• 11:41

  • 1401-04-02

  • کد خبر: 37788

مسابقات هفت سنگ قهرمانی شمالغرب کشور در ورزقان برگزار می‌شود

دبیر هیات ورزش روستایی و بازی های بومی محلی آذربایجان شرقی از برگزاری مسابقات هفت سنگ قهرمانی کشور به میزبانی ورزقان خبرداد.

به گزارش آناج، بابایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: این مسابقات طی روزهای ۱۶ و ۱۷ تیرماه جاری در این شهرستان برگزار خواهد شد.

وی افزود: رده سنی ورزشکاران شرکت کننده در این مسابقات آزاد است و هر تیم متشکل از چهار بازیکن خواهد بود.

وی گفت: شرکت تیم های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، قزوین و زنجان در هر دو بخش مردان و زنان در این مسابقات قطعی است و تیم های اول و دوم مجوز حضور در لیگ دسته یک کشور، تیم های سوم و چهارم در دسته دوم و تیم های رده پنجم و ششم مجوز حضور در دسته سه را خواهند گرفت.

بابایی افزود: بر اساس مسابقات استانی که ماه گذشته برگزار شد، تیم مس سونگون ورزقان با ترکیبی از بهترین های این رشته ورزشی به نمایندگی از آذربایجان شرقی در این مسابقات شرکت خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، هفت سنگ یک بازی بومی و ایرانی بوده و تعداد بازیکنان آن ۴ تا ۱۶ نفر است.

یک گروه محافظ سنگ‌ها است و گروهی دیگر با توپی کوچک، سعی در فروریختن ستون سنگی گروه مقابل را دارند.

اولین نفر از گروه اول از فاصله‌ای حدود ۴ تا ۷ متری با پرتاب توپ، سعی در ریختن سنگ‌ها دارد، در طرف مقابل، وقتی این اتفاق می‌افتد، محافظان توپ را می‌ربایند و پس از حلقه زدن دور سنگ ها توپ را زیر لباس یکی از افراد گروه مخفی می‌کنند و سایر اعضا با نشان دادن اینکه توپ زیر لباس آنهاست با نمایش اقدام به دور کردن مهاجمان می‌کنند و به دنبال برنده‌ها می‌دوند و از طرفی گروه مقابل سعی می‌کند هفت سنگ را دوباره بچیند و برنده بازی شود.

روش انجام این بازی در نقاط مختلف کشور متفاوت است و هر منطقه قوانین و مقررات خاصی دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.