• 15:04

  • 1401-04-29

  • کد خبر: 40014

در گفت‌و‌گو با کارشناس حوزه قفقاز مطرح شد:

نشست تهران مصداقی از تحقق «قرن آسیا» بود

نعلبندی گرایش ملت‌های منطقه به سمت جبهه مقاومت را نشانه‌اي از تولد «قرن آسیا» دانست و اذعان داشت: آمریکا هیمنه سابق خود را از دست داده است.

مهدی نعلبندی در گفت و گو با آناج با بیان این که مقام معظم رهبری در ديداري که با آقايان اردوغان و پوتين داشتند، سیاست همگرايانه جدید ایران در منطقه را اعلام فرمودند، اظهارداشت: مدتي است که ترکیه قصد حمله به شمال سوریه را دارد و اين امر تبعات خوبي براي منطقه نخواهد داشت. مقام معظم رهبری در توصیه هایی به اردوغان فرمودند: «ما امنیت ترکیه و مرزهای آن را امنیت خود می‌دانیم، شما نیز امنیت سوریه را امنیت خود بدانید.»؛ این رهنمود اشاره به این مهم است که امنیت کشورهای منطقه، متقابل است و البته اتمام حجت مقام معظم رهبری با اردوغان نيز بود. آقا توصيه به حل مسائل از طريق سیاسی فرمودند چراکه اقدام نظامی منجر به افزايش حضور بازيگران خارجي و نا امنی بيشتر منطقه خواهد شد.

 

این کارشناس حوزه قفقاز اشاره مقام معظم رهبری به مسئله شرق فرات را نیز یادآوری بر استمرار انتقام سردار سلیمانی با اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه دانست و گفت: عادی سازی روابط ترکیه با اسرائیل قطع يقين نتيجه‌اي جز افزايش تشنج در منطقه نخواهد داشت. ديديم که مقام معظم رهبری فرمودند: « یکی از عوامل ایجاد اختلاف و دشمنی در منطقه، رژیم غاصب صهیونیستی است.» آقاي اردوغان بر سر دو راهي است و بايد در اين ميانه تکليف خود را مشخص کند.

 

وی ضمن اشاره به ابراز خرسندی مقام معظم رهبری از آزادسازی قره باغ که نشانگر تداوم گفتمان 17 ربيع از سوي ايشان است، ادامه داد: تذکر جدي و صريح رهبر معظم انقلاب به اردوغان مبنی بر این که « اگر سیاستی مبنی بر مسدود کردن مرز ایران و ارمنستان وجود داشته باشد، جمهوری اسلامی با آن مخالفت خواهد کرد.» مخابره یک پیام به جناب الهام علی‌اف است که به صورت نیابتی به اردوغان ابلاغ شد. نفس ابلاغ اين پيام توسط اردوغان که مخاطب آن علاوه بر جناب علي اف، رژيم صهيونيستي نيز هست، مهم است. اين جمله حضرت آقا پاسخي آشکار بود به سياست قبول نفوذ اسراييل در قفقاز از سوي برخي همسايگان که نمونه‌هايي از آن را ما در ماه‌ها و روزهاي اخير در برخي تحرکات رسانه‌اي مبتني بر پشت‌گرمي طيفي از سياسيون جمهوري آذربايجان به رژيم صهيونيستي ديده ايم.

نعلبندی خاطرنشان ساخت: طبق سیاست‌های اعلامی مقام معظم رهبری منطقه اي بزرگ از قفقاز تا شامات باید عاری از تروریسم و نیروهای آمريکايي باشد. حقير در توييتي که بلافاصله پس از نشست رسانه‌اي سه رييس جمهور زدم گفتم که سیاست جدید اعلامی حضرت آقا ناظر به اخراج امریکایی‌ها، انهدام تروریست‌ها و خلع يد صهیونیست‌ها از منطقه‌ای


به وسعت قفقاز تا شامات است که آناتولی را هم شامل می‌شود. من‌البحر الی‌البحر. از خزر تا مدیترانه. این منطقه در سال‌هاي اخير هم درگير منازعات بوده و هم آبستن منازعات جديد است.

 

 

اين کارشناس مسائل قفقاز گرایش ملت‌های منطقه به سمت جبهه مقاومت را نشانه‌اي از تولد «قرن آسیا» دانست و اذعان داشت: آمریکا هیمنه سابق خود را از دست داده است، و مصادیقي از جمله ترانزیت شمال به جنوب و مقدماتي که از ایجاد پول واحد بریکس مخابره مي‌شود نمونه‌هایی از این تولد هستند. ایران هدف حملات غرب در سفر بایدن بود که به نظر مي‌رسد ابتر خواهد ماند. امروز ديگر نمي‌توان در تحليل شرايط منطقه، سطح تحليل را تنها بر دولت ها متمرکز کرد بلکه بايد بر ملت‌ها و گرايشات آنان به ويژه گرايشات ديني توجه کرد.

 

نعلبندی فرمایش مقام معظم رهبری به اردوغان مبنی بر این که «ما دوست روزهای سخت بودیم» را یک پیام مهم سیاسی دانست که مخاطب و مصداقش مشخص است. او گفت: از چند سال پيش گفته‌ايم که نمي توان تحولات قفقاز را بدون در نظر گرفتن تحولات غرب آسيا تحليل کرد. نباید جبهه مقاومت را بدون قفقاز متصور شویم. وسعت این جبهه از شامات تا قفقاز است و مي بينيم که دشمن اين را به خوبي فهميده است و حضور رژيم صهیونیستی در اين منطقه و نفوذ در ساختار سياسي برخي کشورهاي همسايه پروژه‌اي مستمر در طي سال هاي اخير بوده است.

 

 

انتهای پیام/

کلید واژه ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.