• 8:40 بعد از ظهر

  • 1399-09-03

  • کد خبر: 918

سفیر جمهوری اسلامی‌در باکو: توافق صلح قره‌باغ همان طرح ارائه شده توسط ایران است

عباس موسوی تاکید کرد که دوره جدیدی در روابط ایران و آذربایجان در حال آغاز شدن است و نشانه‌‌‌های موجود حکایت از این دارد که روابط بین دو کشور از این پس بسیار گرم تر و روان تر از گذشته خواهد شد.

گروه ترکیه و قفقاز آناج؛ عباس موسوی در گفتگوی ویژه با برنامه “آچیق سوز” رادیو آذری برون مرزی تبریز گفت: «جمهوری اسلامی‌ایران و جمهوری آذربایجان به دلایل مختلف و وجود اشتراکات تاریخی و فرهنگی و همسایگی، دارای روابط گرم و صمیمی‌هستند. این خواسته همیشگی ایران بوده است که با همسایگانش روابط خوب و براساس احترام متقابل و حسن همجواری داشته باشد. بنابراین، آنچه در سال‌ها و بویژه ماه‌‌‌های اخیر بین جمهوری اسلامی‌ایران و جمهوری آذربایجان اتفاق افتاده است، ناشی از همین نگاه به روابط بوده است و به هر حال، جمهوری اسلامی‌ایران خواستار وجود منطقه ای قوی و امن و متقدر است. بنابراین، جمهوری اسلامی‌ایران مایل است که همسایگان و کشورهای منطقه در صلح و ثبات و رفاه و آرامش باشند.»

موسوی افزود: «جمهوری اسلامی‌ایران سعی می‌کند همواره این خط مشی را پیش ببرد که این منطقه از بحران‌ها به دور باشد. در مناقشه اخیر نیز جمهوری اسلامی‌ایران سعی کرد با طرح ابتکاری که دارد طرفین را که از همسایگان ما هستند، به آرامش فرابخواند و تاکید کرد که حقوق حقه جمهوری آذربایجان باید رعایت بشود، بعد از سال‌‌‌های سال که این حقوق تضییع شده و اراضی جمهوری آذربایجان تحت اشغال یکی از کشورهای همسایه درآمده بود. این مواضع را  مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای به صراحت بیان فرمودند و تاکید فرمودند که تمامی‌اراضی تحت اشغال باید به جمهوری آذربایجان بازگردد.»

عباس موسوی افزود: «البته، ما مایل بودیم که این تحول به صورت گفتگو و مسالمت آمیز باشد. اما، فعل و انفعالات منطقه ای و پیچیدگی‌ها در این مساله باعث شد که این مساله قدری با جنگ و خونریزی همراه باشد که البته، جلوی جنگ را هر وقت و هر جا و هر کس که بتواند بگیرد، خود گامی‌بزرگ است. الحمد لله که دو کشور با کمک روسیه و با طرحی که قبلا جمهوری اسلامی‌ایران ارایه کرده بود، به یک تفاهم خوبی دست یافتند که الان در حال اجرای آن هستند و ایران هم از این روند استقبال می‌کند.»

سفیر جمهوری اسلامی‌ایران در باکو افزود: «من احساس می‌کنم که روابط دو کشور  از این پس، وارد مرحله جدیدی خواهد شد و بسیار گرم تر و روان تر از گذشته می‌شود. به شرطی که اجازه ندهیم اشخاص ثالث و کشورهای ثالث و فرامنطقه ای و بدخواهان روابط خوب در منطقه ما، بویژه دشمنانی که ما و آنها داریم، در این روابط اثرگذاری کنند. الحمد لله که این هشیاری و هوشمندی در روابط دو کشور وجود دارد. سفری که اخیرا رییس جمهوری محترم جمهوری آذربایجان، جناب آقای الهام علی اف به مناطق مرزی داشت و از شهرهای آزاد شده در کنار مرزهای جمهوری اسلامی‌ایران دیدن کرد و پیام دوستی که دادند، برای ما ارزشمند بود. همین پیام دوستی از طرف جمهوری اسلامی‌ایران، هم در عمل و هم در بیان بارها داده شده است و همواره به دوستانمان در جمهوری آذربایجان اعلام کرده ایم که ایران خیرخواه منطقه و تمامی‌کشورهای دوست و برادر خودش است و حاضر نیست که بخاطر برخی شرایط و برخی افراد، پا روی اصولش بگذارد.»

عباس موسوی افزود: «ما بر مبنای اصولی که به آن معتقدیم، مواضع خودمان را به صورت شفاف و صریح بیان کرده ایم. ما براساس اصول سیاست خارجی خودمان که مبتنی بر آموزه‌‌‌های اسلام و حقوق بین الملل و قواعد و عرف بین المللی است، با هر گونه اشغال گری و هرگونه تجزیه طلبی مخالفیم. ما با هرگونه ظلم و ستم مخالفیم و این را هم در مناقشه اخیر به منصّه ظهور رساندیم و صراحتا این مواضع را اعلام کردیم. خوشحال هستیم که الان منطقه آرامش نسبی دارد و به سمت ثبات در حال حرکت است. امیدواریم که بقیه روند نیز به نفع دو کشوری که در جنگ و تخاصم بودند و همینطور با رعایت ملاحظاتی که کشورهای همسایه در این منطقه دارند، به سمت ثبات دائمی‌پیش برود.  در این راه، جمهوری اسلامی‌ایران در کنار کشورهای منطقه و دوست، و بویژه در کنار دولت و ملت دوست و برادر، جمهوری آذربایجان خواهد بود و سعی خواهد کرد که روابطش را با جمهوری آذربایجان بیش از پیش گسترش و تعمیق بخشد ان شاء الله.»

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *