• 12:18

  • 1401-05-13

  • کد خبر: 41376

آذربایجان شرقی پیشتاز صادرات به ارمنستان

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: استان رتبه نخست صادرات به ارمنستان در بین استانهای کشور را دارد.

به گزارش آناج، محمدنقی هنربر در جلسه میز صادراتی ارمنستان گفت: در سه ماه نخست امسال حدود 30 میلیون دلار صادرات و 688 هزار دلار واردات از کشور ارمنستان انجام شده است.

وی افزود: از لحاظ ارزش صادراتی 5.6 درصد نسبت به سه ماه نخست سال گذشته افزایش صادرات به ارمنستان را داریم.

وی با اشاره به محصولات صادراتی استان به ارمنستان ادامه داد: براساس گروه کالایی، مواد معدنی 9 میلیون دلار که بیشترین میزان صادراتی را شامل می شود، محصولات کشاورزی و صنایع غذایی نزدیک هفت میلیون دلار، مواد پتروشیمی و پایه نفت شش میلیون دلار و کالاهای صنعتی هشت میلیون دلار صادرات به کشور ارمنستان را در این مدت داشته است.

هنربر افزود: مواد و صنایع معدنی در استان با رشد 83 درصدی اولین رتبه صادرات و محصولات خشکبار با 158 درصد افزایش صادرات را نسبت به سه ماه سال نخست سال گذشته دارد.

وی با اشاره به تاکید استاندار آذربایجان شرقی و پیگیری های کارگروه توسعه صادرات برای تسهیل مسیر صادرات استان گفت: پیش بینی شده امسال 205 میلیون دلار صادرات به ارمنستان انجام شود که امیدواریم با پیگیری ها و برگزاری جلسات شاهد رشد صادرات به این کشور همسایه باشیم.

رئیس اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اضافه کرد: با توجه به این که ارمنستان دروازه ورود به کشورهای اوراسیایی است و ظرفیت تجاری فراوانی دارد برای ما بسیار مهم است.
ارمنستان در سال 2021 حدود پنج میلیارد واردات داشت که ایران بعد از روسیه و چین با 437 میلیون دلار سهم 8 درصدی از بازار این کشور را به خود اختصاص داده است .

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.