• 10:43

  • 1401-02-23

  • کد خبر: 34341

تفاوت حذف ارز ترجیحی در دولت روحانی و رئیسی

در مقابل آزاد سازی قیمت ها، اقدام درست افزایش قدرت خرید مردم است که بخشی از آن با پرداخت یارانه ایجاد شده است.

یادداشت تحلیلی آناج/علی نوید: با نگاهی به تاریخچه جراید(اگر حافظه تان یاری نکرد) متوجه می شوید که ‎روحانی پارسال بدون دست زدن به هیچ‌چیزی(‎ارز ترجیحی) ۵۰٪ گوشت،۱۰۰ درصد لبنیات و ۸۹ درصد روغن را گران کرد و هیچ توضیحی هم به افکار عمومی نداد.

جزییات را می نویسم تا مرور کنیم و نتیجه بگیریم:
هر کیلو ‏مرغ ماشینی از ۱۲,۴۰۰ تومان در خرداد ۱۳۹۹ به ۲۷ هزار تومان در سال ۱۴۰۰ رسید یعنی ۱۱۸ درصد افزایش و با این فرمان یعنی امسال باید مرغ ۵۸,۸۰۰ تومان می بود. یک لیتر شیر پاستوریزه از ۶,۲۰۰ تومان در خرداد ماه ۱۳۹۹ به ۱۱,۴۰۰ تومان در خرداد ماه ۱۴۰۰ رسید یعنی ۸۳ درصد که با این روند الان باید به ۲۰,۹۰۰ تومان می رسید تاکید می کنم بدون هیچ توضیح و تغییری.

یک کیلو روغن نباتی از ۹,۳۰۰ تومان در خرداد ۱۳۹۹ به ۲۲,۴۵۰ تومان در خرداد ۱۴۰۰ رسید. یعنی ۱۴۱ درصد و با این روند می بایست امسال بدون تغییر در رویه ارز ترجیحی به ۵۴,۱۰۰ تومان می رسید.
‏آمار افزایش متوسط ۸۰ درصدی قیمت سال قبل گویای عدم اثر بخشی ارز ترجیحی در جهت کنترل قیمت ها است که در صورت ادامه افزایش قیمت ها اجتناب ناپذیر بود.

لذا اجرای حذف تخصیص ارز ترجیحی در واردات و آزادسازی قیمت ها و در مقابل پرداخت یارانه تخصیصی به مصرف کننده بالاترین اثربخشی را دارد. از محاسن دیگر آزاد سازی قیمت ها،
رقابت پذیری تولید برای بازارهای جهانی و به تبع آن افزایش منطقی تولید، منتفی شدن قاچاق کالاهای اساسی و توزیع فرصت های تجاری به صورت یکسان بین فعالین اقتصادی با جمع شدن رانت تخصیص و از همه مهمتر تعادل واقعی بین عرضه و تقاضا است.

در مقابل آزاد سازی قیمت ها، اقدام درست افزایش قدرت خرید مردم است که بخشی از آن با پرداخت یارانه ایجاد شده است، اما یارانه همواره مسکنی بیش نبوده وافزایش واقعی قدرت خرید مردم با قدرتمند شدن اقتصاد و افزایش جی دی پی و سرانه درامد محقق خواهد شد.

التهابات روانی و هیجانی تغییر رویه ارز ترجیحی به مرور فروکش خواهد کرد اما برای حصول نتیجه کامل از این آزاد سازی عدم ادامه قیمت گذاری دستوری، حداقل پس از عادی شدن اوضاع و همچنین عدم دستکاری نظام تامین تولید و توزیع اقلام اساسی در عین حفط نظارت کامل ضروری است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.