• 112710 |
  • 1398/06/26 |
  • 14:11
زمین‌شناس تبریزی در گفت‌و‌گو با آناج؛

ریزش کوه، حاصل خاکبرداری‌های مفرط بود/ شکاف راس فرانشیب منطقه در حال گسترش است

سیروس اسماعیلی اظهار داشت: زمانی که شهرک سازی ها کلید خورد، حدود 300 الی 400 متر از دامنه کوه خاکبرداری شد و به سمت گسل شمالی پیش روی اتفاق افتاد، این موارد باعث شد تا شیب دامنه تند شود.

سیروس اسماعیلی، زمین شناس تبریزی در گفت و گو با آناج با اشاره به دلیل ریزش کوه در منطقه باغمیشه تبریز گفت: این ریزش حاصل زمین لغزش قدیمی به طول 3 کیلومتر در حد فاصل میدان ونک تا پارک بانوان باغمیشه در موازات خیابان ولیپور است.

وی افزود: این زمین لغزش روی زمین لغزش های قدیمی رخ داده است، زمین لغزش هایی که حاصل زمین لرزه های مخرب گذشته بوده است که در گسل شمالی تبریز اتفاق افتاده. زمین لغزش های امروز هیچ ارتباط مستقیمی با فعالیت گسل شمالی تبریز ندارد.

این زمین شناس اظهار داشت: منطقه ای که امروز در آن شاهد زمین لغزش هستیم یکی از محل هایی است که به خوبی گسل تبریز در آن رخنمون پیدا کرده است و می شود لایه های گسل تبریز را به خوبی مشاهده کرد. در این منطقه می توان دید که چگونه لایه های قدیمی به روی لایه های جوان راندهشده اند.

اسماعیلی خاطر نشان کرد: منطقه باغمیشه قبل از اینکه ساخت و سازها در آن شروع شود، دارای دامنه پایدار با شیب ملایم بود. یعنی گذشت زمان و اتفاقات طبیعی باعث شده بود دامنه این کوهها استحکام پیدا کرده و پایدار باشند.

وی افزود: حدود 20 الی 25 سال قبل زمانی که شهرک سازی ها اتفاق افتاد، حدود 300 الی 400 متر از دامنه کوه خاکبرداری شد و به سمت گسل شمالی پیش روی اتفاق افتاد، این موارد باعث شد تا شیب دامنه تند شود و برخی جاها حتی به شیب 70 درجه و شاید بیشتر هم رساندند.

وی افزود: بعد از سال 77 و خاکبرداری های صورت گرفته، چند عامل دست به دست هم داد تا شاهد شرایط امروز باشیم. ثقل و گرانش زمین از یک طرف، شیب تندی که در اثر خاکبرداری های مفرط صورت گرفت از طرف دیگر و جنس خاک رسوبی منطقه هم که قابلیت تورم دارد در کنار این ها باعث شده تا از 5 سال قبل در ده متری راس فرانشیب شکافی ایجاد شود که این شکاف روز به روز در حال گسترش است.

اسماعیلی گفت: بارندگی های اخیر به خصوص بارندگی های گسترده ابتدای امسال باعث شد این شکاف که در حدود یک متر پهنا و صد متر ارتفاع داشت، افزایش پیدا کند به طوری که این شکاف در بعضی جا ها به حدود 10 متر رسیده است. این شکاف از سمت غرب به سمت شرق یعنی میدان ونک در حال گسترش است.

وی بیان داشت: بارندگی وقتی صورت می گیرد، آبهای سطحی به داخل شکاف زه کشی می شوند. وقتی آبها به داخل شکاف وارد شدند، خاکهای رس زیرین متورم شده و روان می شوند و باعث فشار و حرکت خواهند شد.

این کارشناس با اشاره به هشدار هایی که از چند سال قبل برای این منطقه داده می شد گفت: از حدود شانزده سال قبل اخباری در رابطه با شنیده شدن صداهای ترک و برخورد سنگ ها از سمت اهالی در باغمیشه دائما مخابره می شد.

وی اظهار داشت: فرو نشست زمین در این منطقه عامل و هشدار دیگریست که در سالهای گذشته اتفاق افتاده. از حدود سال 81 فرو نشست محرز مناطق شمالی باغمیشه شروع شده است و این را می توان از ترک های ایجاد شده در ساختمانها و همچنین شکستگی دیوار چینهای سنگی حاشیه کوه به خوبی مشاهده کرد و تشخیص داد.

اسماعیلی گفت: بارندگی ها و فرو نشست ها باعث شده در برخی قسمت از این مناطق شاهد شیب منفی باشیم، یعنی شیب از 90 درجه هم بیشتر شده و از صبح امروز زمین لغزش در منطقه ای به پهنای 100 متر و طول حدودا 200 متر شروع شده است.

وی در پایان گفت: این زمین لغزش ها احتمال دارد لایه های بالادستی را هم تحریک کرده و شاهد ادامه ریزش ها باشیم، هرچند به قطع نمی توان در مورد ادامه ریزش ها نظر داد ولی آنچه که مسلم است لایه های بالادستی سست شده اند.

 

 

 

 

 

چاپ خبر