• 110237 |
  • 1398/03/27 |
  • 17:58
عضو شورای شهر در گفت‌وگو با آناج فاش کرد؛

برده‌داری نوین در شهرداری تبریز/ درآمد میلیاردی در شرکت‌های مرتبط و احاطه‌ی افراد بانفوذ

محمدزاده گفت:به شیوه ای که در حال حاضر درشهرداری اجرا میشود، می توان«برده داری نوین» نام نهاد. زیرا جوانی و توانایی یک فرد را گرفتن و در قبال آن حق و حقوق او را پرداخت نکردن به نوعی همان برده‌داری زمان‌های گذشته است.

محرم محمدزاده نائب رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تبریز با اشاره به تخلفات شرکت های طرف قرارداد با شهرداری تبریز به خبرنگار آناج گفت: در برخی مناطق خبرهایی در ارتباط با نقض حقوق کارگران به گوش می‌رسد. بکارگیری نیروی انسانی از طریق شرکت‌های طرف قرار داد دورزدن قانون است.

وی گفت:شهرداری به دنبال این است که بتواند کلاه دولت و کلاه کارمند را بردارد. شهرداری به شرکت‌های طرف حساب خود قانونا مبالغی را پرداخت می کند. اصولا سود این شرکت‌ها باید درصد کمی باشد ولی برخی از شرکت‌های طرف قرارداد، گردش مالی چندصدمیلیاردی دارند.

محمدزاده افزود: اگر سالانه این شرکت ها به طور مثال یک میلیارد درآمدداشته باشند در طول 4سال این رقم به چهارمیلیارد خواهد رسید. این مبالغ هنگفتی که در اختیار این شرکت‌ها قرار دارد از چه راهی جمع‌آوری شده است؟

وی خاطرنشان کرد: شهرداری باید با کارمندان این شرکت‌ها به طور مستقیم قراردادببندد تا حق و حقوق آنان سرموقع پرداخت شود. وقتی که جریمه بیمه تامین اجتماعی در حدود 2درصد ولی پرداختی پول از طریق بانک‌ها به 20 درصد می رسد، به طور قطع نمیتوان به راحتی از کنار این مسائل و تخلفات عبور کرد.

عضو شورای شهر تبریز تصریح کرد: شهرداری و شورای شهر درصدد انحلال این شرکت‌ها است، در حالی که چنین کاری اصلا انجام نخواهد شد. چون افزاد بانفوذ و پرقدرتی اعضای هیئت مدیره‌ی این شرکت‌ها هستند. 

وی بیان داشت: قرارداد مستقیم با کارمند فرقی به حال شهرداری ندارد زیرا همان منابع مالی را پرداخت می‌کند. پس بهتر است خود شهرداری به عنوان کارفرما به طور مستقیم با افراد کارکند و مزایا و حق بیمه آن‌ها را سرموقع تسویه نماید.

محمدزاده ادامه داد: به این شیوه ای که در حال حاضر اجرا میشود، می توان«برده داری نوین» نام نهاد. زیرا جوانی و توانایی یک فرد را گرفتن و در قبال آن حق و حقوق او را پرداخت نکردن به نوعی همان برده‌داری زمان‌های گذشته است. استخدام و کارکردن فقط در برهه ای از زندگی می تواند اتفاق بیافتد. فردی به صورت قرارداد کارمعین درشهرداری مشغول بوده و به تبع آن مزایای غیرمتناسب دریافت می‌کند. سیستم پرداخت حقوق در شهرداری متوازن و عادلانه نیست. برخی با استفاده از رانت، حقوق قرارداد کار معین دریافت می‌کنند. در مقابل افراد بیچاره‌ای هم به عنوان تامین نیرو مشغول به کار هستند. هیچگاه دریافتی این 2نفر عادلانه نخواهد بود.

خزانه‌دار سابق شورای شهر گفت: کارمندان نباید زیرسایه شرکت‌ها قرار بگیرند زیرا روسای این شرکت‌ها به کارمندان خود ظلم روا می دارند. کارمند شهرداری به من پیامک داده که در جاده زنجان تصادف کردم و بعد از مراجعه به بیمارستان متوجه شدم شرکت‌های پیمانکاری 3ماه است حق بیمه ما را پرداخت نکرده است. باید به حال آن‌ عده تاسف خورد که نمی خواهند به طور مستقیم با کارمند قرارداد ببندند زیرا در این صورت نفع و بهره‌ای نخواهند برد.

انتهای پیام/

چاپ خبر