• 111814 |
  • 1398/05/07 |
  • 12:10
نماینده مردم سراب مطرح کرد؛

محصولات کشاورزی، کالای پدافندی است/ رونق خارجی‌ها با پول نفت ایران!

داوودی گفت: محصولات زراعی، در بخش تأمین نیاز داخلی اهمیت حیاتی داشته و به‌عنوان کالایی در پدافند محسوب می‌شود تا بتوان در صورت عدم واردات، گندم تولید داخلی نیاز کشور را تأمین کرد

به گزارش آناج، بخش کشاورزی ایران ظرفیت‌های فراوانی برای صادرات دارد، عدم توجه کافی به این مسئله باعث شده است کشور از درآمدهای ارزی این بخش محروم باشد. بر اساس اعلام فائو (سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد) ۲۵ درصد از محصولات کشاورزی جهان در ایران تولید می‌شود. در آخرین آمار، ایران در تولید زعفران، پسته، خاویار، زرشک، انار و توت رتبۀ اول را در جهان دارد و در خرما، زردآلو رتبۀ دوم و در تولید هندوانه، گیلاس، طالبی، سیب درختی، گردو و خیار رتبه سوم را در جهان دارد.

همچنین بر اساس آمار بیش از ٢۵ درصد از اشتغال کشور مربوط به بخش کشاورزی و صنایع جانبی آن است. بر این اساس این سؤال به‌وجود می‌آید که چرا ایران نتوانسته است با وجود برخورداری از چنین ‌ظرفیت‌هایی، از بخش کشاورزی ارزآوری مناسبی داشته باشد؟ علت این مسئله را می‌توان به بی‌ثباتی سیاست‌های صادراتی بخش کشاورزی و دامپروری و دخالت دولت در اقتصاد نسبت داد.

یوسف داوودی نماینده مردم سراب در مجلس اظهار داشت: در بخش کشاورزی محورهایی هستند که در رونق تولید مؤثرند. ما محصولات زراعی مانند گندم، جو، ذرت، سویا و زعفران داریم. بهتر است یارانه‌ای که بابت دریافت ذرت به کشورهای خارجی داده می‌شد، در بخش داخلی تزریق شود تا کشاورزی خودمان تقویت شود.

وی افزود: محصولات باغی شامل میوه و مرکبات است که در بخش صادرات اهمیت دارد. محصولات زراعی، در بخش تأمین نیاز داخلی اهمیت حیاتی داشته و به‌عنوان کالایی در پدافند محسوب می‌شود تا بتوان در صورت عدم واردات، گندم تولید داخلی نیاز کشور را تأمین کرد. محصولات باغی مانند مرکبات علاوه بر ارزآوری و صادرات بر تأمین نیاز کشور نیز مؤثر است.

داوودی خاطرنشان کرد: در بخش دام، طیور و آبزیان با مشکل روبه‌رو هستیم و برای رونق تولید در این بخش باید یارانه‌های ۱۴ میلیارد دلاری که برای واردات محصولات کشاورزی در کشور استفاده می‌کردیم را به کار ببریم تا تولید در این بخش رونق بگیرد.

وی ادامه داد: کاملاً مشخص است. ما پول نفت را می‌دهیم و با این پول گوشت قرمز خریداری می‌کنیم و این بر تقویت دامداری بقیۀ کشورها مؤثر است. با تقویت بخش داخلی به‌عنوان نمونه برای هر ۱۰ رأس دام، دو نفر اشتغال‌زایی ایجاد شده و به‌دنبال آن فرآوری و تولید کارخانه نیز بر ایجاد اشتغال تأثیرگذار است.

وی با اشاره به اشتغالزایی در عرصه کشاورزی یادآور شد: اشتغال‌زایی در دامداری‌ها، مرغداری‌ها، پرورش ماهی و زنبورعسل و کرم ابریشم را اگر در نظر بگیرید؛ همۀ این‌ها باعث اشتغال‌زایی می‌شود. اگر این موارد را تقویت کنیم و بتوانیم صادرات را افزایش دهیم، ارزآوری بسیاری با این مشاغل می‌توانیم به کشور داشته باشیم. اشتباهی که در ماه‌های اخیر انجام دادیم این بود که پول نفت و گازی که از صادرات به کشور وارد شده بود را صرف رونق تولید در کشورهای دیگر کردیم، مانند واردات ذرت که موجب بهبود کار کشاورزان آمریکایی، برزیلی و کانادایی شده است.

نماینده مردم سراب تصریح کرد: نفت را فروختیم و گوشت وارد کردیم، بنابراین دامداران توان رقابت نداشتند و برخی از آن‌ها ورشکسته شدند. با ارز دولتی گوشت وارد شد و بهتر بود تا این پول صرف رونق تولید و کمک به دامداران داخلی می‌شد، ارز دولتی با قیمت ارزان را برای واردات دام هزینه می‌کردیم. اگر این ارز برای خرید دام داخلی مصرف می‌شد، هم وضعیت تولید دام کشور بهتر بود و افراد بسیاری به دامداری روی می‌آوردند و هم صنعت دامداری توسعه می‌گرفت. باید این رویکرد تغییر پیدا کند تا در پرورش کرم ابریشم و ماهی نیز رونق داشته باشیم و بتوانیم در بازارهای جهانی رقابت کنیم.

داوودی افزود: در یک جمله می‌توان گفت که نباید با پول نفت، حوزۀ کشاورزی و دامی دیگر کشورها را تقویت کنیم. با درآمد نفتی کشور، کشاورزان، دامداران، مرغ‌داران، پرورش‌دهندگان ماهی و کرم ابریشم و زنبورعسل داخل کشور را تقویت کنیم.کشاورزی متکی به نفت شده و با همین پول نفت، کشاورزی را ضعیف کرده‌ایم. برای تهیۀ ذرت و خوراک دام باید با استفاده از درآمد نفتی کشور خوراک دام و طیور از دیگر کشورها خریداری کنیم و به این ترتیب دامداران وابسته به کشورهای خارجی شده‌اند. حدود ۹۰ درصد سویا، ۶۵ درصد جو و ۹۰ درصد ذرت وارداتی است و این‌ها به‌دلیل ضعف مدیریت و وابستگی به درآمد نفتی است. باید کشاورزان و دامداران داخلی را تقویت کرد.

انتهای پیام/

چاپ خبر