• 8:30 قبل از ظهر

 • 1399-11-02

 • کد خبر: 4456

پورمحمدی در گفت‌وگو با سفیر ایران در مسکو مطرح کرد؛

صادرات پنج میلیون دلاری آذربایجان‌شرقی به روسیه/ تبعیض در گمرک آستاراخان

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: در ۹ ماهه امسال میزان صادرات استان در حدود ۵ میلیون دلار و واردات استان از روسیه ۶ میلیون دلار بود.

به گزارش آناج، محمدرضاپورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی در گفت‌وگوی تصویری با سفیر ایران در مسکو اظهار داشت: از سوی وزارت صمت تقویت و توسعه روابط با کشورهای همسایه و ایفای نقش محوری در توسعه همکاری‌‌‌های منطقه ای به این استان محول شده است.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی یکی از مهم ترین استان‌‌‌های کشوراز لحاظ قابلیت‌‌‌های صنعتی و اقتصادی است، اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال میزان صادرات استان در حدود ۵ میلیون دلار و واردات استان از روسیه ۶ میلیون دلار بود.

استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: تبریز چهارمین قطب صنعتی کشور است و  بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی و تولیدی در این استان فعال بوده و ۱۳ واحد بزرگ خودروسازی و تولید قطعات خودرو در استان فعال می‌باشد که ۳۵ درصد قطعات خودرو در آذربایجان شرقی تولید می‌شود.

وی گفت: تبریز به عنوان پایتخت شیرینی و شکلات ایران شناخته شده و به بیش از ۸۰ کشور صادرات داریم ودر زمینه کشت فراسرزمینی نیز فعالان این استان در کشورهای گرجستان و قرقیزستان فعال بوده و کارهای بسیار خوبی در زمینه کشاورزی انجام می‌دهند.

پورمحمدی با اشاره به تنگناهایی که در توسعه همکاری‌‌‌های ایران و روسیه وجود دارد، گفت: در عین حال که ایران و روسیه هر دو عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند ولی این پیمان خیلی عملیاتی نیست و هنوز مبادلات و مراودات تسهیل نمی‌شود و هزینه‌ها در گمرک‌‌‌های ورودی روسیه بالاست که نیاز است با کاهش این هزینه‌ها و تسریع و تسهیل، امکان رقابت برای تجار ایرانی فراهم شود.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: لازم است سرمایه گذاری‌‌‌های مشترک دوجانبه و یا سه جانبه “روسیه، ترکیه و ایران” در مناطق آزاد سه کشور برای بهره مندی از پتانسیل‌‌‌های سه کشور انجام گیرد.

وی بر لزوم رفع تبعیض در پذیرش گواهی مبدا صادره از اتاق بازرگانی گیلان و تبریز در گمرکات ورودی روسیه و عدم قبول و سختگیری بی مورد در خصوص گواهی مبدا صادره از اتاق بازرگانی تبریز به خصوص در گمرک آستاراخان تاکید کرد.

پورمحمدی افزود: آماده تشکیل شرکت و هلدینگ‌‌‌های صادراتی مشترک با فعالان ایرانی و روسی برای صادرات پایدار به بازار روسیه با نظارت و کنترل کیفی و کمی‌کالاهای صادراتی از ایران به روسیه هستیم.

وی همچنین بر لزوم تبادل هیت‌‌‌های تجاری اشاره کرد و گفت: برای تسریع و تسهیل روابط آماده میزبانی از هیات‌‌‌های تجاری و اقتصادی روسیه در تبریز هستیم و می‌توان نمایشگاههای تخصصی به صورت مجازی و یا حضوری برپا کرد.

استاندار آذربایجان شرقی به لغو روادید و روانسازی تسهیل و تسریع صدور ویزای تجازی و روادید بالاخص برای فعالان اقتصادی و تجار تاکید کرد و گفت: ضروری است مشکلات ترانسپورت کالا از طریق آبی، جاده ای، ریلی و هوایی حل شود.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام…آذربایجان‌‌‌بنا‌به‌گفته‌جناب‌رضا‌پاشا‌ئی‌‌رییس‌نیرومحرکه‌
  قطعات‌خودرویی‌کشورازنظر‌رتبه‌صنعتی‌به‌
  زیر‌رده‌بیست‌ویکم‌افت‌کرده….آمار‌مهاجرت‌‌جوانان‌جویای‌کار‌
  تحصیل‌کردگان‌‌.و‌‌صاحبان‌سرمایه‌و…مقایسه‌میدانی‌و‌‌میزان‌بیکاری
  و….نادرستی‌اظهارات‌شما‌را‌نشان‌میدهد‌بفرماییدعلت‌اینکه‌اینهمه
  صاحبان‌سرمایه‌از‌استان‌درمناطق‌فارس‌زبان‌‌رفتند‌‌آیا‌چیزی
  به‌جز‌قوانین‌نانوشته‌عمدی‌دولتی‌میباشدچرا‌اصفهانیها‌سمنانیها‌
  خراسانیها‌کرمانیهاقمیها‌‌شمالیها‌و….درآذربایجان‌سرمایه‌گذاری‌
  نکردند‌…درآمد‌سرانه‌آذربایجان‌از‌نصف‌متوسط‌درآمد‌سرانه
  کشور‌هم‌پائین‌تر‌رفته‌‌بعد‌چهل‌سال‌مجوز‌تولید‌خودر‌به‌بخش‌
  خصوصی‌درآذربایجان‌ندادند‌اما‌درکویر‌بم‌مجوز‌دادند‌اصفهان‌و…
  صادرات‌‌چند‌میلیاردی‌مینازد‌وتولید‌برق‌درآن‌استان‌‌ده‌برابر‌استان
  ماست‌‌مقایسه‌دولتی‌میزان‌مصرف‌سرانه‌گوشت‌و….بین‌استانهای
  فارس‌وتورک‌را‌بنگرید‌‌….اگر‌‌به‌جای‌ده‌میلیون‌تهران
  ده‌میلیارد‌دلار‌به‌اوراسیا‌صادرات‌داشتیم‌آنوقت‌جای‌سخن‌بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *