• 11:28

 • 1401-05-08

 • کد خبر: 40820

انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب تبریز به دریاچه ارومیه آغاز شد

طرح انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب تبریز به دریاچه ارومیه با ظرفیت برداشت و انتقال سالانه ۱۲۳ میلیون متر مکعب در راستای سیاستهای مصوب احیای دریاچه و ایجاد امکان مدیریت جامع منابع آب حاصل از پساب به بهره برداری رسید.

به گزارش آناج، استاندار آذربایجان شرقی روز شنبه در حاشیه آیین افتتاح این طرح مهم احیای دریاچه ارومیه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این طرح در مرحله اول بهره برداری، سالانه حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده را با جلوگیری از هدر رفت و برداشت های غیرمجاز در مسیر خط لوله، به دریاچه ارومیه منتقل می کند.

عابدین خرم اظهار کرد: پروژه انتقال پساب تصفیه شده تبریز به دریاچه ارومیه، شامل چهار جزء تاسیسات برداشت و جمع آوری پساب در ابتدای خط انتقال؛ خط لوله به طول ۱۰ کیلومتر با لوله های به قطر ۲هزار میلی متر، شیرخانه‌های واقع در مسیر خط لوله به تعداد ۲۶ واحد و همچنین تاسیسات تخلیه تحتانی و حوضچه آرامش در انتهای خط لوله می باشد که برای اجرای آن تاکنون  ۱۵۳۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی افزود: پس از پیگیری ویژه ریاست جمهوری برای تسریع در اتمام طرح‌های احیای دریاچه ارومیه، طرح انتقال پساب تصفیه خانه فاضلاب تبریز اولین طرحی است که فاز اول آن به همت مجموعه تلاشگر آب منطقه آذربایجان شرقی راه اندازی می شود.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه براساس تصمیم ستاد احیای دریاچه ارومیه، ۱۱ درصد از حقابه این دریاچه سهم آذربایجان شرقی است که با روش‌های مختلف تأمین می‌شود، گفت: انتقال پساب تصفیه خانه تبریز به دریاچه ارومیه ۲۵ درصد از این رقم را محقق می کند.

رهاسازی آب سدهای واقع در مسیر رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه یکی از این روش‌هاست.

از اول فروردین امسال ۱۲ میلیون مترمکعب آب از سد قلعه‌چای به سمت دریاچه رهاسازی شده است.

جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز از رود آجی‌چای، لایروبی ۲۴۱ کیلومتر از بستر رودخانه‌ها، اجرای آبیاری تحت فشار در ۶ هزار هکتار از اراضی واقع در حوضه دریاچه و کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی در این حوضه با تغییر الگوی کشت از دیگر اقدامات انجام‌شده برای تأمین آب مورد نیاز دریاچه ارومیه است.

انتهای پیام/

دیدگاه ها:

  سلام
  درخصوص دریاچه ارومیه دوتا مشکل اساسی وجود داردکه یکی دراختیار انسان ودیگری دست خداست( که البته آن هم به نوعی دراختیارانسان قرارداده شده)
  مشکل اول نبود راهبرد درکشور درحوزه آب وخاک وکشاورزی وصنعت ، وهمچنین سوء مدیریت
  تا مادامی که گام اول تدوین ودرست تبیین نشود هراقدامی درخصوص احیاء دریاچه ارومیه جزشعار وتصمیمات مقطعی عوام پسندچیز دیگری نیست.
  ما ازیک طرف ۷۰میلیون مترمکعب پساب به دریاچه منتقل می کنیم وازطرف دیگر حق آبه کشاورزان حاشیه آجی چای را بطورکامل به بهانه احیا دریاچه قطع می کنیم واز سوی دیگر هزاران چاه مجازوغیرمجاز را اجازه برداشت آب خام برای کشاورزی سنتی داده وبرای صنایع آب برهم همینطور…
  هنوزالگوی کشت ما درایران واستان مشخص نیست با اینکه میدانیم به سرعت بسوی بحران تنش آبی می رویم ولی انگار نه انگار…اصلا به فکرفردای خطرناکی که درانتظارکشورهست نیستیم
  تصمیمات مبنای کارشناسی ومطالعات تجربی وعلمی ندارد
  آیا با انتقال ۷۰ میلیون مترمکعب پساب ویا دوبرابرآن دریاچه احیاء خواهدشد؟
  دریاچه ای که سالانه بایدحدود ۵میلیارد مترمکعب ورودی داشته باشدوبرای احیاء وبازگشت به دوران دهه ۸۰ هم حدود۳۰میلیارد آب لازم دارد چطوری میخواهند با دهن مورچه آن را احیا وازطرفی هم اکوسیستم باقی مانده را دراطراف آجی چای به هم بزنندوخراب تر ازخرابش کنند.
  شما رسانه ها نباید به این سادگی ازکنار مسائل حیاتی عبورکرده وصرفا منعکس کننده نظرات مسئولین ویابرخی کوته نظران باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.