• 109615 |
  • 1398/02/22 |
  • 10:19
خطوط قرمز مشترک استانداران و بی توجهی مدیران؛

آموزش شکایت و پرورش نقد ناپذیری در مرند/ باز هم پای یک رسانه بومی استان به دادگاه باز شد

در شرایطی که هر سه استاندار اخیر آذربایجان شرقی روی عدم شکایت از رسانه ها تاکید داشته اند اما باز هم یک مدیر دولتی دیگر پای یک خبرنگار بومی را به دادگاه باز کرد.

به گزارش آناج؛ اینکه "هیچ مدیر دولتی حق شکایت از رسانه ها را ندارد"در سالیان اخیر شاید یکی از معدود موارد و جملاتی بوده که استانداران آذربایجان شرقی روی آن موضوع متفق القول بوده اند. اما یکی از خطوط قرمزی بود که مدیران دولتی هم هیچگاه به آن پایبند نشدند.

25 مرداد 95 بود که جبارزاده استاندار وقت در دیدار با اصحاب رسانه آذربایجان شرقی بحث برخورد با مدیرانی که از رسانه ها شکایت می کنند را مطرح کرد. جبارزاده گفته بود" هیچ مدیر و اداره دولتی حق شکایت از رسانه ها را ندارد و در صورت مشاهده با مدیران برخورد خواهد شد. 

پس از انتصاب مجید خدا بخش به سمت استاندار آذربایجان شرقی، او هم به موضع گیری جبارزاده صحه گذاشت و در روز خبرنگار سال 97 در دیدار با خبرنگاران و اصحاب رسانه مجددا روی حقوق خبرنگاران و رسانه ها تاکید کرد و گفت که هیچ مدیردولتی حق ندارد از خبرنگاران شکایت کند.

پس از روی کار آمدن استاندار جدید آذربایجان شرقی، وی در اولین جلسه خود با مطبوعات و خبرنگاران همین ادبیات را تکرار کرد و مدیران دولتی استان را از شکایت برحذر داشت. پور محمدی دی ماه سال قبل در دیدار با انجمن صنفی و خانه مطبوعات آذربایجان شرقی گفت: "امام، انقلاب اسلامی، مقام معظم رهبری، جنگ و شهدا و تمامیت ارضی کشور را خط قرمزهای همیشگی مطبوعات و رسانه‌ها دانست و افزود: به غیر از این موارد که زیرسوال بردن آنها را غیرقابل تحمل می‌دانم، هیچ خط قرمز دیگری نباید باشد و مدیران استان باید آستانه تحمل خود را بالا ببرند."

اما حالا هنوز یک سال نگذشته از سخنان پور محمدی، یکی از مدیران شهرستانی از خبرنگار بومی شهرستان شکایت کرده و مجددا در استان پای رسانه ای ها به دادگاه باز شده است.

ماجرا از این قرار بوده پس از انتشار چند خبر انتقادی از مدارس و مجموعه آموزش و پرورش شهرستان مرند در سایت و کانال یاشیل وطن(رسانه بومی شهر مرند)، رئیس آموزش و پرورش این شهر صبرش لبریز شده و شکایت نامه ای از مسئول سایت تنظیم کرده و کار را به دادگاه کشانده است.

این شکایت و شکایت بازی ها از سوی مدیران دولتی در استان اولین بار نیست و در سالهای اخیر چندین بار پای رسانه ای های استان با شکایت مدیران دولتی به دادگاه باز شده و با ادامه این روند به نظر می رسد آخرین بار هم نخواهد بود و خط و مشی  بالاترین مقام های اجرایی در استان در مورد عدم شکایت از رسانه ها یا در حد شعار مطرح می شود و یا از سوی مدیران مورد بی توجهی قرار می گیرد.

اما آنچه که در این بین به نظر لازمه توجه دستگاههای نظارتی و قضایی استان بوده پر رنگ کردن نقش هیئت منصفه مطبوعات و باز تعریف در نقش این هیئت رسیدگی است. از طرفی لازم است شکایت از رسانه ها در دادگاههای تخصصی مطبوعات و رسانه مورد رسیدگی قرار گیرد تا حقی از رسانه ها که زبان گویای جامعه محسوب می شوند و وظیفه خطیر و سنگینی بر عهده دارند ضایع نشود.

از طرفی باید توجه داشت که سرکوب روحیه نقادانه می تواند رسانه ها را در مسیر نامناسب مسامحه قرار دهد، آفت هایی که برخی رسانه ها حتی در استان دچارش شده اند.

انتهای پیام/

چاپ خبر