• 1:46 بعد از ظهر

  • 1399-08-22

  • کد خبر: 497

نعلبندی تشریح می‌کند؛ قره‌باغ و پساجنگ

به گزارش آناج، مهدی نعلبندی کارشناس مسائل قفقاز با حضور در برنامه فکرانه دفتر مطالعات جبهه فرهنگی تبریز به تحلیل توافق صلح باکو-ایروان-مسکو پرداخت و گفت: –  قره‌باغ آزاد نشد بلکه بر اساس توافق‌نامه امضاءشده تحت قیمومیت روسیه قرار گرفت. –  دادن کریدور از ارمنستان به قره‌باغ به معنای آزاد نشدن قره‌باغ است. –  این […]

به گزارش آناج، مهدی نعلبندی کارشناس مسائل قفقاز با حضور در برنامه فکرانه دفتر مطالعات جبهه فرهنگی تبریز به تحلیل توافق صلح باکو-ایروان-مسکو پرداخت و گفت:

–  قره‌باغ آزاد نشد بلکه بر اساس توافق‌نامه امضاءشده تحت قیمومیت روسیه قرار گرفت.

–  دادن کریدور از ارمنستان به قره‌باغ به معنای آزاد نشدن قره‌باغ است.

–  این توافق‌نامه بازگشت به مرزهای دوره اتحاد جماهیر شوروی بود.

–  آن چهار اصل رهبر انقلاب برای قره‌باغ بهترین راه‌حل بود یعنی کلیه شهرهای اشغالی به آغوش آذربایجان بازمی‌گشت.

–  الهام علی‌اف اگر بنا به مذاکره داشت بایستی همه شهرهای اشغالی را آزاد می‌کرد و صلح می‌کرد.

–  جمهوری آذربایجان بسیار شهید داد اما نتیجه این شد که روسیه بدون اینکه گلوله‌ای را شلیک کند توانست قره‌باغ را بگیرد.

–  توافق‌نامه صلح، هم دارای ابهام است و هم شکننده.

–  در این توافق، جاده‌ای که قرار است نخجوان را به جمهوری آذربایجان تحت نظارت ارمنستان و روسیه وصل کند، قبلاً از طریق جاده زمینی امن ایران و مسیر هوایی ایران وجود داشت.

–  به تعبیری ترکیه هم سرش از این ماجرا بی‌کلاه ماند و به هدفی که داشت به طور کامل نرسید.

–  البته الهام علی‌اف خاک گرفت و از یک جهت برنده است اما قره‌باغ را آزاد نکرد.

–  در این جنگ میزان عشق و ارادت مردم جمهوری آذربایجان به اسلام و به مکتب عاشورا عیناً ثبوت شد و خودش را به عنوان یک واقعیت ملموس و عینی تثبیت کرد.

–  در این جنگ نشان داده شد که پرچم جمهوری آذربایجان و پرچم یا حسین(ع) جدا از هم نیستند.

–  مردم با پرچم جمهوری آذربایجان سر مزار شهدا نوحه خواندند و گفتند ما امسال عاشورا نگرفتیم و تشییع هر شهید یک عاشورا برای ما شد.

–  اینکه فرهنگ شهادت به عنوان یک فرهنگ در جمهوری آذربایجان خودش را تثبیت کرد، برای ما خوشحال‌کننده است.

–  ابعاد تلخ توافق‌نامه در روزهای آینده آشکار خواهد شد.

–  حاج علی اکرام دهه ۹۰ میلادی می‌گفت که به گروه مینسک اعتماد نکنید. وی به خاطر گفتن این جمله کتک می‌خورد اما امروز همان جمله را علی‌اف می‌گوید. یعنی حاج علی اکرام از لحاظ سیاسی ۱۰- ۱۵ سال جلوتر از الهام علی‌اف است.

–  ما همین الان هم از زندانی شدن اسلام‌گراها در آذربایجان ناراحتیم و به عنوان گلایه مطرح می‌کنیم اما وقتی حرکتی برای آزادی شهرهای جنوبی آذربایجان آغاز می‌شود، مسلماً طرف آذربایجانیم.

–  اگر عشق و ارادت به ایران را در جمهوری آذربایجان کمرنگ می‌بینید به خاطر این است که دوستداران ایران در این کشور زندانی هستند.

–  اگر قرار باشد روزی قره‌باغ به طور کامل آزاد شود به دست نیروهای اسلام‌گرا انجام خواهد گرفت.

–  با حضور نیروهای خارجی در منطقه قره‌باغ و حتی در هفت استان آزادشده، منتظر ظهور فتنه‌های بزرگی باید باشیم که لازم است مردم دو طرف ارس بیدار بوده و برای آن فتنه‌ها آماده باشند.

–  در مورد قفقاز دو دیدگاه در کشورمان وجود داشت، یک دیدگاهی که معتقد بود تبریز باید به باکو ملحق شود و دیگری دیدگاه باستان‌گرایانه که قفقاز را جزو ایران میدانند و هیچ هویتی برای مردم آن منطقه قائل نیستند اما در  جنگ قره‌باغ جریان سومی‌از میان نیروهای انقلابی متولد شد که تحلیلگر هستند و قضایای قفقاز را درست می‌بینند.

–  رهبر انقلاب اسلامی‌نشان دادند که هوشمندانه‌ترین رفتار را در منطقه دارند و وقتی صحنه جنگ قره‌باغ را دیدند نسخه حل آن را هم دادند و این در تاریخ خواهد ماند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *