• 111991 |
  • 1398/05/17 |
  • 17:59
پس از گذشت یک سال؛

افشاگری زندانی پرونده ی گنجه از روند سیاه دستگیری ها/"غرق مصنوعی" یک از روش ها شکنجه ی دینداران آذربایجان

زندانی پرونده ی گنجه:چند پلیس بطور وحشیانه ای مرا کتک زده و با باتوم ،دست ها و پاهایم را کبود کردند و با روش "غرق مصنوعی" ، تا سرحدّمرگ به حالت خفگی در آب نگه داشتند.

گروه بین الملل آناج: سوم جولای سال 2018 ،فرماندار گنجه توسط فردی به نام یونس صفراف بوسیله ی سلاح گرم، مورد سوء قصد قرار گرفت که سریعا بازداشت شد.

چند روز بعد حادثه ی ترور، شبکه های اجتماعی در جمهوری آذربایجان شاهد یک فراخوان عمومی برای اعتراض خیابانی مردم، به خشونت های پلیس بود.طبق اخباراعلام شده، در این تجمع اعتراضی  حدود 150 الی 200 نفره که گفته شده است توسط گروه های دینی سازمان دهی شده بود،دو پلیس به نام های ایلقار بالاکیشی اف و صمد عباس اف کشته شدند.

خشونت های پلیس که بعد از دستگیری ضارب فرماندار گنجه، منجر به ادامه اعتراض ها شده بود در ادامه و در دستگیری های متهمان حادثه ادامه داشت.

شاهین وردی اف یکی از متهمان دستگیر شده در حوادث گنجه می باشد، در روزهای گذشته نامه ای برای مادرش ارسال کرده و در آن از شکنجه های وحشتناک پلیس آذربایجان علیه دینداران بازدداشت شده، افشاگری کرده است.

وردی اف در ابتدای نامه ی خود از روند اتفاقات روز دهم جولای در اطراف فرمانداری گنجه نوشته که بعد از کشته شدن یک پلیس در نزدیکی فرمانداری،به همراه مردم با سرگردانی به این طرف و آن طرف رفته و سپس محل اتفاقات را ترک کرده و چند روز بعد نیز به دلیل بیماری پدرش، به شهر "گورانبوی" رفته است.وردی اف می گوید: پدرم در گورانبوی به دلیل بیماری به رحمت خدا رفت و در حین مراسم،پلیس محلی با این توضیح که برای ارئه ی پاره ای توضیحات درمورد مرگ پدرم، باید به اداره پلیس بروم،مرا با خود بردند و سپس به گنجه منتقل شدم.

وردی اف از شکنجه های وحشتناک پلیس ها در اداره ی پلیس گنجه بر علیه خود می گوید که چندین ساعت توسط چند پلیس بطور وحشیانه ای کتک خورده و با استفاده از باتوم ،دست ها و پاهایش به شدت کبود شده و با استفاده از روش غرق مصنوعی وی را تا سرحدّمرگ به حالت خفگی در آب نگه داشته اند.

این زندانی پرونده گنجه که به دلیل خشونت بی امان پلیس در بازجویی ها و استفاده از شوک الکتریکی،با مشکلات متعددی روبرو است بعد از گذشت یک سال در زندان کوردخانی که مختص زندانیان با جرایم سنگین و حبسهای طولانیمدت میباشد،نگهداری می شود.

وردی اف که طبق گفته ی وکیلش، جُرم محرزی نداشته و باید آزاد می شد، به دلیل امضای اعترافاتی که خودش حتی آنها را نخوانده است،فعلا دروضعیتی نامعلوم بسر می برد.

انتهای پیام/

 

چاپ خبر