• 107176 |
  • 1397/10/10 |
  • 08:41
به مناسبت آغاز سال نوی میلادی؛

نمودِ آزادی ادیان و مراسمات مذهبی در ایران/ برابری کامل در حقوق شهروندی علی‌رغم تفاوت‌های دینی

آغاز سال نوی میلادی و جشن کریسمس شور و شوق دیگری برای هموطنان غیر مسلمان ایجاد کرده تا در آزادی کامل به استقبال سال نوی میلادی بروند.

گروه اجتماعی آناج: در آستانه چند ساعت مانده به سال نوی میلادی شاید سراسر شهر در شور و شادی غرق نباشد اما جنب‌وجوش و شادی هموطنان غیرمسلمان قابل انکار نیست. کسانیکه در کنار ایرانی بودن دینی متفاوت از اسلام دارند اما در تمام طول این سالها به رسم ادب و احترام در کنار دیگر مردم ایران زندگی کرده‌اند.

به طور قطع می‌توان اوج آزادی ادیان و احترام به آنان را بعد از انقلاب اسلامی یافت، همانجایی که پیروان تمام ادیان الهی بعد از انقلاب تامه حقوق شهروندی را کسب کردند و به طور آزادانه در جامعه زندگی می‌کنند.

شاید تا چند روز قبل که تصاویر دیدار رئیس دانشگاه تبریز با دانشجویان غیر مسلمان این دانشگاه را دیدم، هیچوقت به ذهنم خطور نکرده بود که چند دانشجوی مسیحی یا ارمنی و... در دانشگاه حضور دارد اما بعد از دیدن تصاویر این دانشجویان نکات جالبی به ذهنم رسید. نکته اول این بود که اگر از کنار هرکدام از این دانشجویان رد شویم هیچگاه پی به دینی متفاوت نخواهیم برد زیرا احترام آنان به ارزش‌های اسلامی و قوانین کشورمان به طور شگفت انگیزی دیدنی است و این را می‌توان از پوشش ساده و آراسته آنان به روشنی بیان کرد.

نکته بعدی اینکه علی‌رغم تعداد محدود خانواده‌های غیر مسلمان در کشور و به ویژه تبریز، این دانشجویان بدون محدودیت و بر اساس استعدادشان در یکی از بهترین دانشگاه‌های ایران پذیرفته شده‌اند و این مساله هم نمودی دیگر از آزادی پیروان ادیان الهی و برخورداری از حقوق کامل شهروندی است.

حتی فروش درخت کاج و بابانوئل‌های عروسکی در برخی مغازه‌های شهر نیز نشان از احترام به اعیاد و مراسمات مذهبی هموطنان غیرمسلمان دارد( اگرچه جای تعجب و شاید تاسف دارد که برخی هموطنان مسلمان در خرید این لوازم از هموطنان غیر مسلمان پیشی می‌گیرند!)

تبریز یکی از شهرهایی است که از دیرباز محل سکونت ادیان مختلف بوده و وجود کلیساهای متعدد در تبریز و دیگر شهرهای استان نیز بیانگر همین مساله است.

سال نوی میلادی و جشن کریسمس نیز در برخی محله‌های مسیحی و ارمنی نشین تبریز به خوبی نمود دارد و محلاتی مانند والمان کوچه‌سی و بارناوا در اصطلاح محلی از جمله محلاتی هستند که هموطنان غیرمسلمان در آن زندگی می‌کنند و در آستانه کریسمس نیز حال و هوایی متفاوت دارند.

هرچه که هست باید به واقع اعتراف کرد که شاید نمونه‌ای نظیر ایران برای احترام به ادیان وجود ندارد و اگر این مساله را از آنان بپرسیم مهر تاییدی بر آن خواهند زد. فعالیت و حضور تیم‌هایی مانند آرارات در سطح باشگاهی و بازیکنان مسیحی و ارمنی در تیم‌های ملی نیز نمونه‌ای از همین احترام و حقوق شهروندی دارد.

 

چاپ خبر