینده ولی‌فقیه در استان با اشاره به زلزله صبح امروز آذربایجان‌شرقی گفت: در چند روستای میانه و مخصوصا روستایی ورنکش که ۵ نفر به رحمت خدا رفتند و در روستاهای مختلف نیز گزارش شده است که ۳۰ تا ۵۰ درصد روستا تخریب شده و حیوانات تلف شده‌اند ولی الحمدالله مسئولان پا در رکاب هستند و امیدواریم مسئولان ذیربط به نحو احسن به وظایف خود عمل کنند و اگر نیاز به کمک مردم باشد، اطلاع‌رسانی کنند. 

وی با اشاره به تذکر انتخاباتی طبق روال هر هفته گفت: نماینده باید انتقادپذیر باشد زیرا اگر نماینده‌ای را انتخاب کرده و به مجلس فرستادیم ولی هیچ توجهی به انتقاد، پیشنهاد سازنده توجه نکند یعنی یک ایراداتی شامل این فرد می‌شود. 

آل‌هاشم افزود: نماینده باید از برای انجام تکلیف الهی باشد و نه برای رضایت مردم و خوشایند مردم باشد زیرا همه مامور به ادای تکلیف الهی هستیم به طوریکه شاید نماینده‌ای باشد که هدفش ادای تکلیف الهی نباشد.

انتهای پیام/

چاپ خبر