• 10:50

 • 1401-05-13

 • کد خبر: 41365

در انتظار تحول صنعت آذربایجان شرقی/ بهره مندی آذربایجان بعد از 15 سال از سود و مالیات معدن مس سونگون

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: پروژه بزرگترین معدن آلومینیوم نفلین سینیت در استان بعد از ۲۰ سال در حال اجرا است که امیدواریم با اجرای این پروژه ها، صنعت استان متحول شود.

به گزارش آناج، صابر پرنیان صبح امروز در جلسه شورای اسلامی شهرستان تبریز در خسروشاه اظهار داشت: در منطقه کجوار که در 30 کیلومتری تبریز قرار دارد تعداد قابل توجهی واحد صنعتی وجود دارد که یا پروانه صنعتی ندارند و یا پروانه صنفی گرفته‌اند در این زمینه اگر بتوانیم مشکلات این واحدهای صنعتی را حل کنیم این منطقه تبدیل به یک منطقه عظیم اقتصادی می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت رفع موانع تولید واحدهای تولیدی منطقه کجوار گفت: در صورت حل مشکلات این واحدهای تولیدی علاوه بر بهبود معیشت مردم، درآمد پایدار شهر نیز افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی با اشاره به ظرفیت های بالای اقتصادی استان گفت: در ۹ ماه گذشته سهم ارزش افزوده بخش صنعت آذربایجان‌شرقی ۷.۲۱ درصد بوده که این موضوع نشان می‌دهد در بخش ارزش افزوده، صنعت استان جایگاه ویژه و ممتازی دارد.

پرنیان تاکید کرد: آذربایجان‌شرقی از لحاظ تعداد واحدهای صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری در رتبه چهارم قرار دارد و جایگاه استان در اشتغال صنعتی در رتبه ششم است.

وی ادامه داد: ۴۰ درصد اشتغال استان در حوزه صنعت است که این موضوع نشان‌دهنده جایگاه بالای صنعت در تبریز است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی با اشاره به افزایش ۷۰ درصدی تولید تراکتور در سال‌جاری یادآور شد: در تبریز چند مگاپروژه در مرحله افتتاح است و سرمایه‌گذاری خوبی در این زمینه انجام شده است.

وی در خصوص تشکیل شرکت مس آذربایجان تصریح کرد: خوشبختانه در بخش مس اتفاقات خوبی در استان انجام شده است، کنسانتره مس ۱۵ سال بود که به خارج از استان می‌رفت و سود و مالیاتی عاید استان نمی شد ولی در حال حاضر اقدامات مقدماتی برای صدور فاکتور در این زمینه انجام می‌شود که در صورت اجرای این موضوع رقم قابل توجهی وارد گردش مالی استان خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: پروژه بزرگترین معدن آلومینیوم نفلین سینیت در استان بعد از ۲۰ سال در حال اجرا است که امیدواریم با اجرای این پروژه ها، صنعت استان متحول شود.

استخراج آلومینیوم از میلیاردها تن ذخیره آلومینیوم نفلین سینیت سراب معروف به نفت آذربایجان بیش از 20 سال قبل توسط جهانگیری وزیر وقت صنعت دولت اصلاحات کلید خورد اما این پروژه تنها دیوار، کارمند و مدیرعامل داشت و موجب هدررفت صدها میلیارد تومان از بیت‌المال شده بود که روزهای اخیر کارهای اجرایی آن آغاز شده است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام‌‌مگر‌قرار‌نبود‌کارها‌سریع‌وانقلابی‌انجام‌شود
  رییس‌محترم‌جمهور‌دستور‌داده‌ولی‌هنور‌شرکت
  مس‌آذربایجان‌تشکیل‌نشده.‌‌‌آنقدر‌کش‌دهید
  تا‌تنور‌سرد‌شود‌یک‌جشنی‌بگیرید‌دوتا‌قربانی
  کنید‌تبریک‌وتشکر‌نمایید‌اگر‌اصفهان‌و یزد
  وکرمان‌وسمنان‌وبیرجند‌و…بودهمان‌فردای
  دستور‌رییس‌جمهور‌تابلو‌میزدند‌…کار‌را تمام
  میکردند‌حضرتعالی‌یکسال‌است‌همین‌مطالب
  راتکرار‌میکنی‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.