• 8:51 قبل از ظهر

  • 1399-11-26

  • کد خبر: 6451

تأثیر روابط جمهوری آذربایجان و اسرائیل بر امنیت ملی ایران

تل‌آویو در تلاش است با استفاده از اقداماتی نظیر ایجاد سامانه‌های راداری پیشرفته و پایگاه‌های استراق سمع در مجاورت مرزهای ایران، انجام فعالیت‌های جاسوسی و کسب آمادگی برای انجام حملات ضربتی علیه ایران، موقعیت خود را در برابر ایران ارتقا و در مقابل، آسیب‌پذیری جمهوری اسلامی ایران را افزایش دهد.

آناج-گروه ترکیه و قفقاز؛ روابط آذربایجان- اسرائیل بر ابعاد مختلف روابط تهران و باکو سایه افکنده، اما اگر امنیت و تهدید را در پیروی از رویکرد «باری بوزان» به پنج مقوله نظامی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی تقسیم کنیم، تهدیدات ناشی از روابط باکو و تل‌آویو بیشتر بر امنیت ملی جمهوری اسلامی‌ایران در دو بخش نظامی‌و سیاسی تأثیر می‌گذارد.

تل‌آویو در تلاش است با استفاده از اقداماتی نظیر ایجاد سامانه‌های راداری پیشرفته و پایگاه‌های استراق سمع در مجاورت مرزهای ایران، انجام فعالیت‌های جاسوسی و کسب آمادگی برای انجام حملات ضربتی علیه ایران، موقعیت خود را در برابر ایران ارتقا و در مقابل، آسیب‌پذیری جمهوری اسلامی‌ایران را افزایش دهد.

به همین دلیل، مقام‌های ایرانی بارها از روابط دوستانه جمهوری آذربایجان با اسرائیل ابراز نگرانی کرده و باکو را به همکاری با جاسوسان و تروریست‌های اسرائیل متهم کرده‌اند.

در رسانه‌های ایران نیز بحث‌های زیادی درباره جاسوسی اسرائیل علیه ایران از طریق آذربایجان صورت گرفته است.

در شهریور 1393 ایران پهپاد متعلق به اسرائیل را بر فراز نطنز مورد هدف قرار داد که رسانه‌ها مبدأ حرکت آن را منطقه نخجوان جمهوری آذربایجان اعلام کردند.

«فارین پالیسی» در سال 2012 گزارش داد که باکو به اسرائیل اجازه داده در صورت درگیری احتمالی بین تهران و تل‌آویو، از پایگاه‌های نظامی‌جمهوری آذربایجان برای بمباران ایران استفاده کند که البته با انکار مقامات آذربایجانی مواجه شد.

از دید مقامات اسرائیل، برنامه هسته‌ای ایران نه‌تنها برای آن رژیم، بلکه برای کل منطقه خاورمیانه خطری جدی به شمار می‌رود. بنابراین، قبل از اقدامات بین المللی باید از کلیه روش‌ها برای ضربه زدن به این برنامه یا متوقف کردن آن استفاده شود؛ زیرا ایران دشمن شماره یک اسرائیل است.

راهبرد امنیت ملی اسرائیل، مبتنی بر جلوگیری از هسته‌ای شدن کشورهای خاورمیانه است.

بنابراین، اسرائیل که ایران را به‌عنوان تهدیدکننده اصلی امنیت ملی و موجودیت خود می‌داند، از هسته‌ای شدن ایران هراس دارد و حتی تهدید کرده که در صورت عدم اقدام جدی از سوی شورای امنیت در راستای جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران، تأسیسات هسته‌ای این کشور را مورد هدف قرار خواهد داد.

علاوه بر این، حضور نظامی- امنیتی اسرائیل در آذربایجان با توجه به تعارضات استراتژیک این رژیم با ایران، می‌تواند به تشدید فضای نظامیگری در منطقه منجر شود؛ که ضمن واگرایی سیاسی – امنیتی میان کشور جمهوری آذربایجان با جمهوری اسلامی‌ایران، محیط امنیتی پیرامونی ایران را ناامن کرده و باعث چالشی جدی برای امنیت ملی ایران می‌شود.

از طرف دیگر، حضور اسرائیل ممکن است باعث بسترسازی حضور ناتو و آمریکا در قفقاز جنوبی شود، هرچند ناتو اعلام کرده است فعلاً قصدی برای همکاری با آذربایجان ندارد. همه این موارد برای ایران تهدید است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *