• 112074 |
  • 1398/05/23 |
  • 13:02
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در تبریز مطرح کرد؛

رتبه پایین آذربایجان‌شرقی در مصرف مواد مخدر/ شیوع اعتیاد دانشجویی در کشور

مومنی گفت: اگر چند مرکز را بخواهیم در کل کشور از لحاظ نمونه نام ببریم یکی از آنها تبریز خواهد بود که خوشبختانه در این استان با معتاد متجاهر خیابانی روبه رو نیستیم.

به گزارش آناج، اسکندر مومنی صبح امروز در بازدید از مرکز ماده ۱۶ تبریز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ماده ۱۶ از جمله مراکز نمونه در کل کشور است، معتادین  متجاهر وقتی به این مراکز وارد می‌شوند در کنار سم‌زدایی یک مراحل درمانی را نیز شروع می‌کنند.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به وجود کارگاه‌های مختلف مهارت‌آموزی در مرکز نگهداری ماده ۱۶ تبریز، تصریح کرد: این کارگاه‌ها به همت خیران استان راه‌اندازی شده که در بخش‌های نان‌پزی، نجاری، قالیبافی، جوشکاری و غیره است. 

وی افزود: همه معتادین متجاهر بعد از مراحل اولیه مهارت‌آموزی کرده و خودشان کار کرده و کارگاه‌ها را اداره می‌کنند به طوریکه بسیاری از خدمات این مرکز توسط خود افراد نجات یافته است.

مومنی بیان کرد: کار کردن در کارگاه‌های این مرکز منجر به چرخه تولید و کسب درآمد برای خود افراد می‌شود. 

وی خاطرنشان ساخت: اگر چند مرکز را بخواهیم در کل کشور از لحاظ نمونه نام ببریم یکی از آنها تبریز خواهد بود که خوشبختانه در این استان با معتاد متجاهر خیابانی روبه رو نیستیم.

مومنی یادآور شد: آذربایجان‌شرقی رتبه‌های بسیار پایین در موادمخدر دارد و شیوع مصرف موادمخدر در کشور 5.4 درصد بوده و این رقم در استان 1.3  درصد است. 

وی با اشاره به نرخ شیوع موادمخدر در بین دانش‌آموزان که 2.1 است، بیان داشت: این رقم در استان ۰/۴۴ است. شیوع دانشجویی در کل کشور 4.1 هستیم ولی این رقم در استان 1.6 می‌باشد و تمام شاخصه‌های مصرف در این استان جزو رتبه‌های آخر است. 

وی متذکر شد: البته نباید این ارقام در استان منجر شود تا احساس راحتی کنیم، چراکه تمایل مصرف چهار درصد افزایش یافته است و این نشان می‌دهد اگر بخواهیم روند را حفظ کنیم، باید تلاش بیشتری کنیم. 

چاپ خبر