• 4:35 بعد از ظهر

  • 1399-08-24

  • کد خبر: 547

چرا تغییر ژئوپلتیکی در مرز ایران صورت نمیگیرد؟

از دست دادن مرز ایران یعنی محصور شدن بین آذربایجان و ترکیه دو دشمن خونی ارمنستان و هیچ سیاستمدار عاقل و مستقلی این حصر را قبول نمی‌کند.

به گزارش آناج، علی قادری در صفحه شخصی خود در اینستاگرام با توضیح دلایل عدم تغییر در ژئوپلتیک مناطق مرزی شمال غرب ایران، نوشت: «چرا تغییر ژئوپلتیک در مرزهای شمالی ایران روی نخواهد داد؟ تغییر ژئوپلتیک مرزی تغییری اساسی در مرزهاست که توازن موجود را به نفع طرف مقابل یا متحدین آنها به هم زند.

در صورتیکه ارمنستان گذرگاه مطرح در توافق با آذربایجان را در صفر مرزی ما اجرا کند و آن گذرگاه را به آذربایجان واگذار کند (به لفظ واگذار کند دقت کنید) چه اتفاقی می‌افتد؟ کشور کوچک ارمنستان ظرفیت و فرصت عظیم همسایگی با ایران را از دست میدهد. در حال حاضر ارمنستان با دو کشور عظیم ایران، ترکیه و دو کشور جدا شده از شوروی یعنی آذربایجان و گرجستان همسایه است. از دست دادن مرز ایران یعنی محصور شدن بین آذربایجان و ترکیه دو دشمن خونی ارمنستان.

هیچ سیاستمدار عاقل و مستقلی این حصر را قبول نمی‌کند. روسیه هم راحت ترین راه رسیدن به ایران و آبهای گرم خلیج فارس را با عبور از دو کشور هم کیش و متحد و در عین حال کوچک، یعنی گرجستان و ارمنستان را به آسانی از دست نمی‌دهد.

یقینا روسیه نوک بینی خود را نمی‌بیند. روابط بین کشورها با فراز و فرود مواجه می‌شود و نگاه استعماری روسیه جهت دستیابی به ایران و آبهای آزاد نافی حذف مرز متحد خود ارمنستان (بخوانید مرز روسیه) با ایران می‌باشد.

ایران هم حتما با از دست دادن مرز با یک کشور حتی کوچک، هم از جهت سوق الجیشی و ژئوپلتیکی و هم از جهت اقتصادی و سیاسی متضرر میشود که تمام تلاش خود را بکار خواهد بست تا این تغییر محقق نشود. یقینا ترکیه و آذربایجان با تحقق این موضوع منتفع خواهند شد. تقابل این منافع و توانمندی بازیگران این عرصه حذف مرز ارمنستان با ایران را منتفی میکند.»

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *