• 110293 |
  • 1398/04/03 |
  • 09:35
نماینده ورزقان و خاروانا در گفت‌وگو با آناج مطرح کرد؛

چرا جریمه تخریب جنگل در مس سونگون به خزانه دولت واریز می‌شود؟/ رای دیوان محاسبات برای بازگشت پول به ورزقان

علیزاده گفت:حکایت واریز جریمه تخریب جنگل به خزانه به مانند مثل معروفی است که «گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مس گری»

علیزاده نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آناج، با اشاره به اثرات زیست محیطی معدن مس سونگون اظهار داشت: در سال 91 معدن مس سونگون به علت  تخریب جنگل در حدود 74 میلیارد جریمه شد تا این رقم در طرح جنگل کاری مورد استفاده قرار گیرد.

وی گفت: در سال92 مبلغ45 میلیارد با هماهنگی استاندار و نماینده وقت شهرستان به خزانه کل کشور واریز شد ولی زمانیکه پول به خزانه واریز شود برگشت دوباره آن مستلزم طی مراحل پیچیده ای است که عملا امکان برگشت را از بین می برد، در این میان،آن منطقه ای که دچار خسارت شده،مورد غفلت قرار گرفته و به مرور تخریب منابع طبیعی ادامه می یابد.

حکایت«گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مس گری» در مس سونگون

نماینده مردم ورزقان خاطرنشان کرد: از سال96 به بعد بنده و مهندس بی مقدار نماینده تبریز پیگیر این موضوع بودیم. جلسات متعددی هم با حضور مسئولین منابع طبیعی، دیوان محاسبات و سایر ارگان های مربوطه برگزار کردیم و اعتراض خود را عملا به گوش مسئولین رساندیم،حکایت تخریب واریز جریمه تخریب جنگل به خزانه به مانند مثل معروفی است که«گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مس گری».اعتراض کردیم که چرا جریمه ناشی از تخریب جنگل در مس سونگون باید به خزانه دولت واریز شود؟

خامی مسئولان وقت در واریز جریمه تخریب به خزانه دولت

وی ادامه داد: به همین خاطر از پرداخت کل این مبلغ به خزانه جلوگیری کردیم، حتی اگر بعد زا واریز به خزانه، این مبلغ به خود جنگل های ارسباران تخصیص یابد، روال پیچیده بوروکراسی اداری مانع از آن خواهد شد که کل مبلغ دوباره به این منطقه تخصیص یابد. در حدود25 میلیارد از این مبلغ هنوز واریز نشده است. درصدد هستیم که پول واریز شده را برگردانیم، مسئولین وقت کار خامی انجام دادند.

دست آوریز قراردادن دیوان محاسبات برای فرار از تعهد

علیزاده تصریح کرد:بعد از جلسات متعدد بالاخره مسئولین را قانع کردیم که این رقم در خود منطقه برای احیای جنگل ها هزینه شود. این کار هم می تواند به 2روش انجام شود، اول اینکه این مبلغ در اختیار منابع طبیعی استان قرار گیرد و در جهت احیای جنگل ها و مراتع صرف شود و روش دیگر اینکه جنگل‌کاری توسط خود شرکت مس با نظارت منابع طبیعی انجام گیرد.

وی در خصوص آخرین خبر درباره این موضوع بیان داشت: برای جلوگیری از عدم برگشت این پول به منطقه، دیوان محاسبات را بهانه ای قرار می دادند که مخالف خواهد کرد ولی اخیرا دیوان نامه ای به خزانه نوشته که برگشت مبالغ واریز شده به خود منطقه منع قانونی ندارد.

انتهای پیام/

چاپ خبر