• 9:32 قبل از ظهر

  • 1399-11-14

  • کد خبر: 5324

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی؛

آنفلوانزای مرغی در استان مشاهده نشده است

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که سرعت گسترس ویروس آنفلوانزای مرغی مانند کرونا زیاد است، گفت: هیج گزارشی مبنی بر وجود این بیماری در استان اعلام نشده است.

به گزارش آناج، اکبر فتحی در جلسه پیشگیری و مقابله با ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، افزود: سرعت گسترس این ویروس بالا بوده و می‌تواند سطح بیشتری از جامعه را تحت الشعاع قرار دهد بنابراین باید از شیوع این بیماری جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در مرغداری ها، کشتارگاه‌ها و بخش‌‌‌های مرتبط دیگر به طور مستقیم درگیر هستند گفت: با توجه به اینکه بخشی از نیاز غذایی جامعه توسط مرغداری‌ها و دامداری‌ها تامین می‌شود، این مراکز به نوعی به همه مردم و جامعه تعلق دارند و جزو سرمایه‌‌‌های ملی محسوب می‌شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: کارشناسان و مدیران بخش‌‌‌های مختلف مرتبط با دامپزشکی باید با اهمیت دادن به موضوع واکسینه کردن، اقدامات لازم جهت مجاب کردن مرغداران به واکسینه کردن مرغداری‌ها و فرهنگ سازی استفاده از واکسن را انجام دهند.

فتحی، معاونت تولیدات دامی‌سازمان جهاد کشاورزی را موظف به انجام همکاری با دامپزشکی استان کرد و گفت: باید تمامی‌واحدهای مرغداری‌ها چه مرغ تخم گذار چه مرغ مادر و کشتارگاه‌ها نسبت به واکسینه کردن و ضدعفونی محیط اقدام کنند.

وی افزود: سازمان نظام دامپزشکی باید در فرآیند صدور پروانه یا تمدید آن صاحبان مرغداری را الزام به واکسینه کردن و بیمه کند که جزو تکالیف قانونی آنها محسوب می‌شود.

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: به رغم بیماری کرونا و شرایط اقتصادی موجود،  باید با استفاده از روش‌‌‌های جدید و علمی‌و نظارت دقیق بر اقدامات سایر بخش‌‌‌های مرتبط، از سرمایه‌‌‌های موجود محافظت کنیم.

وی به استفاده از بیمه توسط مرغداری‌ها و دامداری‌ها تاکید کرد و گفت: مرغداران و دامداران می‌توانند با بیمه کردن محصولات تولیدی خود، نگرانی از بابت معدوم سازی محصولات نداشته باشند و در صورت مشاهده هرگونه بیماری در پرندگان، از شیوع آن جلوگیری کنند.

فتحی با اشاره به استفاده از واکسن در روزهای ۶۰ الی ۹۰ از دوران زندگی مرغ،  واکسیناسیون در این زمان را فقط برای افزایش سیستم ایمنی بدن مرغ عنوان کرد و از معاونت بهبود تولیدات دامی خواست تا برنامه ریزی برای پولت ریزی، جایگزینی، حذف و واکسیناسیون را در راستای سیاست‌‌‌های درونی سازمان جهاد کشاورزی و همگام با دامپزشکی اجرا کنند.

وی همچنین به تشکیل کارگروه خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات در شهرستان‌ها تاکید کرد و گفت: باید در این کارگروه حساسیت موضوع بررسی شود و با ارائه روش‌ها و راهکارها از به وجود آمدن خسارت‌ها و آسیب‌ها جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *